Sağlık

Covid 19 Yeniden Mi Artıyor ? Covid 19 2024 Varyantı

Dünyayı etkisi altına alan covid 19 Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklama ile dünyayı tekrar etkisi altına alacağına yönelik açıklamalarda bulunuyor. Son zamanlarda bir çok ülkede artışa geçen Covid 19 vakaları için uzmanların yaptığı açıklamalar ile covid 19 yeniden mi artıyor? Yaklaşık olarak 3 yıl süren ve farklı farklı varyantlar ile bir çok insana bulaşan bu hastalık sonucunda milyonlarca insan hayatını kaybederken bir çok insan ise geri dönülemeyen sağlık problemleri ile karşı karşıya kalıyor.

Dünya çapında bir çok insanın bu hastalığa bağışıklık kazanması sonucunda vaka sayılarında azalmaya gidiliyor olsa da test yapılamadığı için vaka sayılarında artış gözlemlenmiyor. Grip benzeri semptomlar gözlenen bir çok insanda Covid 19 virüsü taşıdığı da gelen haberler arasında.

Farklı varyantlar ve tipler ile insanlara bulaşan bu hastalık özellikle avrupa ülkelerinde son 2 ay içerisinde %30 oranında bir artış olduğu görülüyor.

Bu durum karşısında maske zorunluluğu olmadığı gibi vakaların artması da buna göre fazla olabiliyor. Dünyanın bir çok ülkesinde maske zorunluluğu kaldırılmış olsa da bir çok hastalığa karşı yeni önlemler geleceği yönünde paylaşımlar yapılıyor. DSÖ tarafından yayınlanan makalelerde 2024 yılında yeni varyantlar ile birlikte vaka ve ölüm sayılarında artış olabileceği yönünde söylemler yer alıyor.

Bu durum karşısında insanların daha dikkatli olmasının yanı sıra DSÖ tarafından insanların önlem almaları ve bireysel bir şekilde maske ve mesafe kurallarına riayet etmeleri isteniyor.

Özellikle ingiltere’de Covid 19 yeni varyantı olan ERIS türü 8 kat artışla bir çok insana bulaşmış durumda. Bu bulaşma ile dünyanın bir çok ülkesine dağılacak olan hastalığın dikkatle kontrol altına alınması gerektiği uyarıları yapıldı.

Covid19 2024 Varyantı Nedir?

Covid hastalığının insandan insana bulaşması ile artan bir tür hastalık olduğundan insanların DNA ve bağışıklığı ile farklı türlere bürünen bu hastalığın etkileri de değişiyor. Bir çok insanda aynı belirtiler görünürken , farklı insanlarda hiç görülmemiş belirtiler yer alıyor. Bu belirtiler sonucunda farklı insanlara bulaşması halinde ise hastalığın etkisi ya artıyor , yada azalıyor. Yeni varyant ERIS ingiltere’de 2023 temmuz ayından itibaren artmaya başladı.

Covid 19 hastalığına yakalanmak aşı sonrasında etkisini azalttığı için öncelikle kendinizi maske ve mesafe ile korumanız gerekiyor. Ardından yaptıracağınız covid aşıları ile bağışıklığınızı güçlendirebilir ve gelecekte yakalanacağınız bu hastalığa karşı daha az etkilenebilirsiniz.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu