Mutfak

Tokat Kebabı Nerede Yenir? Tokat Merkez – İstanbul

Tokat’ın coğrafi işaretli yemeği tokat kebabı , Türkiye’nin Tokat iline ait ve Mayıs – Eylül ayları arasında en lezzetli hale gelen kebabı Tokat’ta yenir. Özellikle tarih  konusunda dikkat çeken bu yemeğin yapılış zamanı önemli olduğu gibi kullanılan malzemelerin de Tokat yöresine ait olması oldukça önemlidir. 

Kebap içerisinde kullanılan yaz sebzeleri ile , kuzu etinin lezzeti tokat yöresinde en güzel hale geldiği için tüm malzemelerin bu yörelerden kullanılması Tokat kebabını en lezzetli hale getiren önemli faktörler arasında geliyor. 

Tokat Kebabı Malzemeleri Neler?

  • Tokat Patlıcanı
  • Tokat yayla kuzusu
  • Yeşil biber
  • Patates
  • Sarımsak
  • Tokat domatesi
  • Kuyruk yağı

Tokat Kebabı Tokat’ta nereden yenir?

Tokat yöresine ait bu lezzetli kebap Tokat’ta en iyi yapan yerler genellikle sayılıdır. Fiyat konusunda yüksek olması ve lezzetini koruyacak işletmeler her yıl yaz aylarında Tokat kebabını servis eder. 

Şehrazat Restoran Tokat Kebabı

Şehrazat restoran Tokat kebabını en iyi yapanlar listesinde ilk sırada. Burada kullanılan malzemelerin tamamı tokat yöresine ait olmakla birlikte kebaba ait özel ocağı ile misafirlerine en iyi tokat kebabını sunuyor. 3 kişilik bir tokat kebabı ile doyurucu olmasının yanı sıra lezzeti ile dikkat çekiyor. Tokat bölgesinde tokat kebabı iççin en çok tercih edilen işletme olma özelliği taşıyor. 

Adres: Büyük Beybağı, 60100 Tokat Merkez/Tokat
Menü: sehrazatpark.com
Telefon: 444 1 406

Tokat Kebabı Tokatta Yenir !

Melek Bahçesi Tokat Kebabı 

Melek bahçesi Tokat kebabı ile ünlü restoranlar arasında geliyor. Erzincan yolu üzerinde olan bu mekan doğa ile iç içe oldukça keyif alacağınız bir konsept yaratmış. Tokat kebabı ve mevsiminde balık ürünlerini misafirlerine sunan işletme için Tokat’ta tokat kebabını yapan sayılı işletmeler arasında yer alıyor. Doğal bir göl kenarına kurulan mekanda Mevsiminde tokat kebabını lezzetli şekilde yapan ve misafirlerine sunan fiyat konusunda da şaşırtmayacak derece de makul bir işletme.

Adres: Yeşilova, Alpoğlu balık tesisleri, Uzunburun mevkii, 60200 Hasanbaba/Merkez/Tokat
Menü: melekbahcesi.com
Telefon: (0356) 229 85 61

Tokat Kebabı Ne Zaman Yenir?

Tokat kebabı yaz sebzelerinden yapıldığı için  yaz ayları tercih edilmektedir. Özellikle patlıcan bu kebabın olmazsa olmazlarından olduğundan yaz ayları kebabın en lezzetli olduğu zamanlardır. Bu kebabı yemek için Mayıs ve Eylül Arasını tercih edebilirsiniz. 

Tokat Kebabı Fiyatları

Her işletmeye göre değişen kebap fiyatları ortalama olarak alınmaktadır. Yancılar ve içecekler ile birlikte bu fiyatlar değişebileceğinden Ortalama kişi başı 250 TL olarak bir fiyat belirleyebilirsiniz. 

Melek Bahçesi Tokat kebabı fiyatları

1 kilo Tokat kebabı – 1200 TL

1 kilo pirzola tokat kebabı – 1400 TL

1 Porsiyon tokat kebabı – 300 TL

1 Porsiyon pirzola tokat kebabı – 350 TL 

Tek şiş porsiyon – 200 TL

Tek şiş pirzola – 250 TL 

İstanbul’da Tokat Kebabı Nerede Yenir?

İstanbul’da tokat kebabı yenmez. Tokat Kebabını meşhur yapan Tokatın bağlarında yetişen sebzeler ve yayla kuzularından hazırlanan etleri ile meşhur olmuştur. İstanbul’da Tokat’ın sebzelerini kullanarak tokat kebabı yapan bir işletme olmadığından tercih edilmemektedir.  Aynı zamanda bu ürünü hazırlamak için özel olarak şişler ve pişirilmesi için özel kebap ocaklarının olması gerekmektedir. Bu tür ocakların İstanbul gibi metropol şehirlerde bulunması mümkün olmadığından kebabın yeri Tokat ilidir. Coğrafi tescilli ve marka tescilli Tokat Kebabı , Tokat yöresine aittir. Aynı tür yapılan kebaplar farklı illerde benimsenmesi de mümkün olduğundan aynı olmadığının bilinmesi gerekmektedir. Sivas kebabı diye tabir edilen ürün Tokat Kebabı değildir.

 

 

 

 

Tıkla Oy ver
[Toplam: 1 Oyunuz: 5]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu