Yaşam

Pandemide ödenen cezalar nasıl geri alınır? Dilekçe Örneği

Pandemi sürecinde devletin uyguladığı para cezaları seçimlerden önce iptal edileceği söylenmişti. Bu söylenti ile pandemide ödenen cezalar nasıl geri alınır? bu konu hakkında detaylar haberimizde. Pandemi ile maske takılmama cezası ve sokağa çıkma yasaklarında uygulanan para cezaları gibi durumlarda ödenen paraların geri iadesi konusu resmi gazetede yayınlanarak iade edileceğine karar verildi.

Maske ceza ödemelerini geri alma

Pandemi süresi boyunca maske kullanım cezaları gibi bir takım cezalar kolluk kuvvetleri tarafından vatandaşlara uygulandı. Bu uygulama neticesinde 500 TL’den başlayan ve 900 TL’ye kadar uzanan para cezaları gibi tutarlar kesildi. Bu tutarları geri almak için başvuru yapmanız ve ödemelerinizi kanıtlayan bilgileri doğru beyan etmeniz halinde geri alabilmeniz mümkün.

Maske Takmama Cezası 900 TL – Sokağa çıkma cezası tutarı 3.250 TL

buuon.com

Pandemi süresince ödediğiniz tutarları geri almak için başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Bu form devlet tarafından kontrol edilerek ödediğiniz tutarların banka hesaplarınıza yada kredi kartı gibi kişisel hesaplarınıza gönderimi sağlanıyor.

Pandemi Ceza iadesi Dilekçe Örneği

Dilekçe ile birlikte ödemenizin yapıldığı birimlere başvuru yaparak tutarların iadesini almanız mümkün olacak. Bunun için yapmanız gereken ödeme yaptığınız tutarın dekontu ile birlikte vergi dairelerine başvurmanız.

Hazine ve maliye bakanlığının belirlediği usullere uygun bir şekilde iadesi yapılacak. 31 aralık 2024 tarihine kadar başvuran kişiler iadelerini alabilecek.

Pandemide Kesilen Cezaların iadesi için gerekli olan dilekçe örneğini en yakın vergi dairesi muhasebe müdürlüğüne teslim etmeniz halinde işleme alındıktan sonra belirlenen kurallara göre iade işlemi gerçekleştirileceği resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda gerekli olan belgeleri de ekleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Para cezalarının kapsadığı tarih olarak 11.03.2020 – 09.11.2022 tarih aralığında kesilen cezaları kapsamaktadır. Bu süre aralığında herhangi bir ceza kesilmiş ve ödemişseniz başvurabilirsiniz.

Ödenen cezaların iban bilgilerinize gönderileceği ve başvuru formunda yer alan alana IBAN bilgisinin doğru girilmesi gerektiği not edilmiştir. Cezaların vergi daireleri dışında online bankacılık aracılığı ile yapılması durumunda ilgili bankanın bilgileri ve dekont dilekçeye eklenerek ibraz edilecektir. İbraz edilen dekont tutarı kadar para iadesi söz konusu olacağından bilgilerin eksiksiz ve doğru olması önemlidir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu