Yurt Dışı

Dünyanın En Çok Turist Çeken Şehirleri!

Dünyanın en çok turist çeken şehirleri listemizle karşınızdayız… Listemizde yer alan şehirler, Dünyanın en popüler şehirlerinin başında gelmektedir.. 

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları, ilginç sembolleri ve inanılmaz derecede güzel olan manzaraları ile bazı yerler dünyanın birçok yerinden farklı insanı kendine çekmektedir. Güven, kalite gibi parametrelerle hazırlanan Dünyadaki en popüler turistik şehirler listemize hoş geldiniz!

1- Bangkok

Tayland’ın başkenti olan Bangkok dünyada en çok turist çeken ve beğenilen bölgelerin başında gelmektedir. Bölgede hakim olan ilginç kültür, yerli paranın düşük değerinin olması ve sahip olduğu güzellikleri sayesinde bu şehre her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. Dünyanın en çok turist çeken şehirleri listemizin ilk sırası Bangkok’un !

Tayland’ın Başkenti olmasının yanı sıra ülkenin en büyük ülkesi Bangkok’dur. Bulunduğu coğrafya itibariyle tropik iklime sahiptir ve üstüne şehirde gökdelenlerinde çok fazla olması nedeniyle şehir, olması gerekenden daha sıcak ölçülmektedir. Hatta öyle ki Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyükşehri Bangkok seçilmiştir.

Kentin, 2010 senesinde yapılan sayımlara göre resmi kayıtlarda nüfusu 8.280.925 olarak bilinmektedir. Fakat durum bu olmakla beraber düzensiz göçmenler ve kayıt dışı yaşayanlar da hesaba katıldığında 15 milyona varan insan barındırdığı tahmin edilmektedir. En az İstanbul gibi trafiği olduğunu da söylemek gerek…

Bangkok’da birden çok düşünce yapısıyla karşılaşmak mümkündür… Budistler, Müslümanlar, Hristiyanlar ve diğer dinlere sahip insanlar bir arada yaşamaktadır. 

Bangkon’un en eleştirel yanlarından biri de para karşılığı fuhuşun çok yaygın olmasıdır. Şehrin çeteleşen yapısı, kadın ticareti üzerinden para kazanmaktadır. Hatta öyle ki, Avrupa ülkelerinden sırf bu sebeple turist çektiği söylenmektedir.

 • Bangkok haritada nerededir?

 • Bangkok’un gerçek adı nedir?

Şehrin ismi Tayca dilinde, “Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit” olarak ifade edilmektedir ve bu bakımdan Dünyanın en uzun şehir adıdır.

 • Bangkok hangi dili konuşuyor?

Ülkenin resmi dili Tayca olmakla beraber, demografik yapısı itibariyle Bangkok’da 4 farklı dil konuşulmaktadır. Bu da Dünyanın en çok turist çeken şehirleri arasında olmasına sebep oluyor tabii…

 • Tayland Bangkok’a nasıl gidilir?

Ülkemizden Bangkok’a birçok direkt uçuş gerçekleştirilmektedir. Uçuşlar İstanbul kalkışlı olmakla birlikte, Bangkok’un “Suvarnabhumi Uluslararası Havaalanına” yapılmaktadır.

 • Tayland Bangkok vize istiyor mu?

Ülkemiz ile Tayland arasında uygulanan vize protokolü uyarınca, Türk vatandaşları, umuma mahsus pasaport ile 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilir.


2- Londra

Dünyada mutlaka gidilmesi gereken yerler içerisinde kesinlikle Londra kesinlikle yer alır… Çünkü Londra, hayallerimizde yalnızca filmlerde gördüğümüz şekilde kalmamalı, mutlaka beş duyu organıyla hissedilmelidir. Londra görkemi ve canlı olan yaşantısı, ışıl ışıl olan geceleri, caddeleri ve sokakları ile son derece büyüleyici ve etkileyicidir.  Aynı zamanda yeşil olan sayısız ve çok güzel parkları ile Londra’da doğal güzellikleri görmek son derece mümkündür… İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra’da, çok yağmur yağıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Ne yapalım, kimi için avantaj kimi için dezavantaj 🙂

Londra, ülkenin güneyinde yer alır var Times Nehri üzerine kurulmuştur. Aslında şehrin tarihi meşhur Roma’lılara kadar uzanmaktadır. Romalılar bu şehir için “Londinium” demişlerdir. İngiltere’nin parasal gücü, finansal kaynağı da Londra’dan geçmekte ve şehir dünyanın finans başkenti olarak da anılmaktadır.

Londra; sanat, spor, eğitim, moda, eğlence, sağlık gibi alanlarda çok gelişmiştir. Dünyanın alım gücü en yüksek ülkelerinden biri İngiltere ise Londra’nın payı büyüktür. Sadece Londra’da 6 adet havaalanı bulunur. Mevsim ve hava koşulu fark etmeksizin her dönem turist çeker…

Şehirde 43 farklı üniversite bulunmaktadır. Eğitim sektörü açısından dünyanın vazgeçilmez üniversiteleri burada bulunur. Bu üniversiteler, dünyanın birçok ülkesinden öğrenci kabul etmektedir. 

Sanatta da şaşırtır… Sadece Londra’da 800’den fazla sanat galerisi bulunmaktadır. Evet, sadece Londra’da!

Şehirde turistlerle birlikte dönem dönem 14 milyona varan nüfus olduğu söylenmektedir. Haliyle bu kadar kalabalık bir şehirde yeşil alan olması da beklenmez değil mi? Hayır öyle değil… Londra Dünyanın yeşillikler bakımından en yoğun şehri olarak bilinmektedir.

 • Londra haritada nerededir?

 • Londra’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan Londra’ya gitmek oldukça kolaydır. Dünyanın en yoğun havalimanlarından biri olan Londra Heathrow Havalimanı’na, ülkemizden Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, British Airways gibi firmalarla, yaklaşık 4,5 saat süren bir yolculukla ulaşım sağlanabilmektedir.

 • Londra vize istiyor mu?

Evet, Londra’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

 


3- Paris

Sıra geldi Paris’e… Birçok kadının evlilik teklifi hayalini süslediğini, moda ikonlarının mağaza gezisi taleplerini, güzel bir şarap eşliğinde harika peynirlerin tadına bakmayı arzuladığını bilmeyen yoktur herhalde… Fransa’nın bu güzide şehri, dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerin başında gelmektedir. Dünya çapında birçok ünlü sanat eseri de Paris’te bulunmaktadır… Mono Lisa tablosunun yer aldığı Louvre Müzesi de bunun en güzel örneklerindendir…  Modanın, romantizmin ve hatta bazı konularda dünya mutfağının başkenti diyenler de var tabii… Turistler en çok nereye gidiyor? diye soruyorsanız, evet, Paris’e gidiyor 🙂

Genel olarak Paris’te stabil bir hava durumu görülür… Kışları yağışlı yazları ise 25 dereceye kadar güneşli bir iklimi mevcuttur.

Fransızlar mutfaklarıyla da meşhurdur. Krep ve kruvasan eşliğinde Fransız şarabı da önereceklerimiz arasında olacak tabii… 

Ve şehrin en önemli sembolu olan Eyfel Kulesi de ziyaretçi çeken en önemli yapılardan biridir. 1887 yılında yapımına başlanan, tarih sahnesinde Hitler’in dahi adımını attığı mükemmel bir yapıdır…

 • Paris haritada nerededir?

Paris haritada nerededir?

 • Paris’in mimari özellikleri nelerdir?

Fransa’nın kendine özgü mimari yapıları mevcuttur. Özellikle tarih sahnesinin kendine özgü izlerini görmek mümkündür. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayınız.

 • Paris’e nasıl gidilir?

Fransa’nın başkenti Paris’e de ülkemizden ulaşım imkanları oldukça fazladır. 

 • Paris vize istiyor mu? 

Evet, Paris’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.


4- Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri şehirlerinden biri olan Dubai, her yıl düzenli olarak milyonlarca turist ağırlamaktadır. Bölgenin köklü bir tarihi olmadığı için tarihi güzellikler bakımından zengin olduğu söylenmese de şehrin gelişimi, gezilecek olan yerlerinin çeşitlilik göstermesi açısından son derece zengindir. Dubai gerçekten alışveriş ve de turizm yeri olarak son derece ilgi görmektedir. Dubai, Birleşik Arap Emirliklerin en kalabalık şehridir…

Dubai’yi hepimiz lüks arabalar, oteller, evler bağlamında hepimiz duymuşuzdur galiba… Hint Okyanusuna bağlı, Basra Körfezinin dibinde olan Dubai yaz mevsimlerinde yaklaşık 43 derece hava sıcaklığına sahiptir. 2023 yılında da nüfusunun 3,5 milyon civarı olduğu söylenmektedir. 

Dubai’de dünya mutfak kültürünün birçok ülkesinin etkisi görülür. Türk, Fransız, Mısır ve Çin mutfağı çok popülerdir.

Ayrıca Dubai’de gece hayatı da çok renklidir. Gece kulüpleri 21 yaşının altında kabul etmemekte ve hükümet bu konuda katı davranmaktadır. 

Unutulmamalıdır ki, alkollü araç kullanmak, metroda kadın-erkek aynı vagona binmek, belirli yerler dışında alkol satın almak yasaktır.

 • Dubai haritada nerededir?

 • Dubai’nin para birimi nedir?

Dubai’nin para birimi BAE dirhemidir.

 • Dubai’ye nasıl gidilir?

Dubai’ye ülkemizden her gün uçak seferleri düzenlenmektedir.

 • Dubai vize istiyor mu?

Evet, Dubai’ye seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.


5- İstanbul

Güzel ülkemizin en nadide parçalarından güzel İstanbul…  Bu listede sayılacak olan bütün şehirlerden bir en az bir özelliği içinde barındırmaktadır. Öyle ki; sanat, spor, eğlence, moda, mutfak gibi bütün sektörlerin en iyilerine, İstanbul’da ulaşmak mümkündür. Türkiye’de en çok turist çeken şehirler hangileri? sorusuna cevaben, İstanbul’u belirtmek doğru olur.

İstanbul’da bütün etkinlikler sınırsızdır… Bu şehir gerçekten hiç ölmez.


6- Roma

Dünyanın en fazla ziyaret edilmekte olan şehirlerden biri de Roma’dır. Roma birbirinden güzel yemekleri, ilgi çeken yapıları, kentin tarihi yapısı ile kişilerin gözünü doldurmaktadır. Bu sayede Roma’ya dünyanın her yerinden olan insan gelmek için can atmaktadır. Şehirde gezmeye zamanınızın yetmeyeceği binlerce tarihi güzellik bulunmaktadır. Avrupa’da en çok turist çeken şehirler içinde Roma’dır…

Roma öyle bir kenttir ki, kavimler göçü öncesine kadar kocaman bir tarihi içerisinde barındırır. Bu bağlamda Antik Roma’dan bu yana mimarı, Roma’da başarılı şekilde korunmuştur. Öyle ki bu yapılar zarar görmesin diye, gece ışıklandırmaları dahi profesyonelce ayarlanmıştır.

Pizza, makarna ve şarabın da başkenti olan Roma, Milano kadar olmasa bile, moda konusunda da adını duyurmayı başarmıştır. Dünyanın en çok turist çeken şehirleri listesinde Roma varsa, bütün özellikleri yine bünyesinde barındırabilmesiyle var…

 • Roma haritada nerededir?

 • Roma vize istiyor mu?

Evet, İtalya’ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

 • Roma’ya nasıl gidilir?

Roma’ya ülkemizden her gün uçak seferleri düzenlenmektedir.


7- New York

Amerika’nın en önemli şehirlerinden biri olan New York, aynı zamanda dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerden bir diğeridir.. En çok ziyaret edilen ülkeler içinde yer alan New York, Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi açısında da büyük önem taşımaktadır. Dünyanın en büyük finans merkezi olmasının sebeplerinden biri de Wall Street’tir… 

New York aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden biridir. Ortalama 20 milyon insanın New York’ta yaşadığı söylenmektedir. Gece hayatıyla da çok popüler olan bu şehir, İngilizcede “city never sleep” olarak anılmaktadır. 

New York; sanat, ticaret, medya, moda, eğitim ve teknoloji açısından da “Küresel Etkili Şehir” olarak bilinmektedir.

 • New York haritada nerededir?

 • New York’a nasıl gidilir?

New York’a ülkemizden her gün, direkt ve aktarmalı şekilde uçak seferleri düzenlenmektedir.


8- Hong Kong

Dünyadaki en önemli liman kentlerinden biri olan Hong Kong her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir. Turistlerin bu şehre gelmesindeki en önemli neden ise birçok etkinliğin ve kültürel aktivitelerin yaygın olmasıdır.


9- Singapur

Bir şehir devleti olan Singapur ayrıca küçük bir ada üzerinde yer almaktadır. Sıcak iklimi, eğitim kalitesi, gece hayatı gibi özellikleri ile turistler tarafından yoğun şekilde ilgi görmektedir.


10- Seul

Güney Kore’nin başkenti olan Seul ülkedeki en büyük şehir olarak turistlerin yoğun ziyaretlerine maruz kalmaktadır. Turistik olmasının yanına iş seyahatleri için de oldukça tercih edilen Seul dünyanın en turistik şehri olan şehirler arasında yer alır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu