Güzellik

Cildi Gençleştirme Etkisine Sahip 10 Bitki!

Kim cildini doğal yollardan gençleştirmek istemez ki? Fakat yaşın ilerlemesi, ciltteki kolajen üretimini azaltır cilt elastikiyet kaybına uğrar. Doğal bitkiler ise bu konuda iyi bir fayda sağlamakta. Bazı doğal bitkiler cildin genç kalmasını sağlamakta. Bazıları ise gençleştiren etkiye sahip. Tabi bitkilerden mucize beklemek hata olur. Fakat belli ölçülerde cildi gençleştirme anlamında fayda sağladığı kanıtlanmış en iyi bitkileri sizin için araştırdık ve bulduk. Eğer yaşlandığınızı hissediyorsanız ve doğal bir çözüm arıyorsanız en iyi 10 listemiz bu kez gençleşmek ve genç kalmak isteyenler için hazırlandı.

1- BİBERİYE
Kolayca bulabileceğiniz bitkilerden biri olan biberiye, gençleşmeniz için katkı sağlayacak önemli bir bitkidir. Genellikle gençleşme etkili kremlerin içerisinde yer almasıyla dikkat çeken biberiye, kozmetik üreticileri tarafından da her daim kullanılan bir bitkidir. Cilt hastalıklarında da etkili olan biberiyeyi akne ve deri iltihaplarında da kullanabilirsiniz.

2- LAVANTA
Daha çok kokusu sebebiyle çeşitli kokularda ve deterjanlarda rastladığınız lavanta, kozmetik sektöründe de etkin role sahip. Lavanta içeriğinde bulunan linalool bileşeni, cildin dokusunu korur ve hasar görmesini engeller. Bu da yaşlanma karşıtı çözüm sunan bitkilerden biri olmasını sağlıyor. Ayrıca etken bileşen cildin sıkılaşmasını sağlayarak kırışıklara da çözüm üretmektedir.

3- PAPATYA
Özellikle bahar mevsiminde sıkça karşılaşabileceğiniz papatya, listemizdeki diğer bir çok bitki gibi kozmetik üreticiler tarafından keşfedilmiş bir diğer bitki. Bu sebeple gençleştirmeye yönelik üretilen kremlerin içeriğinde papatyayı görmek mümkün. İçerdiği maddeler sebebiyle cildi temizler ve hücre yenilenmesini tetikler.

4- ALOE VERA
Son bir kaç yıldır popüler hale gelen aloe vera bitkisi, bir çok pazarlamacının de iş fırsatı oldu diyebiliriz. Cilt sağlığında etkili olan aloe vera, tıbbi alanda da kullanılan bir bitki olarak karşımıza çıkıyor. İyileştirme etkisine sahip olan aloe vera, ölü hücrelerden arınma konusunda fazlasıyla başarılıdır. Ayrıca çok iyi bir nemlendirici etkiye sahiptir.

5- KİŞNİŞ
Onu ilk gördüğünüz zaman maydonoz sanabilirsiniz fakat maydonoz değildir. Aynı familyadan olmasına rağmen ailenin diğer üyelerinden ayıran en temel özelliği cilt üzerindeki etkisi. Cilti ferahlatır ve cildin rahatlamasına yardımcı olur. Yağlı ciltlerde ya da sivilceye çözüm aranan ciltler için de fazlasıyla etkili olan kişniş, yüzünüz için iyi bir arındırıcı diyebiliriz.

6- LİMON SUYU
Cildiniz için neredeyse komple bir bakım sağlayan limon suyu, gençleşmeniz için etkili bir seçenektir. Cilt üzerindeki ölü hücreleri yok eder, cildi nemlendirir ve en önemlisi de kırışıklıkları yok etmede etkilidir. Bu sayede gençleştirme etkisi bulunan limon suyunu sık şekilde yüzünüze uygulayabilirsiniz. Çiller için de etkili olduğunu belirtelim.

7- SARIMSAK
Onu genellikle antibakteriyel özelliği ile tanımaktayız. Ve tabi bıraktığı ve bir süre etkisi altına alan kokusu. Tüm bunların yanında listemizde gençleştirmede etkisi yoğun olan bitkilerden biridir. İyi bir antioksidan özelliği bulunan sarımsak, cildi gençleştiren ve enfeksiyonla savaşabilen bir bitki olarak cilt üzerinde pozitif etki yaratma gücüne sahiptir.

8- REZENE
Genellikle farklı sağlık problemleri için önerilen rezene, cilt için de fayda sağlar. Rezene bitkisi, bünyesinde cildi daha güçlü kılacak bir çok vitamini bünyesinde barındırır. Bu sayede cildin beslenmesini sağlar ve gözenekleri açarak belirgin şekilde rahatlama sağlar.

9- GÜL SUYU
Gül suyundan hoşlanmıyorsanız bu düşüncenizi kenara atma vakti geldi. Çünkü söz konusu olan gençleşme ve cilt güzelliği. Cilt hücrelerinin güçlenmesinde etkili olan gül suyu, cildin dokularının yenilenmesinde etki gösterir. Cildin pH değerini korur. Siyah noktalara karşı savaşır ve oluşumu engeller. Cildin her daim canlı görünmesini sağlar. Listemizin öne çıkan tercihlerinden biridir.

10- TARÇIN
Sağlık açısından oldukça faydalı olan tarçın, cilt için de kullanılabilecek etkili bitkilerden biridir. Onun cilt üzerindeki en belirgin etkisi canlandırıcı olması. Cilt üzerinde oluşabilecek sivilce ve benzeri olumsuzlukları önler ve cildin canlı görünmesinde etkili rol oynar.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu