Mutfak

Kilo Aldıran En İyi 10 Yiyecek!

İnsanların bir çoğu kilo verememekten yakınırken bir çoğu ise kilo alamamaktan muzdarip. Kilo almak için karbonhidrat ağırlıklı besinlere yönelmeniz gerekiyor. Eğer zaten öyle yaptığınızı düşünüyorsanız bundan çok fazla emin olmayın. İlk olarak işin biraz temeline inelim ve bir bilgiyi sizinle paylaşalım. İnsan vücudu günlük olarak enerji ihtiyacını karşılayabilmek için kaloriye ihtiyaç duyar. Bu kalori miktarı herkes için farklıdır. Yaşa, cinsiyete, boya, kiloya göre değişebilmektedir. İlk olarak kendi vücudunuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu kalori miktarını bulun. Ardından ise kilo almak için bu miktarın günlük 400-500 kalori üzerine çıkın. Eğer bunu yapmıyorsanız kilo almanız bilimsel olarak mümkün değildir. Peki belirtilen kaloriye ulaşabilmek için ne yemeli? İşte buuON ekibi bu noktada sizin için kalori değeri yüksek, kilo aldıran karbonhidrat içerikli en iyi 10 besin kaynağını listeliyor.

1- FISTIK EZMESİ
Sıkı durun! Fıstık ezmesindeki kalori miktarı sizi şaşırtabilir. 100 Gram fıstık ezmesi 588 kalori içeriyor. Tabi bir anda 100 gram fıstık ezmesi tüketmeniz sağlığınız açısından çok faydalı olmaz bu yüzden daha düşük porsiyonlarda tüketmeniz önerilir. Günlük kalori ihtiyacınızın bir bölümünü fıstık ezmesinden sağlarsanız aynı zamanda doğal yağların da vücuda girmesini sağlamış olursunuz.

2- CEVİZ
Kuruyemiş familyası tartışmasız en yüksek kaloriyi bünyesinde barındıran kaynaklar. Ceviz de bunlardan biri. 100 Gram ceviz 654 kaloriye tekabül etmektedir. Günlük olarak kalori değerinden faydalanabileceğiniz bir kaynaktır.

3- FINDIK
Atıştırmalık olarak tüketebileceğimiz, ara öğünler için fazlasıyla uygun olan fındık, 100 gram porsiyonda 628 kalori sunuyor. Kalori açığında faydalanmak isteyeceğiniz besin kaynaklarından biri olan fındık kilo almanızda fazlasıyla yardımcı olacaktır.

4- BADEM
Badem de kalori bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. 100 Gram çiğ badem tam 575 kalori barındırıyor. Ufak porsiyonlarda tüketilmesi öneren badem aynı zamanda fıstık ezmesi ve fındık gibi doğal yağ olarak da vücuda girerek fayda sağlayan bir besin kaynağıdır.

5- YULAF
Yulaf hakkında maalesef ülkemiz yeterli bilince sahip değil. Bir çok kişi diyet için tüketilebilecek bir besin kaynağı olduğunu düşünüyor. Halbuki öyle bir durum söz konusu değil. 100 Gramında tam 370 kalori bulunan yulaf, daha çok sporcuların günlük kalori ihtiyacını karşılamak için tercih ettiği, kalori oranı yüksek iyi bir karbonhidrat kaynağıdır.

6- NOHUT
Baklagiller familyasının değerli ve zengin üyelerinden biri olan nohut, yüksek kalori oranına sahiptir. 100 Gram nohut 364 kaloriye sahiptir. Menünüzü zenginleştirmek için de tercih edebileceğiniz lezzetli bir sulu yemektir.

7- BULGUR
Bulgur, sporcular için de nimet ötesi bir besin kaynağıdır. 100 Gramında 345 kalori vardır. Ayrıca lezzetli olmasıyla da tüketmeniz için hiç bir zorluk çekmeyeceğiniz anlamına geliyor. Eğer kilo almak istiyorsanız ve kilo aldıran yiyecekler hangileri diye arıyorsanız menünüze mutlaka bulgura da yer vermeniz gerekiyor.

8- HAŞLANMIŞ PATATES
Patates de kalori oranı yüksek besin kaynaklarından biridir. Farklı boylarda bulunabilmesi sebebiyle farklı kalori oranlarına sahip olabilecek haşlanmış patatesin 100 gramında 93 kalori bulunmaktadır. Tüketimi kolay ve aynı zamanda tokluk hissi yaratır.

9- MUZ
Yemesi kolay ve lezzetli olan meyvelerden biri olan muz, adeta bir kalori deposu. 100 Gramlık porsiyonda 83 kalori bulunmaktadır. Ara öğünlerde de tüketebileceğiniz muz, kalori ihtiyacında kolayca tüketilebilecek en pratik yiyeceklerden biri.

10- PİRİNÇ PİLAVI
Sofralarımızda sıkça yer alan pirinç pilavı da iyi bir kalori oranına sahiptir. Listemizde son sırada yer alsa da bir çok kişi karbonhidrat ve kalori açığını haşlanmış pirinç ile kapatmakta. 100 Gramda 130 kalori bulunan pirinç, kilo almak için tercih edebileceğiniz besin kaynaklarındandır.

Tabi bu listemizin dışında da kilo aldıran yiyecekler ve besin kaynakları bulunmaktadır. Fakat sağlık açısından çok faydalı olmayacağı için listemizde yer verilmemektedir. Bunlara en iyi örnek çikolata ve benzeri abur cubur olarak nitelendirdiğimiz yiyeceklerdir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu