Mutfak

Protein Değeri Yüksek 10 Besin Kaynağı!

buuON olarak spora başladığınızı hisseder gibiyiz. Spora başladıysanız ve gelişim kaydetmek istiyorsanız beslenme programınızı yeniden düzenlemek zorundasınız. Hedefinize göre şekillendirmeniz gereken beslenme programınızı kas kütlesi kazanmaya yönelik yapıyorsanız protein oranı yüksek protein içeren besinler ile donatmanız gerekir. buuON ekibi, protein oranı en yüksek 10 besin kaynağını sizler için düzenledi. Listedeki bir çok kaynak, kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Tabi yeterli ölçülerde tüketmeniz halinde.

1- KIRMIZI ET / 35 GR
Yağsız sığır veya koyun etindeki protein miktarı sizi şaşırtabilir. 100 Gramda tam 35 gram protein bulunmaktadır. Bir öğünde sadece 100 gram kırmızı et tüketmeniz, o öğündeki tüm protein ihtiyacınızı karşılamanıza yeterli olacaktır. Kırmızı et, fazlasıyla sağlıklı olmasıyla da tercih edebileceğiniz en iyi kaynaklardan biridir.

———

2- TAVUK GÖĞSÜ / 30 GR
Sporcuların vazgeçemediği tavuk göğsü eti de yüksek proteine sahiptir. 100 Gramda tam 30 gram protein vardır. Fiyatı kırmızı ete göre daha uygun olduğu için sporcular tarafından daha sık tercih edilmektedir. Sağlık açısından bazı zamanlar tartışılır olsa da sporcular açısından bulunmaz bir nimet diyebiliriz.

———

3- BALIK ETİ / 26 GR
Balık eti de protein açısından zengin değerlere sahiptir. 100 Gram somon balığındaki protein oranı 26 gramdır. Balık türlerine göre protein oranı ufak farklılıklar gösterse de ortalama olarak birbirine yakın miktarda protein bulunmaktadır. Balık, sağlık açısından da oldukça fayda sağladığı için haftalık olarak mutlaka tüketilmesi önerilmektedir.

———

4- YER FISTIĞI / 26 GR
Bir yer fıstığının protein deposu olduğunu biliyor muydunuz? Bir atıştırmalık ve ara öğün olarak muazzam bir kaynak olan yer fıstığı bir çok sporcu tarafından genellikle fıstık ezmesi olarak tüketilmekte. 100 Gram yer fıstığı 26 gram protein içeriyor. Beslenme programınıza kesinlikle eklemeniz gereken protein deposu ve aynı zamanda doğal yağ kaynağıdır.

———

5- KARİDES / 24 GR
Sofralarımızda çok yer vermesek de müptelaları olduğunu belirtelim. İyi bir protein kaynağı olan karides 100 gramda tam 24 gram protein miktarı sunuyor. Karides seviyorsanız aylık olarak alıp derin dondurucuya atıp, ara ara pişirip yiyebilirsiniz. Eğer daha önce karides yemediyseniz deneyebilirsiniz. Lezzeti de sizi tatmin edecektir.

———

6- KABAK ÇEKİRDEĞİ / 24 GR
Bir çekirdeğin bu kadar yüksek protein oranına sahip olacağını kim düşünürdü ki? 100 Gram kabak çekirdeği protein miktarı açısından iyi bir miktar sunuyor. Tam 24 gram protein, adeta durmadan kabak çekirdeği yeme isteğine sebep olacak. Fakat bu ve benzeri kuruyemiş familyası, içerdiği yağlar bakımından fazlaca tüketilmesi pek önerilmez.

———

7- YEŞİL MERCİMEK / 23 GR
Yeşil mercimeği artık daha çok sevecek ve ona daha farklı gözle bakacaksınız. Çünkü 100 gram yeşil mercimek 23 gram protein içeriyor. Menünüzü çeşitlendirmek ve daha da zenginleştirmek için iyi bir kaynak olan yeşil mercimek, sporcu dostu kurtarıcı protein kaynağıdır.

———

8- KURU FASÜLYE / 22 GR
Kuru fasülye genellikle sevilen bir yemektir fakat ülkemizde hiç bir zaman protein deposu olarak düşünülmemekte. Fakat öyle bir zengin proteine sahip ki, buuON’un enler listesine girmeyi başaracak kadar yüksek protein içeriyor. 100 Gram kuru fasülye 22 gram protein miktarı içeriyor.

———

9- BEYAZ LEBLEBİ / 20 GR
Beyaz leblebi veya bazı bölgelerde nohut olarak da bilinmektedir. Yüksek proteine sahip olan beyaz leblebi, 100 gramda 20 gram protein sunuyor. Ara öğün olarak da tüketebileceğiniz beyaz leblebi, beslenme listenizde iyi bir çeşitlilik sağlayacaktır.

———

10- LOR / 15-20 GR
Lor, protein kaynağı olarak muazzam bir besin kaynağıdır. Eğer lor seviyorsanız bolca tüketmenizi öneririz. Lor protein değeri 100 gramda 15-20 gram arasında değişiklik göstermekte olup, yağlı-yağsız olarak tüketilebilmektedir. Spor yapın veya yapmayın lor her daim tüketebileceğiniz güvenilir protein kaynakları arasındadır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu