Yaşam

Dünyadaki En Yüksek Şiddetli 10 Deprem!

Dünyada her gün her an çok sayıda deprem meydana gelmekte. Bulunduğumuz ülke olan Türkiye’de bunlardan biri. Peki dünyadaki en büyük depremler hangileri hiç merak ettiniz mi? buuON ekibi dünyadaki en şiddetli depremlerin hangi ülkede ve hangi şehirde olduğunu, kaç şiddetinde hissedildiğini ve kaç kişinin hayatını kaybettiğini sizler için listeledi. Eğer depremler hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir.

En Büyük Depremler!

1- Şili Depremi
Tarihte akıllarda yer eden en büyük deprem, Şili depremi. İsmi de aslıdna sadece Şili depremi değil. Büyük Şili depremi olarak kaynaklarda yer edinmiş durumda. Bu depremin şiddeti 9.5 olarak ölçüldü. 22 Mayıs 1960 Yılında Şili yerel saati ile 19:11’de gerçekleşti. Merkez üssü Valdivia olarak açıklanan deprem Şili’nin komşu ülkelerinde de hissedildi. Bu büyük deprem aynı zamanda Tsunami oluşmasını da tetiklemiştir. Bu depremde ülkedeki binaların %90’ına yakın oranı hasar gördü. Yaklaşık 3000 kişinin hayatını kaybettiği belirtilse de net rakam bilinmiyor. Dünya’nın en şiddetli depremi olsa da en ölümlü depremi olmamıştır.

2- Alaska Depremi / ABD
Tarihte Richter ölçeğine göre ölçülmüş ikinci en büyük depremdir. 9.2 Şiddetindeki deprem, Alaska gibi nüfus yoğunluğu olmayan bir ülke olması sebebiyle yaklaşık olarak 130 kişi hayatını kaybetmiştir. 1964 Yılında gerçekleşen depremde Tsunami oluşmuş ve deniz seviyesi 10 metre kadar yükselmişti. Ayrıca deprem tam 3 dakika gibi çok uzun bir süre boyunca devam etmesiyle de dikkat çekmişti.

3- Hint Okyanusu Depremi / Endonezya
Yakın tarihte gerçekleşen Hint Okyanusu’ndaki deprem, tarihteki en büyük depremlerden biri. Endonezya’da adeta bir felakete sebep olan deprem 2004 yılında gerçekleşmişti. 9.1 Şiddetindeki deprem Hindistan, Somali, Maldivler, Taylan gibi ülkelerde de etki göstermişti ve saymış olduğumuz tüm ülkelerde can kaybı yaşandı. Bu deprem aynı zamanda tarihteki en ölümlü depremler listesine de girdi. 280 Bin kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin bir kısmı depremden bir kısmı ise tsunami felaketi sebebiyle hayata veda etmişti.

4- Töhoku Depremi / Japonya
Sık depremlerin meydana geldiği ülkelerden biri olan Japonya’da gerçekleşen Töhoku depremi de oldukça yakın bir tarihte gerçekleşti. 2011 Yılında yaşanan deprem 9.0 şiddetindeydi. 45 Bin binanın yıkıldığı depremde can kaynı ise 15.894 olarak açıklanmıştı. Hasar alan bina sayısı ise 150 bine yakın. Deprem sebebiyle oluşan tsunami ile birlikte deniz 40 metre kadar yükselerek adeta felaketi getirmişti.

5- Kamchatka Depremi / Rusya
Rusys’nın doğu kesimlerinin etkilendiği hatta Alaska ve Şili’de de etkilerinin görüldüğü deprem 9.0 şiddetinde olduğu kayıtlara geçmişti. 1952 Yılında gerçekleşen depremde 2336 kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin sayısının az olmasının en büyük sebebi ise bölgede çok yoğun bir kalabalığın yaşamaması. Hava sıcaklığının oldukça düşük olması sebebiyle o dönem bölgede sadece 6000 kişinin yaşadığı bildirilmişti. Bu da bizlere her iki kişiden birinin hayatını kaybettiği verisini sunuyor.

6- Maule Depremi / Şili
Şili, listemizde bir kez daha yer alıyor. Çok yakın bir tarih olan 2010 Yılında 8.8 şiddetinde depreme maruz kalan Şili, gece 03:30 sularında depreme yakalanmıştı. En şiddetli depremlerden biri olmasına rağmen hayatını kaybedenlerin sayısı 726 olarak açıklandı. Buna rağmen Malue bölgesinde bir çok bina hasar aldı. Deprem tam 1,5 dakika sürdü.

7- Alaska Depremi / ABD
Listemizde ikinci kez yer alan bir başka ülke de Alaska. 1965 Yılında 8.7 Şiddetinde depremle karşılaşan ülkede depremin etkisiyle tsunami oluşmuş fakat deprem çok ufak hasarlarla atlatılmıştı. Bu deprem tarihteki en yüksek şiddetli depremlerden biri olmasına rağmen can kaybı yaşanmayan tek deprem olarak da tarihte kayıtlara geçmiş durumda.

8- Endonezya Depremi
Henüz 2004 Yılında yaşanan depremin yaralarının sarılmaya çalışıldığı dönemde 2005 yılında tekrar büyük bir depremle karşılaşan Endonezya, 8.6 şiddetindeki depremle sarsılmıştı. Deprem 2 dakika gibi uzun bir süre devam etmiş, çok sayıda binanın yıkılmasına ve hasar görmesine sebep olmuştu. Bu deprem ilk deprem kadar yüksek sayıda ölüme sebep olmasa da 1300 kişi hayatını kaybetti.

9- Tangshan Depremi / Çin (1976)
Tarihteki en fazla ölümün olduğu depremlerden biri olan Tangshan depremi, listede yer verdiğimiz diğer depremlere göre daha düşük şiddetli bir deprem olmasına rağmen bıraktığı yara en fazla olan deprem. 7.8 Şiddetindeki depremde tam 240 bin kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Çin’in doğusundaki depremde Tangshan bölgesinde şehir adeta tamamen yıkılmış ve yer kabuğu çatlamıştı.

10- Sichuan Depremi / Çin (2008)
2008 Yılında gerçekleşen deprem yine çok ölümlü depremlerden bir diğeri. 7.8 Şiddetindeki depremde 70 bin kişinin öldüğü bildirilmişti. BU deprem, Çin’de gerçekleşen 1976 Yılındaki büyük depremden sonraki en büyük deprem olarak da kayıtlara geçmişti.

Listemizi hazırlarken son 100 yılı ve richter ölçeği ile ölçülebilen depremler listelenmiştir. Her ne kadar en büyük ve en şiddetli depremler için bir liste hazırlasak da tarihte çok daha fazla sayıda büyük deprem gerçekleşmiştir.

Haiti depremi:7.0 şiddetinde olsa da tarihteki en büyük felaketi getiren depremlerden biri. Tam 316 Bin kişi hayatını kaybetmişti.
Gölcük depremi: 1999 Yılında gerçekleşen Gölcük depremi sadece 45 saniye sürmüştü. 7.8 Şiddetindeki Gölcük depreminde 17 Bin 480 kişi hayatını kaybetmişti. Keşmir depremi: Bir diğer büyük depremlerden biri de Keşmir Depremi. Pakistan’da gerçekleşen deprem 2005 Yılında yaşanmış ve 7.6 şiddetinde olduğu açıklanmıştı. 75 Bin kişi bu depremde hayatını kaybetmişti.
İran depremi: 1990 Yılında ise İran’da yaşanan 7.4 şiddetindeki deprem 40 bin kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştu.
Nepal depremi: 2015 Yılındaki Nepal depremi de yine kayıtlara geçen en büyük depremlerden biri. 2015 Yılında 7.8 Şiddetindeki deprem 6000 kişinin canını almıştı.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu