Pet

Cane Corso Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Özellik!

Cane Corso Italiano, son zamanlar hayvan severler tarafından sıkça duyulan köpek cinsi olarak öne çıkmakta. Sadece Cane Corso olarak da duyabileceğiniz bu harika ırk hakkında bilgi edinmek istiyorsanız arkanıza yaslanın ve okumaya devam edin. Çünkü buuON ekibi, Cane Corso İtaliano Cinsi Köpek hakkında 10 müthiş özelliği sizin için sıraladı. Eğer siz de Cane Corso hakkında merak edilenleri öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Cane Corso Italiano Hakkında Bilgilendirme
Orijinal İtalyan olan Cane Corso, İtalya’nın güneyine ait bir ırktır. Orta irilikte olan Cane Corso’nun yaşam süresi ortalama 10-12 yıldır. Siyah, Fawn, Siyah Çizgili, Chestnut Brindle, Gri, Kırmızı gibi farklı renklere sahiptirler. Erkek cinslerde dişi cinse göre boy ve kilo daha fazladır. Bazı tarih kaynaklları, Cane Corso cinsi köpeklerin Roma İmparatorluğu döneminde çeşitli görevler üstlendiğini belirtmekttedir. 20. Yüzyılda bu ırk yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış olup, İtalya’nın taşrra kesimlerinde bulunanlar sayesinde yok olmaktan kurtulmuşlardır.

Cane Corso Özellikleri

1- Savaşçı Kimliğe Sahiptir!
Tarihte savaşlarda yer alması sebebiyle savaşçı kimliğe sahip olan Cane Corso, yukarıda bahsettiğimiz üzere Roma İmparatorluğu döneminde de fazlaca kullanılmış bir cinstir. Nitekim Cane COrso İtaliano cinsi köpekler, bir başka savaş köpeği olan Canis Pugnax soyundan gelmektedir.

2- Harika Bir Koruma Köpeğidir!
Sessiz fakat bu sessiz karakterin altında harika bir koruma iç güdüsü yer almaktadır. Bulunduğu bölgede herhangi bir tehdit algılaması halinde sessizliği kenara bırakıp tepkilerini ortaya koyarlar. Eğer bir koruma köpeği arıyorsanız Cane Corso harika bir tercih olacaktır.

3- Aile Bağları Güçlüdür!
Cane Corso ırkı köpekler hayatını kendisini ailesine adar. Koruma özelliği ön planda olan bu köpekler ailesini korumak için her şeyi yapabilirler. Özellikle kendisini yetiştiren kişiye sıkı sıkıya bağlı olurlar. Eğer sadece tek bir kişi değil de aile tarafından yetiştirildiyse tüm aileye karşı koruma içgüdüsü duyar.

4- Komutları Hızlı Öğrenir!
Bir çok hayvan sever, köpeklerini yetiştirirken komutları algılamasını ister. Cane Corso ırkı, komutları kolay kavrayabilen zeki köpeklerdir. Özellikle yetiştirme döneminde doğru bir eğitim sunarsanız, beklentilerinizin ötesinde sonuçlar alabilirsiniz. Komutları kolay kavrayabilmesi ve sadık bir tavır göstermesi sebebiyle insanlara kolay uyum sağlamaktadır.

5- Yüksek Enerjiye Sahiptirler!
Oldukça hareketli ve enerjik bir ırk olan bu köpekler oyun oynamayı çok sever. Enerjileri yüksektir. Onunla istediğiniz kadar oyun oynayabilir, eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

6- İyi Bir Avcıdır!
Av konusunda da uzmandırlar. Geçmişte sıkça avcılık alanında kullanılmışlardır. Hatta avcılık içgüdüsünün yüksek olması sebebiyle köpeklerin boğalara saldırdığı vahşi oyunlarda kullanılmış olduğu söylenmektedir.

7- Çocuklara Sevgiyle Yaklaşırlar!
Çocuklu aileler için bir köpek edinme sırasında merak edilen konulardan biri de çocuk ile uyum sağlayıp sağlayamayacağı. Cane Corso köpekler çocuklar ill kolay uyum sağlayabilen bir ırktır. Çocuklara karşı vefalıdır. Onlarla iyi zaman geçirebilirler ve onlara karşı kusursuz bir koruma sağlarlar.

8- Güçlü ve Dayanıklı!
Savaşçı kimliği, iyi bir fiziğe sahip olmasının yanı sıra oldukça güçlü ve dayanıklıdırlar. Bu özelliklere sahip olmasını sağlayanların başında ise egzersiz sevmeleridir. Günlük rutin olarak egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Bu durum, Cane Corso cinsi köpeklerin yaşam alanlarının bir apartman dairesinden daha çok bir bahçe için uygun olduğunu öne çıkarıyor.

9- Kusursuz Fiziğe Sahiptirler!
Cane Corso İtaliano özellikleri arasına fiziklerini de yazmamız gerekiyor. Fiziğine hayran bırakan Cane Corso İtaliano köpekler, fizik açısından oldukça beğenilen ırklar arasında yer almaktadır. Kas ve kemik yapısı kusursuzdur. Atletik vücut yapıları vardır.

10- Bazıları Renkli Göze Sahiptir!
Köpeklerde az rastladığımız renkli gözler bazı Cane Corso köpeklerde de görülmektedir. Genellikle koyu göz rengine sahip olan Cane Corso’lar arasında sütten kesilmeye bağlı olarak mavi göz rengi de görülmektedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu