Tv

Akıllarda İz Bırakan 10 Yerli Dizi!

Yerli Türk dizileri günümüzde olduğu kadar geçmişte de başarılıydı. Her ne kadar bir çoğu eleştiri alsa da iyi yapımların çok fazla olduğunu kabul etmek gerekir. Öyle ki Türk TV ekranları unutulmaz diziler gördü. Hala bir çok dizi için acaba yeniden başlar mı diyebileceğimiz, unutamadığımız, tekrarlarını izlemekten hiç bir zaman sıkılmadığımız diziler hafızalardan silinemiyor. buuON’un bu listesi hafızalara kazınmış niteliğe sahip, geri dönmeyeceği bilinen fakat geri dönmesi arzu edilen Türk dizilerinin listesidir.

1- LEYLA İLE MECNUN
İsmi ilk duyduğunuzda sıkıcı eski bir aşk hikayesi olarak algılanan fakat bu algının gerçekle hiç bir alakasının olmadığı absürt yapımdır. İlk sezonu 2011 yılında yayımlanan dizi 2013 yılında son buldu. Hala iyi bir kitleye sahip olan dizi, kısa sürede çok sayıda fan kazanmıştır. 3 Sezon yayımlanan dizi bir takım oyuna gelerek bilinçli şekilde yayından kaldırılmıştır. IMDB’de en yüksek puana sahip dizilerden biri olarak da yer almaktadır.
Bknz 9.1 Puan: https://www.imdb.com/title/tt1831164/

———

2- AVRUPA YAKASI
Yakın tarihlerde Türkiye’den bir Avrupa Yakası geçti. İlk sezon 2004 yılında başladı ve 2009 yılına kadar devam eden dizi, Türk yapımları arasında en iyi yerde konumlanıyor. Birbirinden farklı karakter ve oyunculuklarla renkli bir dizi haline gelen Avrupa Yakası, tüm zamanların en iyi dizilerinden biri olmayı fazlasıyla hak ediyor.

———

3- 7 NUMARA
Aynı evi paylaşan erkek ve kız öğrencilerin günlük yaşadıkları üzerine kurulu dizi, aynı zamanda kendi içerisinde duygusal içerikleri de barındırıyor. Türkiye için tüm zamanların en iyi listesinde yer almaması mümkün olmayan komedi türünde dizidir.

———

4- EZEL
Türk dizi sektöründe devrim niteliğindeki dizi. Yayınlandığı dönem Türkiye’de bir çok kişi yabancı dizi izlemeye ağırlık vermişken bir anda karşımıza çıkan EZEL, yabancı dizileri aratmayan, her dakika yeni bir merak uyandırmasıyla büyük bir ilgi gördü. Günümüzde tekrarları hala izlenen dizilerden biri olan EZEL, 2009 yılında başladı ve 2011 yılında son buldu.

———

5- SIDIKA
1997 Yılında yayına giren Sıdıka, o dönemin en komik kurguya sahip dizilerden biriydi. 2002 Yılına kadar neredeyse her nesilden kitlenin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Çok fazla alternatif dizinin olmadığı bir dönemde fazlasıyla tatmin edici ve değer gören bir dizi olarak hafızalarda yer etti.

———

6- AYRILSAK DA BERABERİZ
Bir çift ve aileleri. Adeta iki zıt kutup olan çift evliliklerini yürütemez ve ayrılmaya karar verir. Fakat evi ayırma gibi bir planları yok. Durum böyle olunca evi ortadan ikiye bölerek yaşamaya başlayan çift ayrılsa da beraber yaşamaya devam etmektedir. Bu düşünceyle bizlere her hafta yeni komiklikler sunan dizi o dönemin en iyilerindendi.

———

7- ÇEMBERİMDE GÜL OYA
Değerini yeterinde görmeyen dizi olsa da ciddi bir fanı bulunan Çemberimde Gül Oya, 80’li yılların öncesinin Türkiye’sine dair kesitler sunuyor. Tarih ve siyasetin işlendiği dizinin ömrü ise pek uzun sürmedi. 2004 yılında TV’de yer edinen dizi 2005 yılında yayından kaldırıldı.

———

8- BEN DE ÖZLEDİM
Leyla ile Mecnun dizisinin yayından kaldırılmasıyla geri dönmesi yönünde başlatılan kampanyalar ve yapılan çağrılar üzerine Burak Aksak’ın senaristliğini üstlendiği dizi. Çok kısa sürmesine rağmen iyi bir etki yarattı. Leyla ile Mecnun etkisinin beklenmesi ise reytingleri daha alt seviyede bıraktı. Ona rağmen iyi bir dizi olarak hafızalarda yer edindi.

———

9- ÇILGIN BEDİŞ
1996 Yılından 2001 yılına kadar devam eden dizi o dönemin popüler pop şarkıcısı Yonca Evcimik ile iyi bir izlenme oranına sahipti. 90’ların önemli yapımlarından biri olan Çılgın Bediş dizisi, senaryosundan daha çok karakterleriyle akıllarda yer edinmiş bir dizi olarak biliniyor.

———

10- KAYGISIZLAR
İzlediğinizde hala güleceğiniz ve keyif alacağınız dizilerden biri de Kaygısızlar. Listede kesinlikle yer almayı hak ediyor. Çok eşli ve çok çocuklu ailenin başka bir ailenin evine yerleşmesiyle birlikte cereyan eden olaylar bitmek bilmemektedir. Listemizdeki en eski dizilerden biri olan Kaygısızlar 1994 yılında yayına girmişti.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Listede bence Kardeş Payı dizisi de olmalıydı. Tüm zamanların en iyilerinden biri de o.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu