MutfakSağlık

Ödem Atmayı Sağlayan 10 Beslenme Önerisi!

İstemsiz şekilde herkes de görülebilecek olan ödem, bazı kişilerde ise daha sık ve belirgin şekilde görülmekte. Ödem oluşumu vücutta şişkinlik olarak belirti verirken, çözümü ise yine mucize yiyeceklerde gizli. Öyle yiyecekler var ki ödem atmanızı sağlamakta oldukça etkili. Bu yazıyı hazırlamamızın sebebi de ödem problemi yaşayan herkesin ödemden kolayca kurtulabilmesini sağlamak. Eğer siz veya yakınlarınız ödem problemi yaşıyorsa ödem attıran en iyi yiyecekleri listeledik. İşte en etkili ödem attıran yiyecekler.

1- MAYDONOZ
Ödemi atmak için listemizin ilk sırasındaki maydonoza dikkat çekmek istiyoruz. Ödem atıcı etkisi kanıtlanmış olan maydonoz ile vücuttaki ödemi adım adım atabilirsiniz. İster suda kaynatın ve için, isterseniz doğrudan maydonoz yiyin. Direkt olarak maydonoz yemeniz daha etkilidir.

2- YOĞURT
Zengin besin kaynağı olan yoğurt aslında sağlıklı bir yaşam için her insanın mutlaka tüketmesi gereken bir besin kaynağı. Bir çok faydası olduğu gibi ödem atmaya da yardımcı olan yoğurt, günlük belli miktarlarda tüketim ile birlikte ödeme iyi gelmektedir.

3- ANANAS
Lezzet açısından oldukça tatmin edici olan ananas, ödem için faydalı. Eğer soymasını da öğrenirseniz sizin için sadece ödem atmak için tükettiğiniz bir yiyecek değil, mutfağınızdan eksik etmek istemeyeceğiniz bir lezzet olarak yerini alır.

4- NAR
Çok sevdiğimiz meyvelerden biri olan nar, ödem atmanızda önemli etkiye sahiptir. Tek dezavantajı ise sadece kış mevsiminde daha çok bulunuyor olması. Ödem probleminiz varsa mutlaka denemelisiniz.

5- MUZ
Potasyum bakımından zenginlik sağlayan muz, ödem attıran yiyecekler arasında yer alıyor. Fazla tüketilmesi çok önerilmeyen muz, gün içerisinde belli limitlerde tüketilerek ödemin atılmasında tercih edilebilmektedir.

6- KİVİ
Ödem atmak aslında daha çok meyvelerle sağlanıyor diye düşüneceksiniz. Yanlış da değil. Bir çok meyve, ödem atmak için oldukça büyük fayda sağlıyor. Kivi de bunlardan biri. Yaz ve kış aylarında bulabileceğiniz kivi de ödem için deneyebileceğiniz meyvelerden.

7- SALATALIK
Çok sevdiğimiz salatalık da ödeme çözüm olabilecek besinlerden. Lezzet açısından da güzel olan salatalık, tüketmesi en kolay ödem attıran yiyeceklerden biri. Her evde her an bulunabilecek bir çözüm.

8- KIZILCIK
Listemizde bulunması diğer seçeneklere göre daha zor olsa da bir çok yerde bulabileceğiniz kızılcık, iyi bir ödem sökücü. Günde iki veya üç kez farklı zaman aralıklarında kızılcık tüketmeniz, ödem atmanızda etki sağlayacaktır.

9- KAYISI
Sadece yaz aylarında bulabileceğiniz taze kayısı, oluşan ödemin vücuttan atılmasına katkıda bulunan bir diğer meyve. Yerken keyif alacağınız kayısı, yaz aylarında ara ara tüketilmesi ile birlikte ödeme karşı savaş verecektir.

10- YULAF
Sağlıklı bir yaşam için her daim tüketilmesi gereken yulaf, kaliteli karbonhidrat içerikli bir besindir. Vücutta ödem atmasına yardımcı olur ve tokluk hissi yaratır. Tüketim miktarı önemlidir. Aşırıya kaçılması halinde kilo dengeniz şaşabilir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu