SağlıkYaşam

Corona Virüsten Korunmak İçin Alınacak 10 Önlem!

Corona virüsten korunmak hayati önem taşıyor. Bir anda dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü, Çin’de başlayarak tüm dünyaya hızlı şekilde yayılmış durumda. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Corona virüsten korunmak için yapılması gerekenler bulunmaktadır. buuON ekibi olarak Corona virüsten korunmak için alınacak en iyi 10 önlemi sizler için hazırladık. Yazmış olduğumuz 10 madde sadece sizin sağlığınız için değil, aynı zamanda çevrenizde bulunan kişilerin sağlığı açısından da büyük önem arz etmektedir. İşte Koronavirüs’ten korunmanın en kolay yolları.

Corona Virüs’ten Korunmak İçin 10 Önlem!

1- Kalabalık Ortamlardan Uzak Durun!
En tehlikeli olan ve alacağınız en kolay yöntem kalabalıktan uzak durmaktır. Kalabalık ortamda Corona Virüs taşıyan birilerinin olma ihtimali yüksek. Hayatını kaybedenlerin büyük bir çoğunluğu kalabalık ortamda bulunmuş ve yurt dışı teması olan kişiler. Kalabalık ortamda bu sebepten dolayı vücudunda virüs bulunan ve taşıyıcı olan kişilerin bulunma ihtimali kuvvetlidir. Kalabalık ortamdan uzak durarak en iyi önlemi alabilirsiniz. Nitekim bu düşünce sebebiyle kalabalık olabilecek bir çok mekan kapatılmış durumda.

2- Yakın Temas Kurmayın!
İnsanlarla yakın temas kurmayın. Çünkü Corona Virüs en kolay yakın temas ile bulaşmakta. Özellikle görüştüğünüz insanlarda virüs yoktur düşüncesiyle yakın temas kurup öpüşmeyin, sarılmayın ve temas halinde olmayın. Hayatını kaybeden ve virüs taşıyıcı bir çok kişinin virüsü vücudunda barındırmasının ana sebebi, yakın temas içerisine girmiş olmasıdır.

3- Mağazalarda Kıyafet Denemeyin!
Giyim mağazalarına giderek kıyafet denemeyin. Denemiş olduğunuz kıyafetleri Corona Virüs taşıyan kişiler denemiş olabilir. Taşıyıcı kişinin öksürmesi veya çeşitli yollarla kıyafet üzerinde salgı bırakması, size virüsün bulaşmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca alışveriş mağazalarında kıyafet denemeyin ve mağazalardan alışveriş yapmayın.

4- El Hijyenini Önemseyin!
Ellerinizi her daim temiz tutmanız gerekmektedir. Sık aralıklarla yıkamanız ve dezenfekte etmeniz önerilir. Yıkamanın en az 20 saniye tutulması uzmanlar tarafındna tavsiye edilmekte. Çünkü, farkında olmadan dokunduğunuz bir nesne üzerinde taşıyıcı kişinin izleri olabilir. Ve farkında olmadan dokunduğunuz o andan itibaren elinizi ağzınıza, burnunuza veya gözünüze götürme ihtimaliniz yüksektir. Virüs, ellerin ağız, burun, göz ile teması ile vücuda girmektedir.

5- Sağlıklı Gıdalar Tüketin!
Corona Virüs, en fazla bağışıklık sistemi çok kuvvetli olmayan insanlarda etkili olmaktır. Bağışıklık sisteminizin güçlü olması, virüsü alt etmenin en iyi yollarından biridir. Bu sebeple sağlıklı gıdalar tüketerek bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ciddi önem taşır.

6- Maske Kullanın!
Maske kullanmak hayati önem taşır. Sebebi ise farkında olmadan taşıyıcı hale gelmiş olmanız sebebiyle çevrenizdeki herkese virüsü bulaştırma riski bulunmaktadır. Maske ise virüsün başkasına bulaşma riskini azaltmaktadır. Tabi bu süreçte maske fiyatları fahiş rakamlar üzerinden satılmakta. Buna ise göz yummayın. Fahiş fiyatlardan satış yapan eczane ve işletmeleri CİMER’e şikayet edin. Fırsatçılığa izin vermeyin.

7- Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın!
Ortamın temiz havaya sahip olması virüsün o ortamda yaşama ihtimalini düşürecek, nefes almanızı ise kolaylaştıracaktır. Havaların soğuk olması havalandırmayı zor kılsa da kısa aralıklarla bulunduğunuz ortamı havalandırmayı ve havanın yenilenmesini sağlayın.

8- Belirtileri Göz Ardı Etmeyin!
Corona Virüs belirtilerini asla göz ardı etmeyin. Nefes darlığı, yüksek ateş, yoğun öksürük gibi sağlık sorunları yaşıyorsanız mutlaka sağlık kuruluşuna giderek muayene olmak istediğinizi ve şüphenizi bildirin. Corona virüs testi yaptırın. Bu süreçte maske takmayı ihmal etmeyin ve çevrenizdekiler ile yakın temas kurmayın.

9- Dezenfeksiyona Önem Verin!
Sağlığınız için kendinizi sık şekilde dezenfekte edin. 80 Derece Kolonya ile kolayca kendinizi dezenfekte edebilirsiniz. Aynı şekilde çevrenizde bulunan kişilere de sık şekilde dezenfektan veya kolonya ikramında bulunabilirsiniz. Dezenfeksiyon işlemleri sadece insanlara değil çevrenizde bulunan eşyalar için de uygulanmalıdır. Eşyaları da sık şekilde dezenfekte edin.

10- Ortak Eşya ve Alanları Kullanmayın!
Toplum tarafından kullanılan ortak alanlar ve ortak eşyaları kullanmayın, dokunmayın. Umumi tuvaletler, toplu taşıma araçları, manzarayı gözetlemek için paralı dürbünler, asansörler, balkon ya da teras korumalıkları, merdiven tutanakları, bardaklar ve benzeri.

Corona Virüs’ten korunmak için yapılması gerekenler olarak sıraladığımız bu listeyi önemsemenizi ve önleminizi almanızı tavsiye ederiz. Koronavirüs için alınacak önlemler, sadece sizin değil aynı zamanda çevrenizde bulunan insanlar için de hayati önem taşır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu