EğitimİzmirŞehir

İzmir’deki Başarı Oranı Yüksek En İyi 10 Lise!

İyi bir lise iyi bir üniversitenin garantisidir. Öğreniciler elde ettikleri puanlar doğrultusunda, eğitim ve öğrenci kalitesi açısından iyi durumda bulunan liseleri tercih etmek istemektedirler. İyi bir lisede eğitime devam etmek istendiği taktirde İzmir’deki liseler araştırılmakta. Peki İzmir’de tercih edilebilecek, iyi bir üniversitenin kapılarını açacak liseler hangileridir? Bu listemizde öğrenciler için İzmir’in 10 lisesini sizler için sıraladık.

1- İZMİR FEN LİSESİ
İzmir Fen Lisesi sadece İzmir’de değil aynı zamanda Türkiye’de de öğrenci ve eğitim kalitesine sahip sayılı liselerden biridir. Özellikle fen ve matematik ağırlıklı olan bu lisenin Ege Üniversitesi kampüsü içinde olması da daha üniversiteye gitmeden üniversite havasını yaşatmasını sağlamaktadır. 1983 yılında Ankara ve İstanbul ile birlikte açılan 3. fen lisesi olma özelliğini taşıyan İzmir Fen Lisesi köklü geçmişi ve deneyimli eğitim felsefesiyle kaliteli bir okul olma özelliği taşımaktadır.

2- ATATÜRK LİSESİ
Konumu Alsancak’ta Lozan Meydanı’nda çok merkezi bir yerde bulunan Atatürk Lisesi İzmir’in en gözde okullarından biridir. Görünümü kadar eğitim kalitesi ile de kendisini gösteren Atatürk Lisesi İzmir’in en seçkin okullarından biridir. Her sene üniversiteye öğrenci sokma oranıyla listenin başlarında yer alan Atatürk Lisesi 1888 yılında kurulan oldukça köklü bir geçmişe sahip Anadolu lisesidir. Tarihinde bir çok bakan, bilim adamı ve sporcu mezun etmiş olan Atatürk Lisesi’nden aynı zamanda Türkiye’nin iki başbakanı da mezun olmuştur. Eskiden erkek lisesi olarak hizmet veren Atatürk Lisesi günümüzde karma eğitime sahip bir Anadolu lisesidir. Fakat hala yatılı erkek öğrenci pansiyonuna sahiptir. Medyada özellikle öğrencilerin mezuniyetlerinde zeybek ve vals danslarıyla adından söz ettirdiği lise, başlıca tercih sebeplerinden biridir.

3- BORNOVA ANADOLU LİSESİ
Bornova Anadolu Lisesi eğitim dili olarak 3 dile sahip olan Bornova’da kurulmuş bir lisedir. Bornava Anadolu Lisesi 1953 yılında kurulmuş köklü bir lisedir. Üniversiteye öğrenci sokma başarısı oldukça yüksek olan Bornova Andolu Lisesi tercih edilmesi gereken en önemli İzmir liselerinin başında gelen bir Anadolu lisesidir. Eğitim kalitesiyle adından oldukça sık söz ettiren Bornova Anadolu Lisesi kısa adıyla BAL gerek eğitim hayatı gerek sosyallik gerekse mezunlarının oluşturduğu pilav günleriyle her sene öğrencilerin büyük bit istekle gitmek için çabaladıkları liselerin başında gelir. Bir çok mühendis,doktor ,hukukçu ve önemli devlet adamlarını mezun etmiş Bornova Anadolu Lisesi tarihi başarı öyküleri ile dolu bir Anadolu lisesidir.

4- 60. YIL ANADOLU LİSESİ
Güzelbahçe’de 1984 yılında kurulmuş olan 60.Yıl Anadolu Lisesi İzmir’de adından söz ettiren köklü liselerin başında gelir. Gerek konumunun güzelliği gerek eğitim kalitesi ile oldukça başarılı bir okul olan 60.Yıl Anadolu Lisesi 2010 yılı üniversite sınavı verilerine göre İzmir’in en iyi okulu seçilerek birinci olmuştur. Denize sıfır muhteşem görüntüsü ile öğrencilerin en çok girmek istediği ve tercih ettiği Anadolu liselerinin başında gelen 60.Yıl Anadolu Lisesi her sene üniversite sınavında derece çıkaran öğrencileri ile eğitim öğretim alanında düzenli olarak kendini ispatlamaktadır. 2018 Yılı mezunlarından toplam 20 tıp fakültesi, 11 diş hekimi adayı, 16 hukukçu ve bir çok mühendis adayı çıkaran güzide lise başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

5- İZMİR KIZ LİSESİ
İzmir Kız Lisesi’nin geçmişi oldukça eskidir. 1917 Yılından itibaren var olan İzmir Kız Lisesi önce erkek muallim mektebi olarak kullanılmış daha sonra sadece kızlara eğitim vermiş günümüzde ise karma eğitim sistemine sahip olan İzmir’in sayılı seçkin Anadolu liselerinden biridir. Konak’ta yer alan lise oldukça hoş bir manzaraya sahip olmakla beraber kızlara özel yatılı kısmı da mevcuttur. Mesleki ve kariyer anlamında gelişimi ön planda tutmak isteyen öğrencilerin öncelikli tercihlerinden biri olan İzmir Kız Lisesi kariyer planlamada öğrencileri iyi şekilde yönlendiren liselerin başında gelir. Her sene üniversite başarı oranı ile de kalitesini tekrar ve tekrar ispatlayan İzmir Kız Lisesi günümüzde sanat ve bilim alanında önemli noktalara gelmiş bir çok önemli ismi mezun etmiş bir Anadolu lisesidir. Sezen Aksu’da bunlardan biridir. İzmir Kız Lisesi bu anlamda tercih sıralarında önde olması gereken okullardandır.

6- KARŞIYAKA 15 TEMMUZ ŞEHİTLER ANADOLU LİSESİ
Eski ve bilindik adıyla Karşıyaka Anadolu Lisesi İzmir’in en saygın ve kaliteli Anadolu liseslerinin başında gelir. Karşıyakalıların tabiri caizse 35 buçuk farkı ile yine farkını ortaya koydukları güzide bir lisedir. Uzman eğitim kadrosu ve her sene üniversiteye girmedeki başarı oranı ile İzmir’in önde gelen Anadolu liselerinden biri olan Karşıyaka Anadolu Lisesi 2016-2017 yılında e-twinning projesi ile ‘Avrupa Kalite Ödülü’ alarak farkını ortaya koymuş, bilimsel çalışmalara bir o kadar destek veren önemli bir kurumdur. Karşıyaka Anadolu Lisesi mevki bakımından merkezi bir yerde olup YGS sınavında öğrencilere verdiği destek ile adından söz ettiren bir lisedir.

7- ÖDEMİŞ FEN LİSESİ
Ege Bölgesi içindeki fen liseleri sıralamasında ilk 20 da yer almayı başaran Ödemiş fen Lisesi İzmir’in kaliteli liselerinden biridir. Şehir merkezinin dışında kalan Ödemiş’te yer alan fen lisesi merkeze uzakta olmasına rağmen oldukça tanınmış bir lisedir. Bu tanınmışlığın arkasında yatan sebep her sene üniversite başarı sıralamasında ön sıralarda yer alan bir öğrenci profili ve iyi bir öğretmen kadrosuna sahip olmasında yatmaktadır. Özellikle fen bilimleri ve matematik alanında yetenek ve zeka düzeyleri yüksek öğrencileri bünyesinde barındıran okul her sene üniversite sınavında sayısal alanda büyük başarılara imza atmaktadır.

8- ÇİĞLİ FEN LİSESİ
Sasalı’da bulunan Çiğli Fen Lisesi İzmir’in bir başka önemli ve başarılı fen liseleri arasında yer almaktadır. 1995 yılında kurulan Çiğli Fen Lisesi Tubitak projeleri, fizik, kimya, biyoloji, bilgisayar labaratuarları ile 24 dersliğe sahiptir. Teğmen Ali Rıza Akıncı bünyesinden ayrılarak oluşan okul sayısal ağırlıklı bir lisedir. Bilimsel çalışmalara verdikleri öncelik ve Avrupa bağlantılı bilim projeleri ile adından söz ettiren Çiğli Fen Lisesi her sene sayısal puan türünde üniversiteye yerleşme oranı yüksek olan bir lise olmanın yanı sıra mezun öğrencileri oldukça kaliteli ve seçkin bölümlere yerleşmektedir.

9- KARŞIYAKA ATAKENT ANADOLU LİSESİ
Bilinen adıyla Atakent Anadolu Lisesi Mavişehir’de bulunan güzide ve seçkin bir Anadolu lisesidir. 1998 yılında eğitim ve öğretime başlamış olan Atakent Anadolu Lisesi sportif ve akademik başarıları ile adından söz ettiren İzmir’in kaliteli liselerinin başında gelmektedir. Yabancı dili İngilizce olan lise her sene üniversiteye öğrenci yerleştirmekteki başarı oranıyla eğitim öğretim alanında ne kadar kaliteli hizmet verdiğini bir kez daha kanıtlamış bir Anadolu lisesidir. Lise tercihleri sırasında önde tutulması gereken liselerden biridir.

10- KONAK ANADOLU LİSESİ
Konak Anadolu Lisesi 1993 yılında eğitim öğretim hayatına başlamış İzmir’in merkezi olan Konak’a bağlı bulunan kalite anlamında önlerde yer almayı başarabilmiş bir Anadolu lisesidir. Her sene öğrencilerine burs imkanı tanıyan Konak Anadolu Lisesi sayısal,eşit ağırlık alanlarında başarılı bir öğrenci kadrosu ile üniversite sınavlarında İzmir’de ön sıralarda gelen liselerden olmayı başarmıştır. IPA planlaması ile Avrupa tabanlı projeler geliştiren okul bilimsel ve sosyal etkinliklere önem vermektedir.

Not: Liste alfabetik olarak sıralanmış olup, listede yer alan okullar buuON’a göre oluşturulmuş bir listedir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 2 Oyunuz: 5]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu