Otomobil

90’lı Yılların En İyi 10 Otomobili!

Otomobil dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahip. Spor otomobiller, klasikler, konsept modeller, SUB ve dahası. Fakat 90’lı yıllarda çok fazla çeşitlilik yoktu. Fakat ona rağmen bugün hala trafikte gördüğümüz çok sayıda otomobil 90’lı yıllarda üretildi. Özellikle kırsal bölgelerde genellikle 90’lı yıllarda üretilen eski otomobiller kullanılmaya devam ediyor. Ve tabi o yıllarda da teknolojiyi iyi kullanan markalar vardı. Bu listede o yıllarda teknolojiyi iyi kullanan ve konforu performansla buluşturmuş araçlar yer alacak. O yüzden eğer listede bir şahin veya Renault 11 arıyorsanız hüsran yaşayabilirsiniz. Daha çok Avrupa ve uzak doğu markalarını listede görebilirsiniz. İşte 90’lı yıllarda çok kullanılan popüler en iyi 10 otomobil.

1- AUDİ A8
Şuan bile sahip olmak isteyebileceğiniz bir araç diyebiliriz. Mükemmel ve o yıllar için kusursuz nitelikte üretilen Audi A8, günümüzde de yeni tasarımlar ile üretilmeye devam ediyor. Geniş iç hacmi ve modern dış yapısı ile o günlerin en lüks araçlarından biriydi. Ve bir çok ünlü isim için prestij aracıydı.

———

2- BENTLEY
Günümüzün en lüks otomobil markalarından biri olan Bentley, 90’lı yıllarda çıkardığı muazzam nitelikte özelliklere sahip araçlarla zengin iş adamlarının ilgisini çekmişti. O yıllarda üretilen Bentley araçlar günümüzde hala 1 milyon lira gibi yüksek rakamlardan satılmaya devam ediyor.

———

3- BMW Z
Bugün bir bir otomobil galerisine gitseniz en yeni model araçların arasında görecek olduğunuz 1997 model BMW Z serisi araç eminiz ki diğer yeni araçlardan daha fazla satın almak isteyeceğiniz bir araba olacaktır. Spor ve şık tasarımı aradan 20 yıl geçse de eskimedi. Hala çok sayıda meraklısı bulunan araç o yılların efsane tasarımlarından biriydi. Şu resme de bir bakın. Bu aracın 1997 model olduğuna kim inanır ki?

———

4- FORD MUSTANG
Günümüzde hala Mustang üretimi yapılmakta. Fakat Mustang’ın bu günlere gelebilmesindeki önemli etken, geçmişteki başarısı. Yani eski modellerin oldukça iyi tasarım ve performansa sahip olması. 90’lı yıllarda üretilen Mustang otomobiller o yıllarda fazlaca popüler ve ilgi gören araçlar arasında yer alıyordu.

———

5- HONDA CIVIC
Bu listede Honda’nın olmaması bir çok çevreyi kızdırır. Olmayı da hakeden bir model var. 90’lı yılların sonunda da olsa Civic modeli ile iyi bir tasarım sunan Honda, ürettiği 98 Model Honda Civic ile hala fazlaca anılıyor. Şimdilerde Civic’in en yeni tasarımları trafikte yer alsa da eski tasarımları da büyük ilgi görüyor. 90’lı yılların sonunda üretilen tasarım ile yüksek performans sunan ve trafikte gördüğümüz 220 km hıza ulaşabilen nadir araçlardan biriydi. Modifiyenin o yıllarda daha fazla yakıştığı bir araç yoktu.

———

6- JAGUAR
O yıllarda trafikte nadir de olsa görülen markalardan biri olan Jaguar, ilgi çekici kimilerine göre konfor abidesi bir araç olarak bilinirdi. Üstün özelliklere sahip olan Jaguar otomobiller o yıllarda aynı kalibredeki bir çok araca göre daha geniş donanım sunuyordu. Bu sebeple günümüzde hala 90’lı yılların sonunda ve 2000’li yılların başında üretilen Jaguar otomobiller kullanılmaya devam ediyor.

———

7- MERCEDES C 200
Mercedes’in bu listede olmama ihtimali neredeyse diğer tüm markalardan daha düşük. Ve C200 modeliyle listede yerini alan Mercedes, o dönem bir çok siyasinin makam aracı olmuştu. Türkiye’de ve dünyada çok kullanılan özel bir araç olarak kabul edilen Mercedes C200, hala bir çok kişi tarafından kullanılmaya devam ediyor.

———

8- MERCEDES E 200
Mercedes’i sadece tek bir modelle hatırlamıyoruz. Çok fazla model sunan Mercedes o yıllarda E serisiyle de fazlaca biliniyor. Onu öndeki farları ve balinaya benzeyen büyük yapısıyla hatırlıyoruz. O dönemde bir çok iş insanı Mercedes’in E serisini tercih etmekteydi.

———

9- NİSSAN 200SX
Sıkı Nissan hayranlarını sevindirecek araç! Listemizde Nissan’a da yer var. Çünkü 200SX modeliyle o yıllarda büyük ilgi gördü. Harika bir model yaratan Nissan cephesi 200Sx modeliyle hala anılmaya devam ediyor. Adeta kusursuz tasarım ve yüksek performans isteyenler için üretilmişti.

———

10- WOLKSWAGEN PASSAT
Bir çok kişi Volkswagen nerede Passan neden yok derken listemizin son sırasında Passat’a yer veriyoruz. Passat, tüm dünya tarafından kabul edilen döneminin en iyi araçlarından biri. 20 Yıl geçmiş olmasına rağmen eski araçlarının hala kullanıldığını düşünürsek fazlasıyla sağlam olduğunu söyleyebiliriz. O dönemin en iyilerinden olduğu tartışılmaz gerçek.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

Bir Yorum

  1. Z serisi gerçekten zamanın ötesinde. Hatta daha da geriye gidersek 70’li yıllarda ürettiği Z1 modeli o dönemin de çok ilerisindeydi. Tek bir tuşla kapı kendi kendine zemine doğru iniyordu. O sistemi bugün hiç bir firma kullanmıyor. Sebebini anlamış değilim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu