GeziİzmirŞehir

İzmir’deki En İyi 10 Plaj!

Yaz aylarında İzmir’de tatil yapmak veya günübirlik İzmir plajlarına giderek denizin keyfini çıkarmak isteyenler mutlaka İzmir’in en iyi plajları hangisi olduğunu araştırmaya başlayacaktır. İzmir’i iyi tanıyan ve bilen buuON ekibi, sizler için İzmir’de gidilebilecek en güzel koyların ve plajların listesini hazırladı. Eğer problem yaşamadan güzel bir deniz keyfi yapmak istiyorsanız listemizdeki plajları tercih edebilirsiniz.

1- Akkum Plajı / Sığacık – Seferihisar
Seferihisar’ın Sığacık Mahallesi’ne bağlı olan Akkum Plajı, uzun kumsalı, aileler için de uygun olması, temiz denizi ve sahili ile dikkat çeken plajlardan biri. Şehir merkezine de yakın mesafede bulunan Akkum Plajı, uzun yıllardır İzmir’de tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır.

2- Pissa Plajı / Bademli – Dikili
Dikili’de Bademli Mahallesi’ne bağlı Pissa Koyu/Plajı, Bademli’nin son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş plajlardan biri. Harika bir kumsala ve denize sahip. Fakat dezavantajları da bulunan bir konum. Ulaşım yolunun iyi olmaması ve herhangi bir işletmenin olmaması, bazı imkanları kısıtlı hale getiriyor. Eğer Pissa Plajı’na gitmeyi planlıyorsanız yanınızda kamp sandalyelerinizi ve şemsiyenizi getirmenizi tavsiye ederiz. Her ne kadar ulaşım yolunun problemli olmasından bahsetsek de gittiğinize değecek bir noktadır. Eğer denizi aynı güzelliğe sahip olsun fakat işletme konforu da olsun derseniz Pissa Plajı’nın yakınlarında farklı koyda özel işletmelere ait noktalar da bulunmaktadır.

3- Mimoza Koyu Plajı / Karaburun
Yaz aylarında bir çok plaja göre daha sakin olan Mimoza Koyu, Karaburun’un merkezinde yer almaktadır. Rüzgar almayan ve tabiri caizse çarşaf gibi denizi var diye tabir edebileceğimiz Mimoza Koyu, temiz suyu ile dikkat çekiyor. Plajı çakıl olsa da su altı tamamen kumdur. Plajı çok geniş olmasa da kıyı şeridi oldukça uzundur.

4- Bodrum Koyu Plajı / Karaburun
Memnuniyet bakımından sizleri fazlasıyla tatmin edecek plajlardan biri de Bodrum Koyu Plajı’dır. Temiz denizi, geniş alanı ve tesislerin gelişmişliği bakımından Karaburun’da en fazla tercih edilen ve popüler olan plajlardan biridir. Ayrıca mavi bayraklı olması da tercih nedenlerinden biri.

5- İpekkum Plajı / Ürkmez – Seferihisar
Şehir merkezinden sadece 30 dakika uzaklıkta olması en büyük avantajlardan biri. Çocuklu aileler için özellikle uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bunun ana sebebi ise denizin oldukça sığ olması. Denizin derin bölgesine ulaşabilmek için oldukça uzun bir mesafenin katedilmesi gerekiyor. Genellikle aileler tarafından tercih edilen İpekkum plajı, ismini temiz kumundan almıştır. Denize girdiğinizde berrak su sayesinde temiz kumu görmeniz mümkün. Eğer şehir merkezine yakın, kısa mesafede bir plaj arıyorsanız oldukça uygundur.

6- Ilıca Plajı / Ilıca – Çeşme
Bir İzmirli için belki de en alışık olduğumuz plaj. Her ne kadar herkes tarafından biliniyor olsa da listemizde yer vermeden geçersek haksızlık etmiş olacağımız plaj. Sadece İzmir’in ya da Türkiye’nin değil, aynı zamanda dünyanın da en iyi plajlarından biri olan Ilıca plajı, geniş alanı, uzun sahili, incecik kumu, masmavi denizi ve Çeşme gibi turistik bir noktanın merkezinde konumlanması, Ilıca plajını eşsiz kılıyor. Genellikle küçük dalgaların olduğu plaj bu sayede bir çok kişinin farklı bir eğlence yaşamasına sebep oluyor. Suyun uzun bir kısmının sığ olması ise dalgalardaki tehlikeyi ortadan kaldırıyor. Ilıca plajını anlatmak için çok daha fazla metni buraya yazmak mümkün fakat tavsiyemiz gidip yerinde yaşamaktır.

7- Aya Yorgi Mevkii / Çeşme
Aya Yorgi Mevkii, Çeşme’nin, İzmir’in hatta Türkiye’nin en meşhur noktalarından biri. Sebebi ise Çeşme’deki tüm beach club işletmeleri bu bölgede. Peki neden Aya Yorgi Mevkii’de dersiniz? Çünkü Aya Yorgi’de harika koylar bulunuyor. Hangisini tercih ederseniz edin eşsiz güzellikle karşılaşmanız mümkün. Gündüzleri deniz keyfi, ardından happy hour, gece boyu devam eden club eğlenceleri. Deniz ve eğlence bir arada istiyorsanız idealdir.

8- Demircili Koyu / Urla
Şehir merkezine yakın noktalardan biri olan Urla’nın meşhur plajlarından olan Demircili Koyu, keyifli bir gün geçirmenizi sağlayabilecek, sakin bir plajdır. İşletmelerinde yer aldığı bu güzel koy, Urla’nın merkezinden 25 kilometre kadar uzak olsa da yapılacak en güzel tercihler arasındadır.

9- Çukuraltı Plajı / Özdere
Özdere’yi kaplar uzunlukta harika bir plaj. Çok sayıda işletmenin yer alması plajı daha da konforlu hale getiriyor. Uygun fiyatlar, aileleer için de uygun olması, yerli halkın genellikle bulunduğu Çukuraltı Plajı, İzmir şehir merkezine oldukça yakın olmasıyla da tercih edilen yerlerden biri. Genellikle dalga olmayan Çukuraltı plajı, oldukça dingin ve temiz bir suya sahip. Eğer şehir merkezine yakın, güzel, geniş, uygun fiyat imkanına sahip bir plaj arayışındaysanız Çukuraltı Plajı, değerlendirebileceğiniz bir diğer plajdır.

10- Delikli Koy / Çeşme
Harika bir deniz ve koy. Son yıllarda popüler hale gelen Delikli Koy, eşsiz bir deniz ve manzara sunuyor. Fakat bazı handikaplara da sahip. Delikli Koy’da yüzmek için iki farklı nokta bulunmakta. Sol tarafta uzun sahil şeridinin olduğu nokta deniz kestaneleri sebebiyle pek tercih edilmiyor. Bu bölgede denize girecek olanlar için deniz ayakkabısı kesinlikle şart. Sağ tarafta küçük bir nokta ise tam olarak Delikli Koy’u ifade eden alan. Fakat alan pek geniş değil. Beyaz kayalar arasında güzel görüntüye sahip olan Delikli Koy’da herhangi bir işletme bulunmuyor. Bu sebeple yiyecek ve içeceklerinizi, sandalyelerinizi yanınıza almanız gerekir. Ulaşım ise sadece özel araçlarla mümkün.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Delikli Koy çok şişirildi. Gitmeye değmez. Diğerleri yazıldığı gibi güzel plajlar. İpekkum’a sık sık giderim, tavsiye ederim.

  2. Ilıca plajı çok kalabalık oluyor maalesef. Ama denizi kusursuz. Çeşme’de çok fazla güzel plaj var. Eğer şehir dışından gelecekseniz ve tek bir yerde birden fazla plaj arıyorsanız Çeşme doğru tercihtir.

  3. Delikli koy deniz kestanesi dolu ama yine de gitmeye değer. işletme olmaması kötü. yiyeceklerinizi ve şemsiyenizi yanınıza alı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu