AntalyaGezi

Antalya Plajları – Sizi Mest Edecek 10 Öneri!

Antalya plajları ülkemizin en güzel plajlarının başında gelmektedir. Antalya’nın en iyi plajlarında denize girmek, güneşlenmek ve yılın tüm yorgunluğunu atmayı herkes ister. Bu sebep ile de izin günlerinde, yıllık izinlerde her zaman kıyı şeridine gidilir. Denizinin sıcaklığı, sahilinin güzelliği ve doğası sebepleri ile Antalya, turizmin cennetleri arasında bulunur.

Hem Türkiye hem de dünya için önemli bir turizm alanı olan Antalya’da görülmesi gereken birçok tarihi lokasyon, antik kent, taş köprü, geleneksek Osmanlı evleri ve daha birçok kültürel parça yer alır. Antalya’daki plajları ziyaret ederken bir yandan geleneksel lezzetleri tadabilir ve kendinizi yeni kültürler ile tanışırken bulabilirsiniz. Bu listemizde sizler için Antalya plajları tavsiyesi veriyoruz. Keyifli zamanlar geçirmeniz dileğiyle…

1- Adrasan Plajı

Antalya Adrasan sahili hem dinginliği ile hem de uzun yürüyüş rotası ile tanınan bir alandır. Adrasan plajı Olimpos’a oldukça yakındır. Olimpos’a gidildiğinde kısa bir mesafe içerisinde araç ile Adrasan Plajı’na ulaşmak mümkündür.

Cennet plaj ismi ile de bilinen Adrasan plajı hem uzunluğu hem de kalitesiyle dikkat çeker. Temizle denizinde yüzmek ve yakınlardaki koylara gitmek oldukça dikkat çekicidir. Ceneviz, Suluada, Sazak ve Korsan Koyu turları dünya çapında ünlüdür. Adrasan plajı sığ mı? sorunu sorduğunuzu duyar gibiyiz… Evet, Adrasan plajı sığ plajlar arasında yer alır…


2- Ayışığı Plajı

Kemer’in ünlü plajı olan Ayışığı Plajı özellikle yabancı turistler tarafından sık sık kullanılmakta. Su sporları ve su oyunları yapabilmek için uygun olan bu alanda, herkes istediği gibi özgürce eğlenebiliyor. Yakınına konuşlanmış tekneler ile seyahat edilebileceği gibi tekneden plaja ulaşmak da kısa sürüyor. Antalya Kemer Ayışığı Plajı ünlü plajlardan sadece biri.

Ayışığı plajı Antalya'da bulunur.


3- Beldibi Plajı

Halk plajından özel plajlara kadar birçok seçenek sunan Beldibi, plajları ile ünlü. Mavi bayraklı plajlarına ulaşmak ise oldukça kolay. Özel plajlardan halk plajına kadar farklı seçenekler sunuluyor ve herkes isteğine ve bütçesine göre en iyisini tercih edebiliyor. Turistler tarafından özellikle Kemer bölgesi sık sık tercih edildiği için yaz aylarında Beldibi plajı yoğun bir kalabalık ile karşılaşıyor. Antalya’nın en gözde plajları arasında Beldibi Plajı da bulunur.


4- Çıralı Plajı

Olympos Plajı ile birleşik olan Çıralı Plajı, muazzam görüntüler sunuyor. Buraya ulaşmak için isteyenler için iki seçenek sunuluyor. İlk seçenek doğrudan Çıralı’ya gitmek ve ücretsiz girişi kullanmak. Bu plajda şezlong, şemsiye ve bunlara benzer plaj ürünleri bulunmuyor çünkü Caretta Carettalara ayrılmış durumda.

Diğer giriş seçeneği ise Olympos’a gitmek. Olympos sahiline ulaşıldığında, sahilin uzayan şeridi Çıralı Plajı’na ait. Yürüyerek ve yüzerek gitmek oldukça basit. Çıralı’dan Olympos’a dağ yolundan değil sahilden gitmek isteyen birçok kişi de tam tersi bir rota izleyerek plajı kullanıyor.


5- Kaputaş Plajı

Kaş plajları arasında belki de en ünlüsüdür. Ulaşım seçenekleri görece zor olan Kaputaş plajının konumu gidenleri şaşkına döndürüyor. Dünyanın en iyi ve en gözde plajları arasındaki yerini hala korumayı başaran Kaputaş, dev kayaların arasına konuşlanmış.

Denizin en doğal haline ulaşmak, gün batımını ve gün doğumunu seyretmek için en uygun yer. Kaputaş Plajı, Antalya’nın birçok denizine göre daha güçlü. En ufak rüzgarda dahi dalgalanmaya müsait olan denizde derinlere gitmeden önce iki kere düşünmek gerek. Antalya’nın en iyi plajlarından biri kesinlikle Kaputaş Plajı.


6- Kleopatra Plajı

Özellikle gün batımını izlemek isteyenlere önerilen bu lokasyon Alman ve Rus turistler arasında da ünlüdür. Mısır Kraliçesi Kleopatra’dan adını alan plajın ona ait olduğu düşünülür. Plajın görkemine kendinizi kaptırmamanız oldukça zor. Gün batımını oldukça romantik ve olağanüstü bir duruma getirmeyi başaran Kleopatra Plajı, Alanya plajları arasında yer alır. Diğer plajlarda olduğu gibi Kleopatra Plajı’nın da mavi bayrağı vardır. Alanya Belediyesinin resmi internet sitesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kleopatra Plajı dünyanın en güzel plajları arasında gösterilmektedir.


7- Konyaaltı Halk Plajı

Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Antalya Konyaaltı Plajı dünya çapında ünlüdür. Yakınında yer alan oteller, upuzun sahil şeridi, etrafına konuşlanmış kafe, restoran ve eğlence alanları ile dikkat çeker.

Çocuklar için oyun alanları, yetişkinler için kafeler, ücretsiz kullanım alanları kadar ücretli kullanım alanları da bulunur. Her bütçeye uygun olmasının yanı sıra taşıt trafiğine kapatılması da Konyaaltı Plajını öne çıkarır. Antalya’nın neredeyse tüm plajlarında olduğu gibi Konyaaltı Plajının da mavi bayrağı vardır. Antalya plajları arasında popülerdir…


8- Lara Halk Plajı

Lara plajı ya da Lara halk plajı, Antalya’nın en ünlü konumlarından biridir. Özellikle yabancı turistler tarafından tercih edilen Lara plajı, ince kumu ile dikkat çeker. Özellikle sezon ayları (temmuz ve ağustos) çok kalabalık geçen bu plaj neredeyse yılın her anı turistlere ev sahipliği yapıyor.

Akdeniz ikliminin özellikleri sebebi ile Antalya sadece yaz aylarında değil bahar ve kış aylarında da tercih edilen bir şehir. İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında da denize giren onlarca insan görmek mümkün. Türkiye’nin farklı coğrafyalarında ocak ayında denize girmek zorken birçok insan Antalya’da tüm kışı denizde geçirebiliyor. Antalya plajları sıralamamızda sekizinci sırada yer almayı başardı…


9- Olympos Antik Kent Plajı

Olimpos plajı hem tarihi hem de kültürüyle önemli bir lokasyonda bulunur Olympos antik kentinin içerisinden geçerek ulaşılabilen bu plaj dünya çapında ünlüdür. Yapılan arkeolojik kalıntıların araştırma çalışmalarının yanı sıra sanat tarihi çalışmaları da Olimpos plajının ün kazanmasına sebep olmuştur.

Aynı zamanda burada yer alan ve Antalya’nın kültürünü yansıtan yeni nesil bungalov evlerde konaklamak, taze yemekler ve sürdürülebilir gıdalar ile beslenmek ve ardından tarihi kenti gezerek plaja ulaşmak birçok kişinin dikkatini çeken bir konsepttir. Antalya plajları arasında en çok tercih edilenlerin başında gelir…


10- Patara Plajı

Antalya’nın en güzel plajı hangisi diye merak edenlere, söyleyecek çok söz var. Olympos Antik Kent Plajı’ndan Mermerli’ye, Mermerli’den Lara’ya kadar birçok seçenek yer alıyor. Bu seçenekler arasında ise en dikkat çekici olanlardan biriyse Patara.

Taşlı deniz sevmeyenlerin bayılacağı bu plaj, ince kum ile örtülü. Denizinin temizliği, kumun inceliği derken halkın ücretsiz kullandığını da hatırlatmak gerek. Patara Plajı aynı zamanda türü tehlikede olan caretta caretta kaplumbağalarına da ev sahipliği yapıyor.


 

BONUS

  • Mermerli Plajı

Mermerli plajı antalya’nın şehir merkezinde yer alır. Kale içinde gidildiğinde mermer plajına ulaşmak son derece kolaydır. Mermer plajına ulaşmak isteyen kişiler toplu taşıma araçlarını kullanarak bile mermerli plajına gidebilir. Araç ile yapılan yolculuk sınırlıdır.

Daha sonra plaja inebilmek için falezlerin arkasındaki merdivenlerin kullanılması gerekir. Şehir plajı olarak kullanılan ancak tarihte kadınlara ayrılan bir plajdı. Günümüzde her yaştan ve cinsiyetten giriş yapılabilen Kaleiçi Mermerli Plajının aynı zamanda mavi bayrağı da bulunuyor.

  • Kekova Plajı

Kekova Plajı, Demre’nin en ünlü plajlarından biri. Adacık içinde yer alan bu plaj hem mavi bayraklı hem de diğer plaj ve koylara tekne turları ile gitmek son derece kolay. Sık sık düzenlenen Kekova Plajı macera turlarına katılarak yeni deneyimler de kazanılabilir.

  • Sarısu Plajı

Antalya’daki kadınlar plajından biri olan Sarısu, piknik yapmak için de tercih ediliyor. Sarısu plajı diğer plaj türlerine göre görece daha yeni konumda ancak kadınların kullanması sebebi ile ün kazandı. Kadınların kullanımının ile sınırlandırılmadan önce kadın erkek karışık şekilde Sarısu plajına kullanabiliyordu.

Günümüzdeyse sarı su plaja sadece kadınların kullanımına açık özel plajlarıyla sırada yer alıyor. Piknik yapılmasına karşın temizliğine önem verilen bu plaj Antalya’nın en iyi plajları arasında.


Sıkça Sorulan Sorular?

Antalya’nın en popüler denizi neresi?

Lara, Olympos olmak üzere listemizde yer alan plajlar Antalya en popüler denizler kategorisinde bulunmaktadır.

Alanya’nın en güzel plajı neresi?

Kleopatra Plajı Alanya’nın en güzel plajı arasında gösterilmektedir.

Antalya’da denize girilecek sakin yerler neresidir?

Mermerli Plajı veya Kekova Plajı en sakin plajlardan gösterilmektedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu