Yaşam

Ehliyet ile uçağa Binilir mi? Kimliksiz Uçağa Binilir mi?

Uçak yolculuğu için gerekli olan kimlik belgeniz yanınızda yok ise ehliyet ile uçağa binilir mi? Son zamanlarda uçak seyahati yapan yolcular kimliklerini unutmaları halinde hangi belge ile uçağa binebileceğini araştırıyor. Ehliyet kimlik yerine geçebildiği için uçağa ehliyetiniz ile binmeniz mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra kimliğinizi kaybetmeniz halinde nüfus müdürlüğünden alacağınız geçici kimlik belgesini de kullanabilirsiniz. Kimlik yerine geçen evraklar arasında ehliyet, pasaport , evlilik cüzdanı veya geçici kimlik belgesi kullanılabilmektedir. Kimlik belgelerinizi unutmanız halinde uçağa binebilmeniz için gerekli evrağı havalimanı emniyet şube müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Bunun için havalimanına erken gelmeniz ve uçağı kaçırma riskinizi ortadan kaldırabilirsiniz.

THY ehliyet ile uçağa binilir mi?

İç hat uçuşlarınızda kimlik kontrolleri yapıldığından veye check-in işleminizi yaparken ibraz edeceğiniz bir kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor. Ehliyet ile aynı nufüs cüzdanı gibi kullanabilirsiniz.

Kimlik unutulursa uçağa nasıl binilir?

Kimliğinizi unutmanız halinde Havalimanlarında bulunan Emniyet Müdürlüğü Nöbetçi Amirliğinden ” Seyahat amaçlı geçici kimlik belgesi” alabilirsiniz.

Ehliyet ile uçaklara binmeniz mümkün olmaktadır.

Buuon.com

Uçağa Hangi Belgeler ile binilir?

 1. Size air nüfus Cüzdanı
  2.Sürücü belgesi
  3.Pasaport ya da pasaport yerine geçen belgeler
  4.Evlilik cüzdanı
  5.Resmi kurum/kuruluşlar tarafından verilen fotoğraflı, mühürlü/damgalı ve TC kimlik numaralı kimlikler
  6.Sağlık karnesi Onaylı ve Mühürlü
  7.Doğumdan bir ay sonrasına kadar olan (ebeveyn kimliği ile birlikte) doğum belgeleri Tc kimlik numarası içeriyor olmalı.

Uçuşlarda Kabul Edilmeyen Belgeler

 1. TC kimlik no içermeyen kimlikler belgeler
 2. Her türlü fotokopi kağıtları
 3. internet üzerinden alınan çıktılar kimlik veya pasaport
 4. Kimlik yerine geçen belgelerin imzasız veya resmi kurumlardan alınmamış olması.

THY kimlikle Geçiş

Türk Hava Yolları 7 Havalimanın da TC nufüs cüzdanınız ile biletinizi göstermeden uçağa direk olarak geçiş yapabileceksiniz. 38 Anadolu havalimanın da ise Sadece uçağa geçişlerde biletinizi göstermeden geçiş yapabileceğiniz bir uygulamayı yolcularına sundu. Online check in yapan yolcularda bu duruma dahil olmakla birlikte daha hızlı bir geçiş sağlamak için bu uygulamanın getirildiği tahmin ediliyor.

Ehliyet ile Uçağa Nasıl Binilir?

Kimlik yerine geçen evraklar arasında bulunan ehliyet aynı zamanda sizi tanımlayan resmi bir evrak olmaktadır. Türkiye’nin bir çok alanında kimliğiniz yerine kullanabileceğiniz ehliyetiniz ile uçaklara binebilmeniz mümkündür. Bu duruma istisna olan yerlerde kişilere bu durumun yani ehliyetin kullanılamayacağı konusunda bilgilendirme yapılması gerekmektedir. Havalimanına girişlerde ilk olarak güvenlikten geçmenizin ardından online olarak check in işlemi yapmamışsanız kontuarlardan kimliğiniz ile birlikte check-in işlemi yaptırmanız gerekmektedir. Bunun ardından uçağa geçiş esnasında tekrar bir kimlik kontrolünden biletiniz ile birlikte geçebileceğiniz gibi burada biletiniz ile birlikte kimliğinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Son olarak uçağın kapısına geldiğinizde ise kimliğiniz ile birlikte biletinizi görevlilere göstermeniz ve eşleştirme yapılması halinde uçağa geçişiniz mümkün olabilmektedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu