Yaşam

90’lı Yılların En Beğenilen 10 Oyuncağı!

90’lı yıllar o kadar fazla güzel zevke tanıklık etti ki, o yıllarda hiç bir şey çirkin değildi. Müzikler, oyuncaklar, arabalar, sokak oyunları, aile sohbetler, cep telefonları ve dahası. Aklınıza gelecek her şey o dönem çok keyifliydi. Günümüzde ise sık sık 90’lı yılları hatırlayıp o döneme ait materyalleri hatırlıyor veya anıları tazeliyoruz. Bu listemiz ise 90’lı yıllarda oynamaktan keyif aldığımız, herkesin sahip olmak istediği oyuncakları barındırıyor. Çok iddialı bir liste olacağını şimdiden belirtelim.

1- TETRİS
90’lı yıllarda elimizde akıllı telefonlar değil tetris vardı ve onun içerisindeki oyunlarla vakit geçirilirdi. Genellikle gri dış kaplaması ile bulunsa da siyah, kırmızı, sarı gibi farklı renkleri de üretilmişti. Hala günümüzde nostalji yaşamak amacıyla internet üzerinden satışı yapılmakta olan tetris, 90’lı yılların popüler oyuncağıydı.

———

2- SANAL BEBEK
Snala bebekler de 90’lı yılların popüler oyuncaklarından biriydi. Sanal bir bebek veya sanal bir hayvanı besleyip büyütüyorsunuz. Eğer bakımsız kalırsa hayatını kaybediyordu. Bazıları kendini o kadar kaptırıyordu ki birden fazla sanal bebek beslemekten keyif alıyordu. Türkiye’de 3-4 yıl boyunca sanal bebek furyası devam etti. Yaşlı veya genç ayırt etmeksizin bir çok kişi bu akımda yer aldı.

———

3- ATARİ
O dönemin konsol oyunu olarak da bahsedebileceğimiz atariler, yüzlerce oyunu TV ekranlarına taşıyordu. O dönem atari üzerinde yer alan oyunlar günümüze uyarlanarak da oynanmaya devam ediyor. Mario, tank, bomberman gibi popüler oyunlara sahip olan atariler günümüzde ciddi başkalaşım geçirerek peşinden sürüklemeye devam ediyor.

———

4- OYUNCAK TELSİZ TELEFON
Kırtasiyelerde bile satılan oyuncak telsiz telefonlar o dönemin popüler oyuncaklarından biriydi. Aslında tek marifeti telefon gibi çalması ve tuşlarına basınca ses çıkarması. Neden zevk verdiği bilinmez fakat o dönem bir çok çocuk sahte telsiz telefon ile oynamaktan büyük keyif alıyordu.

———

5- STRES YAYI
İlk çıktığında bu ne dediğimiz fakat ertesi gün gidip satı naldığımız, elimizden eksik etmediğimiz ve merdivenlerden yuvarladığımız o stres yayı günümüzde hala bir çok kişi tarafından ilgi çekici bir oyuncak olarak kabul ediliyor. Birbirinden tatlı renklerde üretilmesi, stres yayını daha da keyifli bir hale getiriyor.

———

6- MIKNATISLI BALIK TUTMA
Ağzında mıktasız olan balıkların bir çarkta döndüren düzenek üzerine oltayı atıp balıkları tek tek tutmaya çalıştığımız o oyun da bu listeye girmeyi başardı. Aslında çok da yaratıcı bir oyun değildi. hatta zor bir oyun da değildi fakat o dönemin en çok satılan ve en çok sahip olunmak istenen oyuncaklarından biriydi.

———

7- TASO
Cips paketlerinin içerisinden çıkan tasolar 90’lı yıllarda favori oyunlarını oluşturuyordu. Taso oynamak kadar taso koleksiyonu yapmak da önemliydi. Hatta bir çok kişi kendisinde eksik olan tasoyu elde edebilmek için oyunu mecburen oynamak zorunda kalıyordu.

———

8- KAPSÜLLÜ TABANCA
Türk filmlerinde bile kullanılan kapsüllü tabancalar 90’lı yıllarda bir çok çocuğun elinde vardı. Bakkalda kutu kutu kapsülleri satılan mantar tabancalar çocuklar için pek iyi örnek teşkil etmeyen bir oyuncak olsa da popüler bir oyuncak olarak hafızalarımıza kazındı.

———

9- KAMES TOP
Topun bir oyun aracı olduğunu unutmuşmuydunuz? 90’lı yıllarda öyle bir top icat edildi ki neredeyse top ismi rafa kaldırılacak ve onun yerine kames ismi yer alacaktı. Kamer çift katlı, üç katlı hatta 7-8 katlı topların üretildiği o yıllar bir çok kişi için kames toplar oldukça sahip olmak istenen toplardı.

———

10- SU TABANCASI
En masum tabanca olsa gerek. O yıllarda birbirini su tabancasıyla ıslatmak oldukça popülerdi. Bakkal ve benzeri yerlerin neredeyse hepsinde su tabancası satıldığını görmek mümkündü. Susadığınızda istediğiniz zaman su içebileceğiniz, istediğiniz zaman ise arkadaşlarınıza püskürtebileceğiniz mükemmel bir akımdı.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu