Yaşam

Askerden Hatıra Olarak Getirilecek 10 Obje!

Askere giderken yanınıza alınacaklar belli. Ya dönerken? Giderken bir çok kişiye aynı şeyler önerilir ve aynı şeyler ihtiyaçları karşılar. Fakat askerden dönerken son günler acaba yanıma ne alsam bir hatıra olur diye düşüncelere dalabilirsiniz. İşte bu liste sizin hatıra olarak yanınıza alacağınız en iyi objeler için oluşturulmuş bir listedir. Dikkat! Kullanmadığınız mermileri içermez : ) Malum günümüzde askere giden herkes hatıra olarak yanına kurşun alır. Fakat askerlik boyunca bir çok asker eline kurşun almamış ve o kurşunları kullanmamıştır. Kurşuna en yakın an, nöbete giderken silahlıktan silah ve şarjörün alındığı, şarjöre dokunulduğu o andır.

1- ASKER SAATİ
Askere janjanlı saatlerle gidenleri bu maddenin dışında tutuyoruz. Çünkü onlar janjanlı saatin yasak olduğunu bilmiyorlar ve ilk günden saatlerine el konuldu. Fakat askerlik için uygun saat kullananlar askerlik süresince saati yanlarından eksik etmezler. Askerlikte atılan her adımda yanınızda yer alır. Bu yüzden askerden dönerken saati sakın kimseye vermeyin. İyi bir hatıra olacak, yıllar sonra bakıp askerde geçirdiğiniz o güzel zamanları hatırlayacaksınız.

2- İZİN DEFTERİ
Askerdeyken tüm askerler birbiri arasında en fazla çarşı iznini ben kullandım şeklinde övünür ve bunu bir övünç kaynağı olarak görürler. Askerlik bittikten sonra ise durum tam tersine döner. Askerliğin dibini gördüm, zor geçti, çarşı izni bile alamadım şeklinde acıtasyona dönüşür. İzin defteri ise kullanılan çarşı izinlerinin tarihlerini ve sayılarını içerir. İzin defterinde asla yalan olmaz! İyi bir hatıradır.

3- RÜTBE VEYA ARMA

Askere giden herkes mutlaka kamuflaj veya üniforma giyer. Bu üniforma üzerinde rütbe veya arma da yer alır. Ve siz askerlik boyunca bu armayı kamuflajın üstünde taşırsınız. Bu bir rütbe olarak veya arma olarak olabilir. Örneğin Jandarma yazısı kamuflajın üzerinde cırcırt şeklinde eklenmektedir. Ve bunu yerinden sökerek yanınıza alabilirsiniz. Rütbeler de aynı şekilde. Yanınıza alabileceğiniz nadir özel hatıradır.

4- ASKER KÜNYESİ
Gittiğiniz askeri birlikte sizin kimliğinizi yansıtan bir künye özel olarak şahsınıza ait olarak hazırlanarak teslim edilir. Üzerinde TC kimlik numaranız, isminiz, doğum yeriniz gibi bilgilere yer verilir. Askerliğiniz boyunca yanınızda olmalıdır. Yanınızda olmadığını farkeden askeri rütbeli bir kişi bunun için size ceza bile verebilir. Böylesine önemli bir künyeyi askeri birlikte bırakmaya lüzum yok. Mutlaka yanınıza almalısınız.

5- KEP
Yanınızdan mecburi olarak eksik etmemeniz gereken kep, askerlik bittiğiniz odanızda dekor olarak kullanacağınız veya saklayabileceğiniz iyi bir materyal. Askeri birliklerde kepin kaybolması büyük problemlere yol açabilmektedir ve cezası vardır. Kep’in kaybolması ile ilgili askeri birliklerde kötü bir espri de vardır fakat bunu burada yazmak istemiyoruz : )

6- ASKERİ TSHİRT
Askeri birliklere teslim olduğunuzda size takdim edilen kıyafetler arasında spor tshirt de yer almaktadır. Bu tshirtler oldukça kalitelidir ve kolay kolay yıpranmıyor. Tshirtü ister kullanın ister kullanmayın askerden dönerken yanınıza almak isterseniz iyi bir hatıra olarak daha sonra da kullanabilirsiniz.

7- BOT
Askeri botlar oldukça sağlamdır ve günümüzde sosyal hayatımızda da kullanabileceğimiz türdendir. Özellikle karın yoğun olduğu, kışın sert geçtiği bölgelerde askeri but inanılmaz rahatlık sağlamaktadır. Altına döşeyeceğiniz yeni keçe ile konforu iki katına çıkarabilirsiniz. Ve aynı zamanda iyi bir hatıradır. Bazen askere gidecekler için özel olarak bile sipariş edildiği olmaktadır.

8- NOT DEFTERİ
Askerde geçirilen zamana dair güzel anıları yazacağınız not defteri sizin yıllar sonra okuyup önemli anıları yeniden gözünüzde canlandırmanıza fayda sağlayacaktır. Hatta okuduğunuz zaman gözleriniz dolabilir ya da kahkahalara boğulabilirsiniz. Eğer askerde az da olsa not tutmayı başarabildiyseniz yanınıza almayı unutmayın.

9- BANKA KARTI
Askerliğiniz süresinde TSK her askere ödeme yapar. Bu tutar 40-50 lira gibi komik bir rakam olsa da herkese banka kartı çıkartılır ve teslim edilir. Bu kartlar askerlik bitiminde iade alınmaz ve askerlerde kalır. İsteyen tabiki de hesabı kapatabilir fakat o kartı hayatınız boyunca kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu sayede o kart iyi de bir hatıra oluşturur.

10- FOTOĞRAF
Askerliğinizi tamamladınız ve tezkerenizi aldınız. Sivil kıyafetlerinizi giydiniz ve emanete bıraktığınız telefonunuzu teslim aldınız. İşte o an askeri birliğin kapısında fotoğraf çektirmelisiniz. Tüm iyi, kötü günlere dair arkada bıraktığınız günleri hatırlamak için iyi bir anı olacaktır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Jandarma olarak yapmıştım askerliği. Beremi alıp dönmüştüm. 10 yıla yakın süredir evde salondaki vitrinin içinde duruyor 🙂 Baktıkça o eski günleri hatırlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu