İzmirMutfakŞehir

Alaçatı’nın Meşhur 10 Lezzeti!

En güzel günlerini yaz aylarında yaşayan İzmir’in ve Çeşme’nin gözdesi Alaçatı’ya yolunuz düştüğü zaman mutlaka tüketmeniz gereken yiyecekler vardır. Eğer o yiyeceklerin tadına bakmazsanız kesinlikle Alaçatı’ya gittim demeyin. Kendine özgü birden fazla tadı mutfağında barındıran Çeşme, tahmin edeceğiniz gibi bu lezzetleri Akdeniz mutfağından alıyor. Listemizde yer alan yiyecekleri bulmak için ise çok zorlanmayacaksınız. Hatta bazılarına adım başı rastlamak mümkün. Listede yer alan 10 farklı tadın en az 5’ini tatmadan Alaçatı’dan çıkmamanızı öneririz. Hele bazıları var ki onu yemediğiniz taktirde Alaçatı’ya gittiğinize kimseyi inandıramazsınız. İşte Alaçatı’nın meşhur 10 lezzeti.

1- KUMRU
Kumru sadece bir kuş sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer İzmir’deyseniz veya Çeşme’deyseniz kumru çok farklı anlam ifade eder. Çeşme ya da Alaçatı’ya uğradığınız zaman kesinlikle Çeşme kumrusu yemeli ve tadına bakmalısınız. İçerisini dilediğiniz şekilde şekillendirseniz de sucuk ve üzerinde erimiş kaşar, domates kumrunun olmazsa olmazıdır.

2- KABAK ÇİÇEĞİ DOLMASI
Şimdiye kadar bir çok dolma türü öğrendiniz fakat Kabak Çiçeği Dolması’nı ilk kez duyuyorsunuz değil mi? Alaçatı, başka yerlerde göremeyeceğiniz lezzetlerin tadına bakmanıza imkan tanıyan bir yerdir. Kabak çiçeği dolması ise mükemmel bir tada sahip. Kabak çiçeği dolmasını ev yemeği yapan yerlerde veya bazı restoranlarda bulabilirsiniz.

3- DONDURMA
Alaçatı dondurması yürüdüğünüz Alaçatı sokaklarında siz istemeseniz bile kendini satacak kadar güzel görünmektedirler. Bu yüzden istemeseniz bile bir anda elinizde dondurma külahı görebilirsiniz. Mutlaka denemeniz gereken muhteşem lezzetlere sahip birbirinden farklı aromalarda dondurmaları bulunmaktadır.

4- SAKIZ MUHALLEBİSİ
Bulunduğunuz topraklar damla sakızının üretim ayağı. Türkiye’deki tek nokta. Bu sebeple sakızlı muhallebi veya bir başka deyişle sakız muhallebisi tadına bakmanız gereken lezzetler arasındadır. Alaçatı’da sakızlı gıdalar oldukça meşhurdur.

5- DAMLA SAKIZLI KURABİYE
Damla sakızının üretim ayağı dediğimiz Alaçatı’da sakızlı gıdalara fazlaca eğilim göstermeniz gerekecek. Çünkü bir çok yiyecek damla sakızlı olarak üretiliyor. Kurabiyeler de buna dahil. Bir çok yerde damla sakızlı kurabiyeler göreceksiniz. Mutlaka tadına bakın. Hatta o kurabiyelerden bir de paket yaptırıp evinize götürebilirsiniz.

6- KIYMALI PİDE
Türkiye’nin neresine giderseniz gidin her yerde rastlayacağınız bir lezzet olan pideyi bir de Çeşme ya da Alaçatı’da yemeyi deneyin. Üzerinde eritilmiş muhteşem tere yağı ile enfes bir lezzete şahit olacaksınız. Alaçatı’da kumru kadar pide de oldukça beğenilen lezzetler arasındadır.

7- MİDYE
Belki Türkiye’nin her yerinde göreceğiniz midye Alaçatı’da farklı bir lezzetle sunulmaktadır. Bazılarının içerisinde üzüm ve çeşitli bakliyatlar görebilirsiniz. Midye seviyorsanız Alaçatı’da kısa bir midye molası verebilir ve iyi bir atıştırma yapabilirsiniz.

8- KÖY KAHVALTISI
İzmir’in kahvaltısı çok meşhur olmasa da Alaçatı’nın kahvaltısı meşhurdur. Çeşme’de ya da Alaçatı’daysanız ve kahvaltı yapmak için yeterli vaktiniz varsa güzel bir köy kahvaltısı ile karşılaşabilirsiniz. Alaçatı, köy kahvaltısıyla oldukça meşhurdur ve kendine özgü lezzetler kahvaltıda sunulur.

9- ATOM
Alaçatı’da Atom sandığınızdan çok daha farklı şekilde sunulmaktadır. Tavuk göğsü üzerine eşi benzeri olmayan türlü türlü sosları ile hazırlanan atom, karnınızı en iyi şekilde doyuracağınız, lezzet şöleni yaşamanıza sebep olacaktır. En kötü yanı ise tavuk göğsü atomu her yerde bulamayabilirsiniz.

10- ASMA YAPRAĞI
İster çiğ ister sarma şeklinde yiyebileceğiniz asma yaprağı, herkesin bildiği gibi Alaçatı’nın meşhur otlarından biridir. Türkiye’nin tek ot festivalinin düzenlendiği Alaçatı olurda listemizde hiç ot olmaz mı? Asma yaprağının en iyisini bulacağınız yer Alaçatı’dır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu