Gezi

Kayak Merkezleri – Türkiye’deki En İyi 10 Öneri!

Kış turizminin en önemli değeri olan kayak merkezleri, Türkiye’de oldukça popüler. Bu yazımızda Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri listesini sizler için hazırladık. Eğer kayak merkezi arıyorsanız ve kayak yapılan yerleri merak ediyorsanız bu yazımızda en popüler ve revaçta olan, kusursuz olarak nitelendirebileceğimiz en iyi kayak merkezleri yer almaktadır.

1- Erzurum – Palandöken Kayak Merkezi

En iyi kayak merkezleri listemize Palandöken Kayak Merkezi ile açılış yapıyoruz. Rakım 3.271 metredir ve yılın 6 ayı kesintisiz karla örtülüdür. Eğer batı illerinde yaşıyorsanız uzaklık sebebiyle ziyaret etmeniz biraz zor gibi görünse de aslında sandığınızdan daha kolay ulaşıma sahiptir. Çünkü Palandöken Kayak Merkezi, şehir merkezine sadece 10 dakika kadar uzaklıkta. Haliyle uçak yolculuğunun ardından kısa bir süre ardından Palandöken’de kendinizi bulabilirsiniz. 22 Tane pisti ve 12 kilometrelik uzunluğu ile eşsiz bir kayak keyfi sunuyor. Şehir merkezine yakınlığı ise konaklama seçeneklerini arttırıyor. New York Times tarafından da en iyi 18. kayak merkezi olarak listelenmiş olan bu kayak merkezine listemizin ilk sırasında yer vermezsek haksızlık etmiş olurduk.

Erzurum Palandöken kayak merkezleri, kayak tutkunları tarafından sıkça tercih edilmektedir.


2- Bursa – Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin en popüler kayak merkezi olarak bahsedebileceğimiz Uludağ Kayak Merkezi, kesinlikle kayak yapmak için tercih edebileceğiniz yerlerden biri. Bu durum beraberinde önemli bir kalabalığı da beraberinde getiriyor. Eğlence mekanları da oldukça aktif. Gündüz kayak yapıp akşamında doyasıya eğlenebileceğiniz eğlence mekanlarıyla bir an bile sıkılmayacağınız tatil imkanı sunuyor. 2543 Rakımlı Uludağ Kayak Merkezi’ne ulaşım ise Bursa’dan ortalama 1 saat sürmektedir. Buraya tıklayarak Uludağ’daki otel tavsiyesi listemize de göz atabilirsiniz.

Bursa, kayak merkezleri içinde en çok tercih edilen şehirlerimizin başında gelmektedir.


3- Kayseri – Erciyes Kayak Merkezi

3916 Rakımlı Kayseri Erciyes Kayak Merkezi, Orta Anadolu’yu baz aldığımızda en yüksek kayak merkezi olarak ön plana çıkıyor. Kayseri şehir merkezinden yaklaşık 25-30 kilometre uzaklıkta olan Erciyes Kayak Merkezi’ne Kayseri’deki Havalimanı olması sebebiyle ulaşım oldukça kolay şekilde sağlanabilmektedir. Ve tabi Kapadokya’ya olan yakınlığı sayesinde bir başka gezi imkanı sunuyor.


4- Bolu – Kartalkaya Kayak Merkezi

Bolu şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan Kartalkaya Kayak Merkezi, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlere yakın olmasıyla da dikkat çekiyor. Köroğlu Dağları’nda bulunan Kartalkaya Kayak Merkezi, Türkiye’nin popüler kayak noktalarından biridir. En uzunu 4 kilometre uzunluğa sahip pistleri bulunmaktadır. Kış için en iyi rotalardan biri olarak bahsedebileceğimiz Kartalkaya Kayak Merkezi’nde Snowfest ve Icefest festivalleri de ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor.

Kartalkaya kayak merkezleri açısından en çok tercih edilenler arasındadır.


5- Kars – Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars şehir merkezine 55 kilometrelik uzaklıkta bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars havalimanına sadece 45 dakika uzaklıkta. Ulaşımı kolay diyebileceğimiz Sarıkamış Kayak Merkezi’nin rakımı ise 2800 metre. Sarıkamış’ı diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli özellik ise, Dünya’da kristal kar yağışı alan iki yerden birisinin burası olması. Eğer Sarıkamış Kayak Merkezi’ni ziyaret etmeyi planlıyorsanız kristal kar görmeniz mümkün.


6- Kocaeli / Kartepe Kayak Merkezi

Her geçen gün popülaritesini arttıran kayak merkezlerinden biri olan Kartepe Kayak Merkezi, daha çok günübirlik ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Bunun en büyük nedeni, çok sayıda konaklama imkanı olmaması. Kısıtlı sayıda otel sebebiyle belli bir sayıda kişi için konaklama mümkün. 10’dan fazla pisti ile diğer kayak merkezlerinden de biraz küçük diyebiliriz.


7- Isparta – Davraz Kayak Merkezi

Göller yöresinde olması sebebiyle harika bir manzara sunan Davraz Kayak Merkezi, ismini bulunduğu Davraz Dağı’ndan almaktadır. Kar kalitesi oldukça yüksek olan Davraz, Isparta şehir merkezine 25 kilometrelik mesafede. Daha çok Ege Bölgesi’nden ziyaretçi ağırlayan Davraz, Ege Bölgesinde’ki Kayak Merkezleri arasında önemli yere sahiptir.


8- Antalya – Saklıkent Kayak Merkezi

2750 Metre rakımlı Antalya Saklıkent Kayak Merkezi, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta. Bilindiği gibi Antalya, Türkiye’nin en sıcak şehirlerinden biri. Bu yüzden Antalya’da kış aylarında şehir merkezinde yoğun bir sıcak hissederken, sadece bir saatlik mesafede dondurucu soğuk ile karşılaşmanız mümkün. Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya ve çevre iller tarafından oldukça fazla tercih edilen kayak merkezlerinden biridir. Eğer Antalya’da kayak merkezi arıyorsanız, tercih edebileceğiniz iyi bir rotadır.


9- İzmir – Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir’deki kayak merkezi hatta tek kayak merkezidir. Ödemiş’e bağlı Bozdağ, İzmir’de kar yağışı alan nadir bölgelerden biridir. Eğer İzmir’deyseniz veya yakın illerdeyseniz, kayak merkezi arıyorsanız kesinlikle tercih edebileceğiniz noktadır. İzmir’de çok fazla kar yağışı olmadığından bir çok İzmirli sadece kayak yapmak için değil, kar görmek için de tercih etmektedir.

İzmir Bozdağ kayak merkezi, İzmir'in tek kayak merkezidir.


10- Gümüşhane – Zigana Kayak Merkezi

Karadeniz’deki kayak merkezleri arasında önemli yere sahip olan Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz’in enfes kokusunu da sizlere sunuyor. Gümüşhane’de olsa da Trabzon’a da sadece 60 kilometre mesafededir. Eğer Karadeniz Bölgesi’nde kayak merkezi arıyorsanız tercih edebileceğiniz önemli kayak merkezlerinden biridir.

Gümüşhane'de yer alan bu kayak merkezi, Karadeniz'de yer alan kayak merkezleri arasında yer almaktadır.


BONUS

Ankara – Elmadağ Kayak Merkezi

Listemizi tamamlamış olsak da yazmak istediğimiz kayak merkezlerinden biri de Ankara Elmadağ Kayak Merkezi. Ankara şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede. Konaklama imkanı da bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, Ankara’da yaşayanlar için yoğun şekilde tercih edilmekte. Çok uzun pistlere sahip olmasa da yeterli düzeyde kayak imkanı sağlamaktadır.

buuON Ekibi tarafından hazırlamış olduğumuz Türkiye’deki en iyi kayak merkezleri listesi ile siz de kış rotanızı belirleyebilirsiniz.

Listede yer almak istiyorum!
Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. İzmir’de yaşadığım için Bozdağ’a gittik yakın diye ama maalesef diğer yerlere göre zayıf.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu