Yurt Dışı

Akdeniz’in İncisi Malta’da Gezilecek 10 Yer !

Akdeniz’de yüzen bir ada ülkesi olan Malta, güzelliği ile insanı büyüleyen masmavi bir ülke olarak bilinmektedir. Güzelliğiyle büyüleyen Malta, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Malta’nın aslında yedi adadan oluştuğunu çok az insan bilmektedir.

1- Malta Hakkında Bilmedikleriniz

Malta’yı oluşturan yedi adanın toplam alanının 316 metrekare olduğu biliniyor. Malta ile ilgili birçok teori uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır. Uzmanlara göre Malta takımadaları, Akdeniz’in izole adalarına aittir.

Malta Tarihi

Malta, Akdeniz’in mavi sularıyla çevrili kayalık sahilleri olan, ancak yaşam alanı dev ağaçların gölgelediği, havadan güzel, çorak görünen bir adadır. Tarihin sizi içine çektiği ve coğrafyanın sizi sardığı, bozulmamış, insan merkezli bir Avrupa ülkesidir.

Malta’daki Önemli Yerler

Aslına bakılırsa bağımsızlığını yeni kazanmış ve uzun bir geçmişe sahip bir ülkenin manzarası insanları büyülemektedir. Malta’nın gezilecek yerleri arasında ilk sayılacak yer Tarxien Tapınakları idi. Üstelik bu tapınaklar bilinen en eski tapınaklardan biri olarak kabul ediliyor. Balıkçı köyü Marsaxlokk, balıkçı tekneleriyle ünlüdür. Bu tekneler aynı zamanda “Luzzu” olarak da bilinir. Bu tekneler renkleri ile bir renk denizi oluşturarak görenleri büyülemektedir.

Her tatil ve her seyahatin, unutulmaz anları vardır. Güzel olduğunuz anlar, kısa da olsa size neşe verir. Malta adasında moralimi yükselten en güzel manzara, denizin taşların rengini okşadığı Akdeniz’in rengi ve kayıklarda kayaların arasından süzülen bir kuyumcudaki mücevherden daha gösterişli bir görüntü vermektedir.

Malta’da hırsızlık nadirdir. Göçmenler, ülkelerinde turistlere hizmet vermektedir. Birçok genç akademik kariyer yapmak ve eğitimlerini tamamlamak için Türkiye’den Malta’ya gelmektedir. Uzakdoğu ve Afrika’dan gelen işçiler öne çıkıyor. Hepsi çok samimi ve kibar insanlar. Bu kişiler çalışma izni ile adada kalabilirler. Malta dışında, Dünya’nın en çok turist çeken şehirleri listemize de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


2- Malta’daki Turistik – Gezilecek Yerler Nelerdir?

1) Temel Reis Köyü

Temel Reis Köyü, bir zamanlar aynı adlı filmin çekim yeriydi. Film burada çekildikten sonra düzenlenip turistlere açıldı. Her yıl binlerce turist alan bir yerde sizi kapıda Temel Reis, Kabasakal ve Safinaz gibi karakterler karşılıyor. Müzik performansları da sağlayan karakterler ile oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

2) Valletta Sarayı

Master’s Palace olarak da bilinen bu yer, George Meydanı’nda bulunuyor. Saray 1570 yılında Malta Şövalyeleri tarafından yaptırılmıştır. Günümüzde halen idari bina olarak kullanılmaktadır. Birinci katta bir müze var. Bu müzede şövalyelere ait savaş malzemeleri ve zırhlar sergilenmektedir. Aynı zamanda bu müzede Osmanlı kuşatma dönemine ait tablolar da bulunmaktadır. Bu masaların üzerinde Osmanlı bayrakları bulunmaktadır.

3) Aziz George Meydanı

Burası önemli törenlerin yapıldığı meydan. Aynı zamanda binlerce kişinin ziyaret noktasıdır. Turistler mutlaka buradaki tarihi yapıları görmek için buraya geleceklerdir. George Meydanı’nda ayrıca şövalyelerin hüküm sürdüğü binalar ve şövalyelerin yaşadığı tarihi binalar da bulunuyor. Dolayısıyla burası Valletta gezilecek yerler arasında en önemli nokta sayılabilir.

4) Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi, başkent Valletta’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Güzel tarihi binaları ve restoranları olan bu cadde şehri ikiye böler. Cumhuriyet Caddesi, şövalyelerin adaya geldikten sonra yapmaya başladıkları eserlerle doludur. Bu cadde, Malta’yı ikiye bölen cadde olarak da bilinir. 

5) Yukarı Baraka Bahçeleri

Malta’nın en iyi günbatımı manzaralarına şahit olabileceğiniz konumlarından biridir. Bu bakımdan romantik çiftler tarafından oldukça fazla tercih edilir. Bölgede yeteri kadar oturma alanı da bulunur. Fakat bazı zamanlar fazlasıyla kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Burada St. John Katedrali’ne giderek bu kışlayı ziyaret edebilirsiniz.

6) Aziz John Katedrali

Dışarıdan burası sıradan bir katedral ama içinde o kadar muhteşem bir yapı var ki. Buraya gelen herkes bu mimariye hayran kalıyor. Altın iplik işlemeler ve yaldızlı süslemeler de mevcuttur. Bunu, Malta Şövalyelerinin servetlerini dışarıdan ifşa etmek istemedikleri, servetlerini duvarların arkasına sakladıkları anlamına gelecek şekilde yorumluyorlar. Aziz John Bazilikası, çeşitli süs eşyalarının zemini işlemelidir. Bunun nedeni ise burada bir şövalye mezarının olması. Yerde tam 400 mezar olduğu söyleniyor.


7) Gozo Adası

Gozo, Malta’nın ikinci büyük adasıdır. Üç günlük bir Malta gezisinin ikinci gününün tamamını burada geçirmekte fayda var. Gozo Adası çevresinde pek çok güzel gezi noktası bulunmaktadır. 25 dakikalık bir feribot yolculuğunun ardından Gozo adasına ulaşabilirsiniz. Buraya vardığınızda taksiciler etrafınızı sarıyor. Tüm gezi noktalarını dolaşmak için bu taksileri kullanabilirsiniz, ancak biraz pahalı olacaktır.

8) Mavi Mağara (Blue Grotto)

Dünyanın Mavi Delik olarak andığı bu yer, masmavi sularıyla görenleri kendine hayran bırakan olağanüstü bir saklı cennet. Mağaradaki suyun berraklığı ve masmavi rengi mağaraya bu adın verilmesinin başlıca sebebidir. Akdeniz’in serin ve berrak sularında bu mağaraları tekneyle de ziyaret edebilirsiniz. Karanlığa rağmen masmavi su buraya güzel detaylar katıyor.

9) Cottonera Bölgesi

Cottonera bölgesi tarih açısından zengin bir yerdir ve üç şehre de ev sahipliği yapmaktadır. Buranın tarihi yapıları da 1575 yılına kadar uzanıyor. Lüks yatlar ve tekneler de burada demirliyor. Bu, üç şehrin Birgu, Senglea ve Cospicua’nın buluştuğu alandır. Fenikeliler ve Romalılar burada hüküm sürdüler. Şövalyelerin ilk yerleşim yeri olduğu söylenmektedir. Akşamları ayrı güzel olan şehrin her köşesi birbirinden güzel detaylar sunuyor.


3- Malta’ya Ne Zaman Gidilmelidir?

Malta bir Akdeniz ülkesi olduğu için yaz aylarında hava güzeldir. Kışın gitmeniz önerilmez. Ancak tatilinizi hoş esintiyi hissederek geçirmek isterseniz kış aylarında burayı ziyaret edebilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar başlarında ziyaretçi sayısı artıyor. Mayıs’tan Eylül’e kadar istediğiniz zaman seyahat edebilirsiniz. Ancak daha serin bir hava deneyimi yaşamak istiyorsanız seyahatinizi eylül ve kasım ayları arasında planlayabilirsiniz.

Schengen vizesi ile Malta’ya seyahat edebilirsiniz. Malta’ya direkt uçuşlar vardır. Buradan diğer ilgi çekici yerleri gezmek ve görmek için araba ile gidebilirsiniz. Daha ucuz uçuşlar istiyorsanız, diğer Avrupa ülkelerinden buraya aktarma yapabilir güzel vakit geçirebilirsiniz.


4- Malta’da Ne Tür Yiyecekler Var?

Malta’da yoğun bir endüstriyel üretim yoktur, bu nedenle doğa ve kaynaklar çok temiz ve saftır. Malta’da üretilen yiyecekler, pınarların suyu, adaların havası ve iklimi özellikle sağlıklı bir yaşam için ömrü uzatıyor, öyle olmadığını biliyorum. Malta’nın doğası kuru ve kurak bir iklimdir ve sıcak bölgelerde bile yetişen her şey sofradan temiz çıkar. Buna deniz balıkları da dahildir. Balık yemi analizlerinde kurşun, cıva ve benzeri kimyasal toksinlere nadiren rastlanır. Bu nedenle Malta’da çok iyi ve temiz yemek yiyebilirsiniz.

Malta çok uluslu bir yapıya sahiptir. Ada birçok ülkeye yakın olduğu için her ülkeden yemekler var. Malta’da İtalyan, İngiliz, Arap, Türk, Çin, Japon, Asya ve diğer birçok mutfak ve mutfağı bulabilirsiniz. İtalyan mutfağı tüm ülkeye hakimdir.

Pizza ve makarnanın yanı sıra çok çeşitli deniz ürünleri, kabuklular, deniz ürünleri, kalamar ve kalamar var. Adaya özgü balık çorbası ve yağlı ekmek tipik Malta lezzetleridir. Her masada lampki pastası adı verilen bir parça Malta suşisi vardır. Marangoz filetolarının ince dilimleri hamura ve sebzelere sarılır ve yenmeden önce sosta kaynatılır.

Malta’da çok sayıda tavşan var. Sonuç olarak, bol miktarda tavşan yemi bulacaksınız. Tavşan, çeşitli yiyeceklerde, özellikle güveçlerde bulunur. Lewz adı verilen simite benzer bir tatlı Malta’da popülerdir. İtalyan kahvesi, buzlu kahve ve Kinni adlı yerel bir Malta içeceği tercih edilir. Kalamar dolması, kalamar ve lampki balığı (çipuraya benzer) gibi Malta için birçok özel ürün üretiyorlar. Bugün Malta’da yüzlerce restoran onlarca farklı mutfak sunuyor. Bu nedenle mutlaka damak tadınıza uygun restoranlar ve farklı yemek çeşitleri bulabileceğinize inanılıyor. 

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu