AnkaraMekanŞehir

Ankara’daki En İyi 10 Dönerci! Ankara Dönerci Tavsiyesi!

Ankara dönerci listesinde yıllardır hizmet veren birçok isim bulunur. Ankara’nın en iyi dönercileri aslında saymakla bitmez ama fark yaratan tabii ki mevcut. Ankara, özellikle üretim ve gelişim aşamalarında geleneksel olarak sınıflandırılan bir şehirdir. Dolayısı ile işletmeler, küçük işletmeler ve gastronomik lezzetlerin birçoğunda usta çırak ilişkisi ile ilerleme kaydedilmiştir.

Ankara dönerci listesinin en iyileri, genellikle usta çırak ilişkisiyle yetişirler. Bu sebeple de 30 yıldır 50 yıldır hayatını sürdürebilen ve çok uzun zamandır Ankara’da olduğu yeri koruyan dönerciler vardır. 1800’lü yıllardan beri varlığına devam eden birçok dönerci ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple de Ankara’nın dönercinin birçoğu tarihi ve birçoğu da meşhur olarak isimlendirilir. Bu yazımızda sizlere Ankara dönercileri listesini sunuyoruz… Döner yemek isterim ama romantik mekan arıyorum diyorsanız, Ankara romantik mekanlar listemize de göz atmayı tavsiye ederiz.

1- Azim Beşiktaş Döner

Ankara dönercileri arasında önemli bir konumda bulunan Azim Beşiktaş Döner, yıllardır hizmet veren bir restorandır. Neredeyse 70 yıldır aynı konumda olan ve aynı eşsiz tadı korumayı başarmıştır. Her zaman dolu olan Azim Beşiktaş Döner’e gitmeden önce doluluk oranı öğrenilebilir.

Geleneksel döner tatlarına ulaşmak ve bu esnada zengin bir menü ile karşılaşmak isteyen herkes için uygundur. Fiyatları da diğer yerlere göre daha uygun olan bu dönerci menüsündeki her yemeği özenle hazırlar.

Adres: Anafartalar Caddesi, Tahtakale Sokak No: 1 D:B Altındağ

Telefon: 0312 309 71 91


2- Çankaya Lokantası

Çankaya Lokantası Ankara’nın meşhur dönercileri arasında bulunur. Çankaya Lokantası’na giderek hem leziz yemekler yiyebilir hem de bölgeyi gezebilirsiniz. Özellikle Ankara’yı gezmek için giden kişiler hem kültürel hem de gastronomiyi ön planda tutar. Çankaya Lokantası Hoşdere’de yer alır ve Çankaya Köşkü’ne yakın mesafede bulunur.

1974 yılında açılan ve 50 yıldan fazla süredir hizmet veren nadir yerlerden biridir. Terbiyesi, tavuk suyu, özenle hazırlanan porsiyonları ile bilinen bir yerdir. Köşke yakın olması sebebi ile tarihin birçok önemli siması tarafından tercih edilmiş restoranlar arasındadır.

Adres: Güzeltepe Mahallesi, Hoşdere Caddesi No:228 Çankaya

Telefon: 0312 438 24 96


3- Doğata

Ankara’nın en önemli yerlerinden biri olan Atatürk Orman Çiftliği’nde yer alan Doğata, oldukça önemlidir. Uzun yıllardır hizmet vermesinin yanı sıra menüdeki çeşitlilik de dikkat çekicidir. Dönere ek olarak menüde bulunan kokoreç ve köfte de birçok kişi tarafından beğenilir. Atatürk Orman Çiftliği’nin eşsiz doğası ve tarihinden yararlanan Doğata, 24 saat kesintisiz hizmet veren ve her zaman dolu olan bir yerdir. Ankara döneri meşhursa, Doğata’nın payı büyüktür.

Buraya gelen kişiler aynı zamanda Atatürk Orman Çiftliğini gezmeyi de ihmal etmez. Ziyaret edilen saatlere bağlı olarak hem Atatürk Orman Çiftliğinde vakit geçirmek hem de burada yer alan ünlü restoranlarda yeni tatlara ulaşmak mümkün. En ünlü dönercisi Doğata olmasına karşın yaz aylarında özellikle dondurma ve kokoreç için de Ankaralılar sık sık Atatürk Orman Çiftliğine gider.

Adres: Gazi Mahallesi, Atatürk Orman Çiftliği, Silahtar Caddesi No:3 Yenimahalle

Telefon: 0533 690 68 00


4- Dönerci Dursun Usta

Geleneksel Ankara dönerleri arasında Dönerci Dursun Ustanın tarifleri değer alır. 80 – 85 yıldır hizmetlerine devam etmesi ve verdiği hizmetlerin her birini önemsemesi sebebiyle müşteriler tarafından sık sık tercih edilmeye başlanmıştır. Ankara Kalesine yakın bir konumda bulunması sebebiyle hem Ankara turu yapmak hem de kültürel alanda vakit geçirirken bir anda kendinizi tarihi bir dönercide bulmak istiyorsanız Dönerci Dursun Usta asıl adresiniz. Ankara Kalesini ziyaret ettikten sonra yorgunluğunu atmak isteyen birçok kişi Ankara’daki en iyi dönercileri tercih eder.

Adres: Kale Mahallesi, Can Sokak, No: 31 Altındağ

Telefon: 0312 312 74 75


5- Hacıbayram Dönercisi Nazım Usta

Ankara’da döner yemek isteyenlere önerilen ilk yerlerden biridir. Ulus Meydanı’na yakın konumda bulunması sebebi ile ayaküstü bile tercih edilir. Bulunduğu konum Ankara’nın en yoğun konumları arasındadır. Bu sebeple de sürekli olarak bir kalabalık ile karşılaşılır ve genellikle sıra beklenir. Ancak daha sıradayken sipariş verme hizmeti olduğu için hiçbir şekilde beklemeden masaya oturur oturmaz, siparişe ulaşmak mümkündür.

Eşsiz tatları nedeniyle sık sık tercih edilir ve genellikle kuzu etinden dönerler yaparak ün kazanmıştır. Yağlı ve yağsız seçenekleri bulunur ve genellikle porsiyon usulüyle servis edilir. Doyurucu tabakları uygun fiyatları ve aynı zamanda merkezi konumu sebebiyle yıllardır var olan ve kendini korumuş önemli dönerciler arasında bulunur.

Adres: Hacı Bayram Mahallesi, Sarıbağ Sokak No: 131 Altındağ

Telefon: 0312 310 96 68


6- Meydan Piknik Döner

Ankara’nın bir diğer ünlü dönerci ileri arasında Meydan Piknik Döner yer alır. Meydan Piknik Döner günümüzde hala büyük bir yoğunluğa sahiptir. Samimi restoranında yaptığı eşsiz lezzetleriyle öne çıkan ve aynı zamanda uygun fiyatları ile de dikkat çeken bir restorandır. 1993 yılından beri. Faaliyetlerine aktif olarak devam eder.

Özellikle soğuk kış günlerinde Ankara ayazından korunmak için sobalı iç mekanı dikkat çekicidir. 30 yıldır çalışmalarına devam etmesi ve Ankaralıları eşsiz dönerleri ile buluşturması saygı oluşturur. Seçtiği etleri her zaman kalitelidir ve her zaman yöresel lezzetlere yer verir. Dolayısıyla mevsiminde ürün yapmaya ve menüsünü zengin tutmaya özen gösteren samimi restoranlar arasında bulunur.

Adres: Atpazarı Sokak No:2 Altındağ

Telefon: 0312 311 54 56


7- Mutlu Lokantası

Ankara’daki meşhur dönercilerden biri Mutlu Lokantasıdır. Adını sık sık duyurur ve sadece Ankaralılar değil, birçok kişi tarafından bilinir. Ayrancı’da yer alan Mutlu Lokantası 1978 tarihinden beri üretmeye ve hizmet etmeye devam eder. Kıymasız etler ile hazırlanan özel dönerlerden tatmak için kilometrelerce yol kat eden insanlar vardır.

Gastronomi turu denildiğinde önemli duraklar arasında bulunur. Sadece pazar günleri hizmet vermeyen Mutlu Lokantası genellikle kapanış saatini beklemez. 21.00 itibari ile kapandığı bilinse de döner bittiği andan itibaren kapanışa geçerler. Kalabalık bir alanda bulunması ve ünlü olması gibi sebepler dönerin öğle saatlerde bitmesine neden olur. Unutmadan söyleyelim, Mutlu Lokantasına bu işin ustalarından biri olan Vedat Milör’de uğramış ve lokantayı bloğunda yazmış. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Adres: Mutlu Lokantası, Güvenlik Caddesi No:69, Çankaya

Telefon: 0312 426 28 42


8- Özge Piknik

Ankara döner fiyatları ve döner porsiyonları denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. Kızılay’da olması sebebi ile her zaman yoğun ancak lezzetlidir. Klasikleşmiş menüleri ile dikkat çeken bu yer salaş bir mekandır. Birçok kişi uygun fiyatlarıyla karnını doyurmak için Özge Piknik’i tercih eder.

Her gün özenle taze taze yapılan dönerler büyük porsiyonlar ile servis edilir. Makul fiyatlar ile beslenmek ve aynı zamanda kaliteli yemek yemek isteyen kişiler haftanın her günü hizmet veren Özge Piknik’e gidebilir. Erken saatlerde açılan bu restoran akşamları 21.00 itibari ile kapanışa geçer.

Adres: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, No:17/A Kızılay, Çankaya

Telefon: 0312 229 80 35


9- Peçenek Döner

Ankara’da döner yemek istiyorum diyen herkese önerilen eksiz bir restoran vardır. Peçenek döner. Sadece Ankaralılar tarafından değil aynı zamanda Ankara’ya yakın illerde yaşayan kişiler tarafından da tercih edilir. Sadece Peçenek dönere gitmek için Ankara’ya seyahat eden insanlar vardır. Özellikle lezzet turlarında sık sık tura dahil edilen önemli lokasyonlar arasında bulunur.

Uygun fiyatlar ile hizmet vermesinin yanı sıra haftanın belirli günlerinde çalışır. Sabah erken saatlerde hizmete başlar ve 21.00 itibariyle kapanır. Haftanın sadece 6 günü hizmet vermesiyle bilinen Peçenek döner, cuma günleri hizmet vermemektedir. Mevsimlere bağlı olarak kapalı olduğu günleri değiştirebilir. 

Adres: Zübeyde Hanım Mah. Seçim Sok. No: 69 Altındağ (Merkez Şubesidir)

Telefon: 0312 342 05 87


10- Süha’nın Yeri

Ankara döner fiyatları denildiğinde en iyi imkanları sunan restoranlar arasındadır. En eski dönercilerden biri olması sebebiyle birçok kişi tarafından bilinir ve Ankara ilk kez gelen kişiler mutlaka Süha’nın Yeri’ne götürülür. 1850’li yıllardan itibaren çalışmaya başlamış olan. Süha’nın Yeri özellikle geleneksel tatlarıyla dikkat çeker. 

Osmanlı mutfağından ürünlere yer vermesi her zaman lezzetli ve taze malzemeleri tercih etmesi ve müşteri memnuniyetini önemsemesi sebebiyle Süha’nın Yeri uzun zamandır ayakta kalmayı başarmış nadir yerlerdendir. Ankara’nın en iyi dönercileri hangisi denildiğinde Süha’nın Yeri mutlaka söylenir.

Adres: Küçükesat, Esat Cd. 33/A, Çankaya

Telefon: 0312 447 42 33

 

Not: Ankara dönerci Listemiz gerçek kullanıcı deneyimlerine dayanarak sizlere özel oluşturulmuştur.

 

Listede yer almak istiyorum!
Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu