Yaşam

Asla Gitmek İstemeyeceğiniz En Tehlikeli 10 Ülke!

Bazen yaşadığımız şartların kötü olduğunu düşünür yönde hislere kapılsak da dünyada hiç olmak istemeyeceğiniz ülkeler var. Bu ülkelerin tehlike derecesi oldukça yüksek. Kendinizi güvende hissetme konusunda güçlük çekeceğiniz, güvende hissettiğiniz anda bile bir çok tehlikeli durum ile karşılaşma ihtimalinizin kuvvetli olduğu şehir ve ülkeler mevcut. buuON ekibi olarak asla gitmek istemeyeceğiniz dünyanın en tehlikeli ülkeleri listesi hazırladık. Eğer bir gün dünya turuna çıkmaya karar verirseniz seçeceğiniz ülkelerin tehlike derecesine de bakmanızı tavsiye ederiz. Zira bir anda canınızı kurtarma derdine düşebilirsiniz. İşte dünyadaki en tehlikeli ülkeler!

Bu listenin hazırlanmasında birden fazla kriter ele alınmıştır. Ülkedeki iç karışıklık, siyasi sorunlar, kasıtlı insan öldürme, terör, gasp, turistlere bakış açısı, hırsızlık ve benzeri durumlar bazı kriterlerdendir. Ayrıca bu liste dünyanın çeşitli tarafından oluşturulmuş, alışılagelmiş, belli organ ve kaynaklar tarafından sunulmuş bir liste olmayıp, tamamen buuON ekibi tarafından hazırlanmış, farklı bir listedir.

1- Meksika
Kuzey Amerika’da bulunan Meksika, tüm zamanların en tehlikeli ülkelerinden biri. Bunun en büyük sebebi ise uyuşturucu baronlarının ve kartellerin bu ülkede büyük bir güce sahip olması. Ülke yönetimi bir çok kişiye göre uyuşturucu kartellerinden daha zayıf. Bu da ülkenin güvenilir bölge olmasının önüne geçiyor. Bir çoğunuz Narcos dizisini severek ve beğenerek izlemiştir. Yakın geçmişteki bazı olayların anlatıldığı dizideki olaylar farklı isimlerle Meksika’da devam ediyor. Bunun en yakın örneği yakın tarihte uyuşturucu karteli El Chapo’nun oğlunun hükümet tarafından yakalanması ve ardından yaşanan katliam. Karteller ülkede çocuk, yaşlı, kadın, erkek ayrımı yapmaksızın hiç bir sebep olmadan insanları öldürebilecek kadar cani. Eğer yolunuz Meksika’ya düşerse ve yolunuzu kaybederseniz can güvenliğiniz tehlikede demektir.

2- Suriye
Çok yakından hissettiğimiz ve bildiğimiz, bir çok dünya ülkesinin tehlikeli olarak gördüğü ülkelerden biri de Suriye. 2011 Yılında başlayan iç karışıklık ile birlikte bir çok Suriyeli can kaybı yaşarken, bir çoğu ise can güvenliğinin olmaması sebebiyle çeşitli zorluklarla farklı ülkelere göç etmeye başladı. Büyük bir kısmı ise Türkiye’de yaşamına devam ederken Suriye’deki karışıklık ise aynı şekilde devam ediyor. Terör, iç karışıklık, siyasi problemler, dışarıdan yapılan müdahaleler ile birlikte ülkede otorite kalmamış durumda. Beraberinde ise dünyanın en güvensiz ve tehlikeli bölgelerinden biri haline gelmiş durumda.

3- Venezuella
Ülkede yaşanmakta olan ekonomik krizin boyutu her geçen gün biraz daha ileri giderken, güvenliğin sağlanması ise daha da zorlaşıyor. Temel ihtiyaç gıdalarını bulmakta zorlanabileceğiniz Venezuella’da paranın değeri oldukça düşmüş durumda. Bu sebeple cebinizde yüklü miktarda paranın olduğu farkedildiği anda gasp edilme ihtimaliniz yüksek. Ve bu durum canınıza mal olabilir. Kendinizi yer yer güvende hissetmeyeceğiniz bir ülke olan Venezuella, dünyanın en fazla suç işlenen ülkelerinden biri konumunda. Adam öldürme, soygun, gasp, adam kaçırma gibi durumlar oldukça sık yaşanır halde. Zira sokaklarda dolaşırken sokak köşelerinde bıçaklanmış, öldürülmüş ya da darp edilmiş insan görmek mümkün.

4- Kenya
Afrika’nın en tehlikeli sokaklarını bünyesinde barındıran Kenya’da her an başınıza bir bela gelebilir. Başınıza bir iş gelmesi için yolda yürümeniz bile yeterli olabilir. Çünkü Kenya dışından gelen bir çok kişiye pek sıcak bakılmıyor. Ciddi maddi sorunlarla boğuşan bir ülke olan Kenya’da gasp ve öldürme olayları oldukça fazla. Ayrıca ülkede ciddi bir terör belası da mevcut. Sokaklarda görüntü almak istediğiniz farkedilirse orada canınızdan olabilir ya da yaralanabilirsiniz.

5- Honduras
Meksika gibi uyuşturucu kartellerinin etkili olduğu ülkelerden. Ülke yönetimi zaman zaman uyuşturucu kartellerine karşı etkisiz kalabiliyor. Honduras’da turistleri öldürme ve gasp etme oranı oldukça yüksek. Öldürülen kesimin büyük bir çoğunluğunun ise Amerikan vatandaşı olması dikkat çekiyor. Buna rağmen Honduras halkı da uyuşturucu çetelerinden korktukları için sokağa çıkmaktan çekiniyor. Kesinlikle kendinizi güvende hissetmeyeceğiniz ve bunu her an yaşayabileceğiniz bir ülke. Bir çok gezilecek güzel yeri olmasına rağmen Honduras’a gitmek oldukça tehlikeli.

6- Nijerya
İç savaşın varlığını sürdürdüğü, ırkçılığın, gaspın ve adam öldürmenin yoğun yaşandığı ülkelerden biri de Nijerya. Afrika’nın dikkat çeken ülkelerinden biri olan Nijerya’da güvenle gezeceğiniz yerler olsa da güvenliğin olmadığı ya da az olduğu şehir sayısı oldukça fazla. Ülkede her gün çok sayıda restoran, otel, eğlence mekanı gerilim yaşamakta. Boko Haram gerçeği ise ülke için en ciddi tehdit.

7- Çad
Haberlerde veya gündemde pek görmeseniz de Afrika’nın ortasında konumlanmış olan Çad, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri. Ülke, yoğun şekilde terör gruplarını barındırıyor. IŞİD ve El-Kaide’nin aktif olarak etkinliğini sürdürdüğü ülkelerden biri olan Çad, ülke halkını ve turistleri ciddi anlamda tehdit ediyor. Sivil halkı da hedef alan bu terör örgütleri ülkede huzurun yaşanmasına engel teşkil ediyor. Ülkenin sınırlarının mayınlarla döşendiğini de belirtelim. Bu da ülkeden kara yoluyla çıkışın önüne geçiyor.

8- Yemen
Tehlike seviyesi listedeki hiç bir ülkeden geri kalmayan Yemen, terörist bir çok grubun ülkede barınması sebebiyle huzurdan uzak bir ülke durumunda. Edinilen bilgilere göre terör grupları Amerika ve Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını alıkoyarak onlara karşı güç elde etme çabası içerisinde. Bu da ülkeye giriş yapan turistler açısından ciddi bir tehlike arz ediyor.

9- Pakistan
Terör yuvası haline gelmiş olan Pakistan, listemizde asla gitmemeniz gereken ülkelerden biri. DAEŞ gibi bir çok terör grubunun eğitim kampının Pakistan’da olduğu biliniyor. Terör, ülke halkı ve ülkeye gelen turistler için önemli bir tehdit oluşturmakta. Ülkedeki güvensizliği ön plana çıkaran en büyük etken terör iken, diğer ülkelere göre gasp ve hırsızlık daha düşük seviyede kalıyor.

10- Güney Afrika
GÜney Afrika’nın bir çok şehri yüksek derecede tehlike saçıyor. Johannesburg ve Cape Town bunların başında geliyor. Silahlı soygun, gasp oldukça yaygın. Tek başına kesinlikle sokaklarında dolaşmak istemeyeceğiniz GÜney Afrika’da toplumsal sınıf farklılıkları da bunun tetikleyici unsurlarından biri.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu