GüzellikSağlık

Saçlar İçin Etkili 10 Bitkisel Yağ!

Saçlar herkes için oldukça önemlidir ve özel bir bakım ister. Bakımsızlığa maruz kalmış saçların ömrü ise çok daha kısa sürmekte. Peki saç bakımı nasıl olmalı ya da hangi bitkisel yağlar saçlara iyi gelir gibi sorulara yanıt arıyorsanız listemizde saçlarınız için kullanacağınız 10 etkili bitkisel yağ yer alıyor. buuON bitkisel en iyi yağlar listesine bakmadıysanız saç bakımı yaptım demeyin. Bir de bizim önerilerimizle bakım yapın. Listede yer alan bitkisel yağlar için isterseniz bir karışım oluşturabilir ve o şekilde de bakım yapabilirsiniz.

1- SARIMSAK YAĞI
Sarımsak yağı zengin vitamin kaynağıdır. Özellikle saç ve saç derisi için yüksek etkiye sahip B1, B6, E ve C sülfürlerini bünyesinde barındırır. Bu sülfürler iki ayrı etkiye sahiptir. Daha güçlü saçlar yaratır ve dökülmeyi minimum seviyeye indirir.

———

2- YILAN YAĞI
Saçlar için faydalı olan bir diğer yağ ise yılan yağı. Her ne kadar bitkisel değil de hayvansal bir yağ olsa da kullanım amacı genellikle cilt ve saçlar için olmaktadır. Bu yüzden buuOn listelerinde yer almaktadır. Saç için bir çok yerde mucize olarak lanse edilen yılan yağı, Çin su yılanlarından üretilmektedir. Bir dönem ağrı kesici yapımında da kullanılan yılan yağı son yıllarda saç bakımı ve dökülmesine karşı kullanılmaktadır.

———

3- BADEM YAĞI
Faydalı bitkisel yağlar listemizde yer alan badem yağı, saç için komple destek sunar. Mineral ve vitamin bakımından zengin içeriğe sahip olması, saçlar için pozitif farklılıklar oluşmasını sağlar. B1, B2, B6, A ve D vitaminleri açısından oldukça zengindir.

———

4- ZEYTİNYAĞI
Saç bakımı denildiğinde akıllara gelen ilk bitkisel yağ türlerinden biridir. Sofralarımızda da kullandığımız zeytin yağı diğer listedeki yağlar gibi olumlu etkilere sahip olup, saçlar üzerinde etkisi kanıtlanmış bir yağdır. Saçlara uygulanacak iyi bir bakım için tercih edilebilecek olan bu yağ besleyici özelliğiyle de rutin olarak kullanılabilir.

———

5- ARGAN YAĞI
Saçlar için oldukça etkili yağlardan biri olan Argan yağı, tamamen saç bakımı reyon ve raflarında da görebileceğiniz bir bitkisel yağdır. Saç kırıklarını azaltıcı etkisi olduğu belirtilen argan yağı özellikle saçların daha canlı ve parlak görünmesini isteyenler için fazlasıyla idealdir. Saç bakımında mutlaka kullanmak isteyeceğiniz türdür.

———

6- HİNDİZSAN CEVİZİ YAĞI
Özellikle son yıllarda sıkça karşımıza çıkan hindistan cevizi yağı, argan yağı gibi daha parlak saö görünümü isteyenler için iyi bir tercihtir. Aynı zamanda saç derisinin yağ dengesini düzenlemede de oldukça etkilidir. Saçların daha kuvvetli olmasını sağlar ve direncini maksimum seviyeye getirir. Kuru ya da yağlı tüm saçlar için kullanılabilir bir yağdır.

———

7- AVAKADO YAĞI
İçeriğinde çok fazla vitamini barındırması, saçlar için fayda sağlamaktadır. A, B, D ve E vitaminleri bakımından zengin olan avakado yağı, yıpranmış ya da yıpranmaya yüz tutmuş saçlar için etkili bir yenileme sunar. Saçları eski sağlıklı haline kavuşturmaya yardımcı olur. Sadece saçlar değil saç derisindeki yenilemede de oldukça etkilidir. Saçlarınızın hızlı uzamasını istiyorsanız yine avakado sayesinde daha hızlı uzama sağlayabilirsiniz.

———

8- JOJOBA YAĞI
Amerika’da yetişen jojoba bitkisinden elde edilen jojoba yağı, listemizde fark yaratan bitkisel yağlardan biridir. Bitkinin sadece Amerika’da yetişiyor olması ürünün maliyetini arttırdığı gibi gerçek jojoba yağı bulmayı da zorlaştırıyor. Saçın yağ dengesini ayarlayabilen bu bitkisel yağ aynı zamanda sık rastlanan sorunlardan biri olan kepeklenmenin de önüne geçmektedir.

———

9- BİBERİYE YAĞI
Aktarlarda veya botanik shoplarda kolaylıkla bulabileceğiniz biberiye yağı, saç bakımında kullanılan bir diğer bitkisel yağdır. Yıpranmış saç köklerine güç katar, saçların daha hacimli görünmesini sağlar ve kuruluğa bağlı oluşan kaşınmaları yok eder.

———

10- YALANCI SAFRAN YAĞI
Yıpranmayı en aza indirmenize yardımcı olan yalancı safran yağı, saçların daha parlak bir yapıda görünmesine etki eder. Ayrıca saç gözenekleri için de etkili bir güce sahip olan yalancı safran yağı saçlarınıza iyi bir bakım için kullanabileceğiniz etkili bitkisel yağlardan biridir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Saçları beslemek için daha iyi bir liste olamazdı sanırım 🙂 Kendim genellikle zeytin yağı kullanırım fakat bazen sarımsak, yılan ve zeytin yağı üçlüsünü karıştırıp kullanıyorum. Bu listedeki yağların hangisini kullanırsanız kullanın mutlaka faydasını görürsünüz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu