Teknoloji

Japonya iphone Fiyatları 2023 Güncel Liste

Japonya iphone fiyatları Türkiye ekonomisine göre en ucuz iphone satışı yapan ülke olarak biliniyor. Amerika’da satış fiyatlarına ek olarak alınan vergiler , Japonya’da alınmadığından fiyatlar 1.000 TL kadar daha ucuza alınabiliyor.

Türkiye’de ekonomi yükselmesinden kaynaklı olarak iphone fiyatlarında dünya genelinde farklılık gösterebiliyor. Avrupa ülkeleri Euro ile satışlarını yaparken iphone ana vatanı ABD ise dolar olarak satış yaptığından fiyatlar yüksek gelebiliyor. Bu ülkelerden Türkiye’ye gelen telefonlara ÖTV, KDV v.b tüketim vergileri de girdiğinde fiyat 2 katına çıkabiliyor. Japonya apple ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Japonya iphone Fiyatları 2023 

İphone ModeliJapon YeniTürk Lirası
iphone 14 Pro Max164.80027.790₺
iPhone 14 Pro149.80025.260₺
iPhone 14 119.80020.200₺
iPhone 1392.80015.648₺
iPhone SE62.80010.589₺

Fiyatlar Başlangıç fiyatlarıdır. Hafıza türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Yabancı vatandaşların vergi iadesi alabilmesi mümkün olduğundan pasaport ile vergi iadesi alabilir ve fiyatların biraz daha düşeceği görülebilir.

Japonya elektronik ürün kapsamında yabancı ülke vatandaşlarına oldukça uygun fiyatlar sunuyor. Sadece iphone olmanın yanı sıra samsung ve xiaomi gibi markaların teknolojik aletlerini Türkiye’den daha uygun fiyata satın almanız mümkün olabilmektedir. Japonya iphone fiyatları bakımından dünya’nın en ucuz ülkesi olmakla birlikte vergi indiriminin tamamını alıyor olmanız da fiyatları daha dip noktalara çekmektedir. Keza ABD eyaletlerinde alınan eyalet vergilerini iade almanız durumunda yarısını sizlere vermektedir. Bu durum karşısında Japonya iphone fiyatları bakımından ülkemize göre en uygun fiyatlı satışları yapmaktadır. 

İphone satın almak isteyen kişiler Japonya ülkelerini ziyaret etmeleri halinde çift sim kartlı modellerini satın alabilir. Apple asya ülkelerinde çift sim kart modellerini satarken , avrupa ülkelerinde e-sim modelini satışa sunmuştur. Bu farklılık asya ülkelerindeki e-sim teknolojisinin henüz tam anlamı ile gelişmemiş olmasından kaynaklı olabiliyor. Ülkemizde satılan resmi apple mağazalarında çift sim kartlı modeller olan e-sim ve fiziksel sim modelleri satılmakta. Bu teknoloji herhangi bir farklılık göstermiyor olsa da çift sim kart modelleri vergi konusunda daha avantajlı konumda olmakta. Yurt dışından alınan cihazların vergi kayıtlarının yapılabilmesi için harç ücreti ödenmesi iki sim içinde verilen süre toplam 8 ay olmakta. Tek sim kart olan e-sim için bu süre sadece 4 ay olabilmektedir. 

Vergi ödemelerinin ardından süresiz olarak kullanabileceğiniz iphone modellerine yurt dışından aldıktan sonra 6.006 TL vergi harç ücreti de eklemeniz gerekiyor. Zira bu ödemeyi yapmaz iseniz 8 ay sonra telefon kapanır ve Türkiye’de tekrar kullanılması mümkün olmamaktadır. Kayıt işleminin ardından 3 yıl boyunca farklı bir kullanıcıya devir işlemi yani farklı bir sim kart takılarak kullanabilir. Kayıt işleminde telefon sahibi ve hat sahibi aynı kişi olmak zorunda. Farklı isimler ve farklı kişiler ile yapılan kayıt işlemleri geçersiz sayılmaktadır. 

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu