Yaşam

Dünya’nın En Soğuk 10 Şehri!

Bu yazıyı okurken asla soğuk ortamlarda veya şehirlerde bulunmadığınızın farkına varacaksınız. Çünkü Dünya’da öyle şehirler var ki yılın neredeyse tamamını donma noktasında geçiriyor. Türkiye’de ise yaşanan soğuklar belli ölçülere kadar düşebiliyor. Fakat dünyanın bazı bölgelerindeki sert iklim, insan hayatını olumsuz etkiliyor. Tabi sadece insanlar değil, tüm canlılar için olumsuz olan soğuk hava koşulları, bazı şehirlerde inanılmaz derecede düşük seyrediyor. Bu listemiz, dünyanın en soğuk şehirleri hangileri olduğunu kapsamaktadır.

1- Dudinka
Rusya genel olarak soğuk ülkelerden biri olarak bilinir fakat belli bir ölçüsü olduğu izlenimi hakimdir. Fakat Rusya’nın bazı şehirleri dondurucu soğukla mücadele etmektedir. Bunların başında ise Krasnoyarsk şehri gelmektedir. Rusya’nın Sibirya bölgesinde konumlanan Krasnoyarsk, Yenisey nehrinin kenarında bulunmaktadır. En kuzey noktası olan Dudinka ise, dondurucu soğuklar yaşamaktadır. Bazı kış aylarında -40 dereceye ulaşan soğukluk, ortalama kış aylarında -28 civarında seyretmektedir.

2- Harbin
Çin’in şehirlerinden biri olan Harbin, Çin’in ve dünyanın en soğuk noktalarından biridir. İkliminin sert bir yapıya sahip olması ve soğukların dondurucu boyutlara ulaşması sebebiyle oraya buz şehri deniyor. Buna rağmen milyonlarca nüfusu barındırmaya devam eden Harbin’de yıl boyunca soğukluk -44 dereceye kadar düşebilmektedir.

3- Winnipeg
Kanada, dünyanın bilinen en soğuk şehirlerinden biridir. Bu listeye oradan bir şehir eklememek, Kanada’nın soğuk iklimine saygısızlık olacaktır. Winnipeg şehri, Kanada’nın popüler soğuk kentidir. 1 Milyona yaklaşan nüfusa sahip Winnipeg, Kuzey Amerika’nın en soğuk şehridir. Tarih boyunca çok büyük soğuklara maruz kalan şehirde 60’lı ve 70’li yıllarda -54 derece ölçülen bir derece bilinmektedir. Son yıllarda ise şehir -22 derece civarında ortalamaya sahiptir.

4- Yakutsk
Rusya’da bulunan Rus Cumhuriyeti olan Yakutistan’ın başkendi olarak bilinen Yakutsk, dünyanın soğuk geçen ilkimlerinden birine sahiptir. Yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı Yakutsk, 1890’lı yıllarda -83 derece soğuk görmüştür. Günümüzde en erken kışı yaşayan şehir olmasıyla da öne çıkan Yakutsk, kış aylarında -41 derece ortalamaya sahip.

5- Fort Selkirk
Kanada’nın Yukon kentine bağlı Fort Selkirk, soğuğu ile ün yapmış ülkenin dondurucu noktalarından biri. Keskin soğuklar ve zorlu yaşam koşulları sebebiyle bölgeye ulaşım sağlamak da pek kolay değil. Ulaşımın sadece demiryolu ile sağlandığı bölge kış aylarında -30 derece dolaylarında. Orada ölçülen en düşük derece ise -58 olarak bildiriliyor.

6- Eismitte
Danimarka’ya bağlı dünyanın popüler büyük adalarından biri olan Grönland’a bağlı bir bölge olan Eismitte, dünyanın en sert kışlarının görüldüğü kentlerden biri. Eismitte kış aylarında -60 dereceye kadar düşebilen bir sıcaklık mevcut. Yılın en sıcak döneminde bile -2 derece olan Eismitte, yıl ortalaması -25 dereceyle geçiyor.

7- Verkhoyansk
Popüler soğuk ülkelerden Rusya’da bulunan Verkhoyansk, Rusya’nın özerk bir bölgesi olan Saha Cumhuriyeti’ne bağlı bir kent. Soğuk sebebiyle bir çok kişi Verkhoyansk’den farklı kentlere göç etmiş durumda. Şuan kalan nüfusu ise 1300 civarında olduğu biliniyor. Kış aylarında -60 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı yıl ortalamasında da -20 ile -30 arasında seyrediyor.

8- Oymyakon
Oymyakon’da bir üstte belirtmiş olduğumuz Saha Cumhuriyeti’ne bağlı bir köy. Oldukça soğuk bir bölge olan Saha Cumhuriyeti’nin soğuk şehirleri dünyaya nam salmış durumda. Oymyakon’da bunlardan biri. Burada da nüfus neredeyse tükenmek üzere. Son sayıma göre sadece 517 kişi yaşıyor. Orada kış aylarında -40 derece ile karşılaşmak mümkün. Yılın bir çok bölümünde ise hava durumu -15 ile -30 derece arasında değişmekte.

9- Snag
Kanada’nın bir köyü olan Snag, küçük yüz ölçümüne ve sert iklimine rağmen hala çok sayıda nüfusu bünyesinde barındırıyor. Kanada’nın en soğun köylerinden biri olan Snag köyünde kış aylarında sıcaklık ortalama -30 civarında.

10- Vostok
Antartika’da bulunan Vostok’da hayat süren çok sayıda insan var. Hatta Rusya’nın önemli bir araştırma merkezi de orada konumlandırılmış durumda. Yılın hangi döneminde olursanız olun orada hava sıcaklığı -60 derece dolaylarında. Orada yaşam sürmek için oldukça güçlü olmak gerekir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Biz de 10 dereceyi gördük mü hava buz gibi diyoruz. Bundan sonra hava soğuk derken iki kez düşüneceğim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu