AnkaraMekanŞehir

Ankara’daki En İyi 10 Kahvaltı Mekanları! 2023

Ankara kahvaltı mekanları arayanlar, birden fazla seçenek imkanına sahiptir. Ankara hem Cumhuriyet tarihi hem de kültür için son derece önemlidir. Başkenti olarak kullanılması daha Ankara’nın önemleri arasında bulunur. Burada kahvaltı yapmak isteyenler kozmopolit seçenekleriyle karşılaşır. Hatay yöresinden Ege yöresine kadar birbirinden farklı lezzetlere ulaşmak ve sabah kahvaltılarında neşeli hale getirmek oldukça kolaydır. Ankara’da kahvaltı yapmak için genellikle frenchise şubeler tercih edilse de farklı lokasyonlarda tarihi restoranlara ve kahvaltıcılara ulaşmak mümkündür. Bu listemizde sizler için en iyi Ankara kahvaltı mekanları sıralaması yaptık, şimdiden afiyet olsun!

 

1- Big Chefs

Ankara’nın en gözde kahvaltı yeri arasında sırasını kimseye kaptırmayan Big Chefs yer alıyor. İlk şubesini Ankara’da açtıktan sonra İstanbul ve Eskişehir gibi illerde de yerini alan büyük çaplı, lüks ve lezzetli bir restoran. Hem kahvaltı çeşitleri ile öne çıkarken hem de ara ve ana öğünler için de tercih edilebilir. Dünya mutfağına ait lezzetleri şubelerine taşıyan Big Chefs’te eggs Benedict’ten yaratıcı omletlere kadar birçok tada ulaşabilirsiniz. Fiyatları görece daha pahalı olmasına karşın lezzetli tatları sebebi ile sık tercih edilen yerlerden. Ankara kahvaltı konusunda iyi demiştik…

Adres: 

1- Atakule Şube: Çankaya Caddesi No: 1B/41 Çankaya

2- Çayyolu Şube: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi Dora Park A Blok No:1-2 Çayyolu

Telefon: 0312 514 12 95


2- Botanica Kahvaltı ve Kafe

Özellikle pazar günleri her zaman kalabalık olan Botanica Kahvaltı ve Cafe, açık büfesi ile öne çıkar. Uygun fiyatlar ile kahvaltı yapmak isteyenler için dolu dolu tabaklar sunan bir yerdir. Şehirden uzaklaşmak ve Ankara’nın tadını çıkarmak isteyen kişiler bu kahvaltı yerine tercih edebilirler. Buraya ulaşmak için Çankaya’ya gidilmesi gerekir. Aslında çok yoğun olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde yer almasına karşın kendisini korumak için izole bir alan yaratmıştır ve izole alanı sebebiyle birçok kişi tarafından tercih edilir. Kahvesi ve tatlıları ile de bilinen bir yerdir. Farklı çay türleri ile de bilinen Botanica Kahvaltı ve Kafe günümüzde hem gençler hem de aileler tarafından tercih edilen bir işletme haline gelmiştir.

Adres: Barbaros Mahallesi, Billur Sokak 5/1 Çankaya

Telefon: 0312 466 60 89


3- Fırıncı Orhan

Fırıncı Orhan Ankara’nın en iyi kahvaltıcılarından biri. Geleneksel Türk mutfağını yansıtmasının yanı sıra börek ve hamur işi tarifleri ile bir sıfır önde başlayan ünlü yerler arasında. Geleneksel tatları modern lezzetler ile birleştirmesinin yanı sıra salaş dizaynı da dikkat çekici. Fırıncı Orhan’da 16’dan fazla kahvaltı türü bulunuyor ve her beslenme modeline uygun içerikleri ile günün her saati kalabalık olmayı başarıyor. Geleneksel mutfağa eşlik eden özel baharat ve mezeleri de mutlaka tadılmalı.

Adres: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi No:81 Balgat

Telefon: 0532 749 08 57


4- Gölbaşı Aden Coffee Food Breakfast

Ankara’nın Gölbaşı ilçesine gitmek isteyenler burada farklı restoranlar ile karşılaşırlar. Yöresel lezzetlere yer verilmesinin yanı sıra kahvaltı, ara öğün, ana öğün gibi seçeneklere ulaşmakta oldukça kolaydır. Gölbaşı şehir merkezine görece uzakta yer almasına karşın ulaşım seçenekleri arttığı için gidip gelmek son derece kolay olmaya başlamıştır. Gölbaşı’nda yer alan Aden Coffee Food Breakfast ise günümüzde kahvaltı için sık sık tercih edilir. Açık bir alanda yeşillik içerisinde doğanın keyfini çıkararak kahvaltı yapmak isteyenler özellikle hafta sonlarında Aden Coffee Food Breakfast’ı tercih eder.

Adres: 913. Sokak No: 53 Gölbaşı

Telefon: 0539 556 18 81


5- Hamlakit

Ankara’da Karadeniz kahvaltısı yapmak isteyenler için en iyi çözüm önerisi Hamlakit. Hamlakit kafede birbirinden farklı Karadeniz lezzetlerine ulaşmak mümkün. Merkezi bir konumda bulunmamasına rağmen eşsiz tatları sebebiyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Dolayısıyla her zaman dolu olan ve aynı zamanda müşterilerin dikkatini çeken bir kahvaltıcı. Yine Karadeniz’in eşsiz tatlarıyla başlamak isteyenler Hamlakit’i tercih edebilir ve bunun için Gölbaşı’na gidebilir. Hamlakit hem yöresel tatlara yer verirken hem de iletişim, hizmet ve servis anlamlarında da ön planda olan bir kahvaltıcı.

Adres: Gaziosmanpaşa Mahallesi, İnönü Caddesi No: 15 Gölbaşı

Telefon: 0312 484 85 05


6- Hattena

Hattena Hatay Sofrası Hatay lezzetlerine yer veren Ankara’nın en ünlü restoranlarından biri. Salaş tasarımıyla dikkat çeken bu mekanda kahvaltılarda Hatay yöresine ait birbirinden farklı mezeler ve ulaşılamaz tatlara erişmek isteyenler, Hattena Hatay Sofrasında kahvaltı yapabilir. Çoğu zaman kalabalık olması sebebiyle erken saatlerde gidilmesi tavsiye edilir. Ankara Balgat’ta yer alan Hattena Hatay Sofrasına ulaşım son derece kolay. Ankara’daki en iyi kahvaltıcılar seçeneklerinden biri.

Adres: Nasuh Akar, Süleyman Hacıabdullahoğlu Caddesi No: 41/A

Telefon: 0312 220 20 43


7- Kafes Fırın Coffee and Bakery

Ankara Kafes Fırın neredeyse dünya çapında ünlü. Öncelikle zengin mutfağıyla öne çıkmasının yanı sıra sürdürülebilirliği desteklemesi ve ultra hizmet vermesi gibi sebeplerden dolayı Ankara’nın en sık gidilen mekanlar arasında bulunuyor ve Söğütözünde yer alan bu bölgeye gitmek oldukça kolay. Orta Doğu Teknik Üniversitesine yakın bir mesafede bulunması öğrencilerin de kafes fırına sık sık tercih etmesine neden oluyor. Uygun fiyatlar ile kahvaltı yaparken aynı zamanda yeni nesil kahvelerin tadına bakılabilir ve vejetaryen beslenilebilir. Sağlıklı yemek restoranları arasında sık sık Kafes Fırın Coffee and Bakery ile karşılaşılır.

Adres: Dumlupınar Bulvarı No:122 Çankaya

Telefon: 0530 158 27 27


8- Liva Pastanesi

Ankara kahvaltı mekanları arasında Liva Pastanesi, Ankara’nın en ünlü yerlerinden biridir. Ankara’da birbirinden farklı yüzlerce pastane bulmak mümkün. Farklı lezzetlere ev sahipliği yapan yeni ve modern tatları deneyen ya da geleneksel tatlardan vazgeçmeyen birçok farklı pastane türü yer alıyor. Şehrin büyüklüğü ve başkent olmasının da etkisiyle geleneksel lezzetler her zaman ön planda. Liva Pastane Ankara’nın en lezzetli kahvaltıcısından biri. Osmanlı lezzetlerinden yöresel tatlara kadar geniş ve zengin bir mutfağı bulunuyor.

Adres: Kanuni Sultan Süleyman Bulvarı 154/1 Çayyolu Ankara 

Telefon: 0312 242 0028


9- Papazın Bağı

Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan papazın bağı dünya çapında ünlüdür. Özellikle Ankara’ya ilk kez gelmiş olan misafirlere kahvaltı yaptırılmak istendiğinde genellikle Papazın Bağı tercih edilir. Çünkü resmen şehrin içine bir doğa alanı kurmuşlar… Birbirinden farklı ve zengin menüsü ile dikkat çekmesinin yanı sıra servisi, ikramları ve hizmetinin de kaliteli olması nedeniyle her zaman baş tacı olan yerler arasında bulunur. Ankara’da çocuklu aileler için kahvaltı yeri arayanlar için de uygun bir yerdir. Kazım Özalp Mahallesi’nde yer alır ve buraya gitmek için Çankaya ilçesine ulaşmak gerekir. Şaşıracağınıza eminiz!

Adres: Kazım Özalp, Kuleli Sokağı No:61, 06700 Çankaya

Telefon: 0312 437 95 01


10- Patile Cafe

Ankara kahvaltı seçenekleri arasında yer alan Patile Cafe, eşsiz tatları ile öne çıkıyor. Her bir malzemesini kendisi hazırlayan ve uygun fiyatlar ile hizmet veren bir kahvaltıcı kafe olarak da tercih edilen bu burada hem kahvaltı yapabilir hem eşsiz tatlara ulaşabilirsiniz. Tatlıları, içecekleri ve özel beslenmeye karşı olan hassasiyetleri ile öne çıkan bir yer. Ankara’nın Birlik Mahallesi’nde yer alan ve butik hizmet sunan Patile Cafe, ürünlerini kendi hazırladığı için sık sık öne çıkıyor. 

Adres: Birlik Mahallesi, 435. Cadde No:61, 06550 Çankaya

Telefon: 0312 496 20 24


Bonus

Seyir Kafe

Zaman içerisinde yavaş yavaş ünlü hale gelen Seyir Cafe günümüzde hala popüler konumdadır. Sadece kahvaltı yapmak için Çankaya 5 evlere geçen birçok farklı kişi vardır. Turistlere yerli halka aynı zamanda Ankara’ya ilk kez giden kişilere genellikle Seyir Cafe önerilir. Seyir Cafe, özellikle brunch için tercih edilen yerler arasında bulunur. Ankara’nın en gözde. Yerlerinden biri olmasına karşın çocuklu aileler için de oldukça uygundur. Kalabalık gruplar için Ankara’da ucuz kahvaltı seçenekler sunar.

Turkuaz Bahçe

Yeşilçam Turkuaz Bahçe Ankara kahvaltıcıları arasında önemli bir yere sahip. Turistik yerlerden biri olmasının yanı sıra sıcak kahvaltıları da dikkat çeken bir yer hem yöresel lezzetlere yer verirken hem de günümüzde sık sık tercih edilen modern lezzetlere de yer veriyor. Menemenden gözlemeye kadar farklı seçeneklere ulaşabileceğiniz bu salaş mekanda doyurucu bir kahvaltı yapabilirsiniz. Ankara’daki en iyi kahvaltıcılar arasında yer alıyor.

Not: Ankara kahvaltı mekanları listemiz, kullanıcı deneyimi ve yorumları doğrultusunda hazırlanmıştır. Bütün önerilerimiz denenmiş ve duruma göre sizlere aktarılmıştır.

Ekstra

Dilerseniz Ankara romantik mekanlar listemize de göz atıp seçeneklerinizi genişletebilirsiniz.

Listede yer almak istiyorum!

 

 

Atakule’de yer alan mekanları tavsiye etmekteyiz. Ayrıca Papazın Bağı’da sizin için iyi bir tercih olacaktır.
Papazın Bağı veya Eymir çevresinde mekanlar tercih edilebilir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu