GeziŞehir

Barselona’da Gezilmesi Gereken En İyi 10 Nokta!

Eğer Barcelona’ya gitme planı yapıyorsanız Barcelona’da gezilecek yerler ve görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. Barcelona İspanya’nın kuzey doğusunda yer alan güzel mi güzel dünyanın en meşhur şehirleri arasında yer almaktadır. İspanya’nın kültürel anlamda en zengin bölgesi olan Barcelona büyüleyici güzellikte bir şehir. Katalanların yoğun olarak yaşadığı Barcelona’ya her yıl dünyanın dört bir tarafından bir çok insan Katalan kültürüne yakından tanık olabilmek için şehri ziyaret ediyor. İspanyol dans gecelerinin yanında sangria denilen milli içkileri ile de ünlü olan Barcelona’nın futbol takımından söz etmeye ise pek gerek yok. Çünkü tüm dünyada binlerce fanatiği bulunan Barcelona takımının meşhur stadı Camp Nou da burada bulunuyor. Peki tüm dünya tarafından merak uyandıran bu şehrin gezilecek en güzel yerleri neresi? Sizler için bir derleme yaptık.

1- LA SAGRA DA FAMİLİA
Barcelona’nın belki de İspanya’nın en önemli simgelerinden biri olan La Sagrada Familia mutlaka görmeniz gereken bir eser olarak yerini alıyor. Hala yapımına devam edilen Gaudi’nin ünlü yarım kalmış eseri Sagrada Familia Barcelona’nın merkezinde şehri tüm görkemiyle kendisine hayran bırakan bir yapı. Sagrada Familia temeli 1882’de atılmış olup yüzyıldan uzun süredir yapımına devam eden tarihe tanıklık etmiş bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Sagrada Familia yapımı tamalanmamış bir şaheser olmasına rağmen her yıl binlerce turistin ilgisini çekmesinden dolayı restorasyon çalışmaları düzenli olarak yapılan mimari bir eser olarak karşımıza çıkıyor.

2- PARK GÜELL
Barcelona’daki turistik yerlerin başını çeken bir başka yer Gaudi’nin en önemli eserlerinden biri olan Park Güell. 14 yıl gibi uzun bir sürede yapımı tamamlanan Park Güell geniş bahçelerden oluşan Barcelona’nın ruhunu çok ama çok iyi yansıtan bir yer olarak karşımıza çıkıyor. UNESCO dünya mirası listesine de alınmış olan Park Güell bakanları hayrete düşüren enfes bir güzelliğe sahip. Gaudi’nin ne kadar şahsına münhasır ve farklı düşünce yapısında bir sanatçı olduğu şehir şeklinde tasarlanmış Park Güell’in enteresan dokusuna bakınca bir kez daha anlaşılıyor.

3- CASA BATLLO
Barcelona’nın merkezinde bulunan Casa Batllo ünlü mimar Gaudi’nin bir başka şaheseri olarak karşımıza çıkıyor. Antoni Gaudi’nin tasarladığı bu nefes kesici bina modernizm akımının öncüleri arasında sayılıyor. Farklı bir görünüme sahip Csa Batllo görenleri önünde fotoğraf çekmeye teşvik ediyor. Her türlü ayrıntısı en ince detayına kadar düşünülmüş olan Casa Batllo adeta bir masal evini çağrıştıran bir güzelliğe sahip. Balkonlarından tutun enteresan şekilde biçimlemiş pencereleri ve binanın dokusundaki işlemeler görenleri kendisine hayran bırakıyor.

4- CASA MİLA
Ünlü mimar Gaudi’nin bir başka belki de en ilginç eseri olan Casa Mila Barcelona’da şehir merkezinin idari kısmında bulunan enfes kesici bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. 8 katlı bir apartman olan Casa Mila Gaudi’nin modernizm akımının öncülerinden olan bir başka binası. Antoni Gaudi’nin 1906’da yapımına başladığı Casa Mila bütün görkemi ve eski tarihi dokusuyla turistlerin en çok görmek istediği yapılar arasında yer alıyor. Binanın dış görünümü modernizm akımının da etkisiyle daha önce görülmemiş sıradışı bir şekle sahip. Tabi ki bunda Antoni Gaudi’nin binanın ince işçiliği sırasında kullandığı doğal taşların etkisi büyük. Bina aynı zamanda ö dönemde bilinmeyen ve bir ilke imza atan yer altında kapalı bir otoparka bile sahip. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

5- LA RAMBLA
La Rambla Barcelona’nın belki de en ünlü caddesi olarak adını tüm dünya tarafından duyurmuş bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 1 buçuk kilometre boyunca uzanan La Rambla caddesi gezerken çok eğleneceğiniz İspanyol kültürüne çok yakından tanıklık etmenizi sağlayacak bir yerdir. Restoranlar,mağazalar, publar ve en önemlisi önemlisi tarihi heykellerin sıralandığı La Rambla caddesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. La Rambla’da takılabileceğiniz cafe ve barların yanında çeşitli tiyatro ve kültür sanat merkezleri de bulacağınız kuşkusuz. Bu caddede aynı zamanda çeşitli meyvelerin satıldığı sokak pazarlarının yanında nefes kesici tarihi çeşme ve tiyatro binaları bulmanız mümkün.

6- BARRİ GOTİC
Barri Gotic yani diğer bir tabirle Barcelona’ya gitmişken şehrin gotik bölgesini görmeden oradan ayrılmak çok üzücü olur. Barri Gotic Avrupa’da çoğu şehirde olduğu gibi Barcelona’nın old town denilen yeri olarak geçmektedir. Adı üzerinde gotik bir mimariye sahip sağlı sollu binaların döşeli olduğu gotik bölgede özellikle Orta Çağ mimarisine haran veya ilgili biriyseniz büyüleneceğiniz garantidir. Özellikle turistik anlamda oldukça ilgi gören Barri Gotic Romalıların zamanına küçük bir şehir olarak kurduğu zamanla büyüyüp Barcelona’yı yaratan bugün de şehrin idari merkezi ve en ünlü yapılarının bulunduğu bölgedir. Ayrıca Barcelona’nın en güzel restoran ve barları bu bölgede size eşlik edecek.

7- MONTJUİC
Montjuic Brcelona’nın en ünlü tepesinin adıdır. Barcelona’da gezilecek yerler arasında oldukça popüler olan Montjuic bölgesi özellikle gece hayatı ile oldukça meşhur bir bölgedir. Barcelona’nın eski gotik mimarisi ile moder cafe,bar,tiyatro,gece klüplerini kebdi içinde harmanlamış enfes bir bölgedir. Gezerken asla sıkılmayacağınız her köşe başında eneresan bir yapı veya güzel bir restoranla karşılaşacağınız Montjuic bölgesinde yer alan çeşme ve heykeller de oldukça dikkat çeken yapılar arasında yer almaktadır. Eskiden boğa güreşi yapılan büyük bir arenaya sahip olan Montjuic Katalan kültüründe boğa güreşi olmadığı için günümüzde büyük bie eğlence yeri olarak kullanılmaktadır.

8- KATALUNYA MEYDANI
Barcelona’da yer alan Katulunya Meydanı şehrin eski yüzü ile yeni yüzü arasında sınır oluşturan ve bu iki yüzü bir araya getirip harmanlayan bir meydandır. İspanyolların deyişi ile Plaça de Catalunya oldukça büyük bir meydandır. Meydandaki en önemli eser ise Francesc Macia Anıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Merdiven şeklinde tasarlanmış olan anıt Katalanların özgürlük mücadelesini ve bu yolda sarfedilen çabalarını temsil etmektedir. Ulaşım açısından her yöne olan yakınlığı ile şehrin merkezi olan Katalunya meydanından şehrin her yerine kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

9- PİCASSO MÜZESİ
Barcelona’yı ziyaret edip de bu kadar sanat ve tarih kokan bir şehir de sana müzesi gezmezseniz eksiklik yaşayacağınız kesin. Picasso müzesi ünlü ressam Pablo Picasso’nun ilk eserlerinin sergilendiği bir sanat müzesidir. Müzenin diğer müzelerden ayrılan yanı ise Pablo Picasso’nun dünya üzerinde en çok eserinin bulunduğu tek müze olmasından gelmektedir. Orta Çağ mimarisine sahip müzede Pablo Picasso’nun Hombre Con Boina gibi dünyaca ünlü eserleri sergilenmektedir. Barcelona’ya gitmişken böylesine sanatsal açıdan değerli tabloları canli olarak görmemek olmaz doğrusu.

10- CAMP NOU
Özellikle futbolla az biraz ilgili biri iseniz dünyaca ünlü stadyum Camp Nou’yu duymamış olma ihtimaliniz yok. Barcelona’da bulunan ve yaklaşık 100 bin seyirci kapasitesine sahip olan Cmp Nou oldukça büyük bir stadyumdur. Hatta Avrupa’nın en büyük futbol stadyumu olarak yıllardır birinciliği elinde bulunduran Camp Nou bir çok efsane futbol maçına ev sahipliği yapmıştır. Sizce de Camp Nou’ya girip arkanıza sahayı alarak bir fotoğraf çektirmek hoş olmaz mıydı? İçerisindeki eşsiz müze ise tarihi kupaları barındırıyor. Hepsiyle fotoğraf çekme imkanına da sahipsiniz. Tabi belli bir ücret ile giriş yapabilmektesiniz. İspanyolların Camp Nou diye adlandırdıkları stadyum dünyada çoğu kişi tarafından Nou Camp olarak bilinmektedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Eğer Barcelona’ya gidecekseniz kesinlikle en az 3-4 gün kalmanızı tavsiye ederim. Aksi taktirde gezmek için zaman yeterli olmayacak. Çok fazla görmeniz gereken yer var.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu