Yaşam

2024 Yılbaşında Evde Oynanabilecek En İyi 10 Oyun!

Yılbaşı ev oyunları ile yılbaşını evde geçirecekseniz yeni yıla girişinizi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey doğru tercih edilecek en iyi yılbaşı oyunları seçmek. buuON Ekibi olarak sizler için yılbaşında oynanabilecek yılbaşı oyunları arasından en iyi 10 tanesini listemize aldık. Güzel bir yılbaşı yemeği sonrasında eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız kesinlikle listemize göz atın. Zira akşamınız fazlasıyla eğlenceli ve keyifli geçecek. İşte sizler için tavsiye ettiğimiz harika 10 yılbaşı oyunu.

1- Yüksek Seste Kelime Bulmaca!
Eğer evde büyük bir kulaklığınız varsa ve yüksek sesten rahatsızlık duymayacak güzel komşulara sahipseniz müziğin sesini yükselterek oynayacağınız harika eğlenceli bir oyun. Eşleşme yaparak oynayacağınız bu oyunca bir kişi kulaklığı takarak yüksek seste müzik dinliyor. Müziğin, kesinlikle dışarıdaki hiç bir sesi algılayamayacak kadar yüksek seste verilmesi gerekli. Eşleştiği kişi bir kelime söylüyor ve kulaklık takılı olan eşi ise o kelimeyi ağız hareketlerinden çözümlemeye çalışıyor. Amaç, duymadığı kelimeyi dudak hareketleri ile bilmek. Ortaya çıkan kelimeler ortamı fazlaca eğlenceli hale getirmekte.

2- Bardaklı Pinpon Topu!
Eğer el becerisine dayalı ve rekabetin olduğu bir oyun arıyorsanız lazım olan malzemeler bir adet pinpon topu, bir adet masa ve 5 adet bardak. Masanın bir ucuna 5 adet pinpon topu dizilir. Diğer ucundan ise masadan sektirilerek gönderilen pinpon topları bardaklara sokmaya çalışılır. En fazla pinpon topunu bardağa sokan kazanır. Diğer kişi ise ceza alır. Dilerseniz bardak sayısını değiştirebilir veya farklı açılarda dizebilirsiniz.

3- Cezalı Tekerleme Oyunu!
Dil sürçmeleri ile kahkahalara boğulacağınız harika bir oyun. Gerekli olan malzemeler, bol miktarda kısa tekerleme. Hepsi kağıtlara yazılır ve herhangi bir kutu içerisine atılır. Toplu olarak oynanan bu oyunda herkes bireysel olarak yarışır. Gruptan herhangi bir kişi kutudan kağıt seçer ve tekerlemeyi kağıttan okur. Ardından yarışacak olan kişi, duymuş olduğu tekerlemeyi söyler. Doğru söylerse hanesine puan yazılır. Eğer tekerlemeyi doğru söyleyemezse ceza alır. Genellikle shot cezalı olarak oynanan bu oyun farklı ceza sistemine göre de oynanabilir. Oyunda kısa tekerlemelerin yazılması gereklidir. Aksi taktirde uzun tekerlemelerin telaffuzu zor olacağından hiç bir tekerleme hiç kimse tarafından doğru şekilde söylenemeyebilir. Bu da oyunda herkesin ceza almasına sebep olur.

4- Bardak Çevirmece! (Flip Cup)
Eğer evde olacak yılbaşı partisine hızlı bir geçiş yapmak istiyorsanız hızınızı bir anda arttıracak bardak çevirme oyununu oynayabilirsiniz. Lazım olan malzemeler bir adet masa ve 10 adet karton bardak. Ve içecekler. Masanın her iki tarafına da 5’er bardak diziliyor. Masada toplamda 10 bardak oluyor. İçerisine ise hepsine eşit miktarda içecek doldurulmalı. Eğer alkollü bir parti düzenliyorsanız alkollü içecek tercih edebilirsiniz (bu oyun için doğru tercihtir). Eğer alkolsüz bir partiyse bardakların içerisine meyve suyu, enerji içeceği ve benzeri içecekler doldurabilirsiniz. İki kişi aynı anda karşılıklı yarışır. Her bir kişi bardakların arkasına geçer ve ilk bardağını içerek oyuna başlar. İlk bardaktaki içecek tüketildikten sonra bardak masaya ters olarak konur. Fakat biraz masanın kıyı kısmında çıkıntı olacak şekilde konulur. Ardından alt taraftan bardağa el ile vurularak bardağın takla attırılarak masa üstüne düz şekilde düşmesi için uğraşılır. 5 Bardaktaki içeceği en hızlı içip bardakları en hızlı çeviren oyunu kazanır.

5- Sıralı Hafıza Oyunu!
Hafızanıza güveniyorsanız bu oyunda kazanan olabilirsiniz. Eğer hafızanız pek iyi değilse bu oyunda ceza almamanız kaçınılmaz. Oyun farklı soru formatlarında oynanabilmektedir. Bir bir kaç format sizlere sunacağız. Dilerseniz aynı soru formatıyla aynı oyunu yeniden de oynayabilirsiniz. Oyuncular yan yana dizilir. Ardından bir soru belirlenir. Örnek soru: Sabah kahvaltıda ne yedim? 1. Kişi; Sabah kahvaltıda sucuklu yumurta yedim. Sıra ikinci kişiye geçer ve ikinci kişi birinci kişinin söylediğinin aynısını söyler ve yediği başka bir yiyeceği ilave eder. Yani 2. Kişi; Sabah kahvaltıda sucuklu yumurta ve patates kızartması yedim. Üçüncü kişi de birinci ve ikinci kişinin söylediğini aynı şekilde söyler ve kendi de bir ekleme yapar. Yani 3. Kişi; Sabah kahvaltıda sucuklu yumurta, patates kızartması ve gözleme yedim. Oyun bu şekilde yana doğru devam eder. Farklı soru formatlarıyla oynanabilir. Örnek: Dün gece yatmadan önce ne içtim?, Dün gece üzerime ne giydim?, Dün gece barda ne içtim?, Dün akşam yemeğinde ne yedim?… Eksik veya yanlış söyleyen kaybeder ve ceza alır. Shot cezalı olarak oynanabilir. Oyunu daha keyifli hale getirmek için sıradan kelimeler yerine farklı kelimeler seçebilirsiniz. Anlam içermesi gerekmiyor. Örneğin ne yedin diye sorulan bir soruda “ıspanak yatağında krema soslu levrek buğulama” gibi yanıtlar verebilirsiniz. Ortamda çok sayıda kişi varsa gruplar halinde oynayabilirsiniz. Aksi taktirde başa dönmeden belli bir yerde tıkanıklık yaşayabilirsiniz.

6- Tabu!
Klasik ama eğlence seviyesi yüksek olan ve güncelliğini koruyan bu oyun hala evlerde ve yılbaşı partilerinde en fazla oynanan oyunlardan biri. Evde kendi üreteceğiniz bir oyun olmadığı için hazır almanız gerekmekte. İki ayrı grup tarafından oynanabilen tabu oyunu, her grubun kendi içerisinde bazı yasaklı kelimeleri kullanmadan kendi grubundaki diğer kişilere kağıtta yazan kelimeyi anlatma üzerine kuruludur. Tabi belli bir zamana karşı yarışılarak oynanmaktadır.

7- Mouth Challenge!
Kutu oyunları arasında en keyifli oyunlardan biri olan Mouth Challenge, kutu içerisinden çıkan ağızlıklara sahip. Bu ağızlıkları konuşmanıza engel oluyor. Hatta bazı zaman ağzınızdan istemsiz salyalar akmanıza sebebiyet verebilir. Kutu içerisinden çıkan talimatları bu ağızlık ağzınızda iken yerine getirmeniz istenir. Kimi zaman bir şey yemeniz ve içmeniz, kimi zaman ise bir şeyler anlatmanız gibi. Oldukça eğlenceli olan mouth challenge, yılbaşında oynanabilecek eğlenceli oyunlardan biri.

8- İskambil Oyunları!
Tüm zamanların her zaman en eğlenceli oyunları olduğunu kabul etmeliyiz. Çok sayıda oyun seçeneği sunan sadece 52’lik deste, yılbaşı akşamında eğlenceli vakit geçirmek için iyi bir tercih. Batak, blöf, blum, konken, tavsiye edeceğimiz iskambil oyunları.

9- Limbo!
Gerekli olan tek şey sadece 1 metre uzunluğunda sopa. Veya benzer bir materyal de olabilir. Müzik eşliğinde başınızı arkaya doğru yaslar pozisyonda arkaya doğru eğilerek sopanın altından geçmeye çalışıyorsunuz. Her seferinde sopa biraz daha aşağıda konumlandırılır. Geçemeyenler ceza alır veya elenir. Tüm dünyada tüm zamanların en eğlenceli oyunlarından biri olan limbo, bazı insanların ustalaştığı bir oyundur.

10- Tombala!
Yazmazsak aklınız kalırdı. O yüzden yılbaşı için olmazsa olmaz oyun olan tombalayı son sırada listeliyoruz. Hepiniz biliyorsunuzdur fakat tekrar anlatalım. 1-99 arasındaki rakamların olduğu düğmeler bir kese içerisine konur. Bir kişi sırayla kesede bulunan düğmeleri çeker ve rakamı söyler. Herkes elindeki tombala kağıdına bakar. Söylenen rakamın kendisinde olması halinde o düğmeyi alarak elindeki rakamın üzerine yerleştirir. Elindeki tüm rakamları tamamlayan kişi tombala yapmış olur. Yılbaşı ev oyunları listemizde en iyiler listesinde bu klasik oyun var…

Eğer siz de evde oynanabilecek en iyi yılbaşı oyunları arıyorsanız listemize göz atabilirsiniz.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu