Yaşam

Türkiye’de Gezilesi En İyi 10 Köy!

Türkiye’de çok sayıda köy bulunuyor. Bir çoğu günümüzde ticari amaçlarla kendi benliğini kaybetmeye yüz tutmuş olsa da hala bazıları bu düşünceden uzak şekilde doğal köy yaşamına devam etmekte. Her ne kadar dışarıdan gelen yoğun ziyaretçi akınıyla ticaret yapmaya sevk edilen köy halkı olsa da. Aslında bu onların tercihi değil fakat yoğun bir ziyaret alması, ister istemez orada bir ticaret açığı oluşturuyor. Bu sebeple günümüzde bir çok köy halkı turistik amaçla ziyaret edilen yerlerde ciddi kazançlar elde edebiliyor. Peki Türkiye’de hangi köyler gerçekten gezilesi ve görülesi? Eğer doğallıktan yanaysanız ve köy kokusunu seviyorsanız liste sizin için huzur tadında diyebiliriz.

1- CUMALIKIZIK / BURSA
Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı olan Cumalıkızık köyünün tarihi Oğuz boylarına dayanmaktadır. Osmanlı döneminde yerleşim yerlerinden olan beş farklı Kızık köyünden biri olan Cumalıkızık, huzur veren rengarenk tarihi evleriyle ziyaret etmek isteyeceğiniz köylerden biridir.

———

2- BİRGİ KÖYÜ – ÖDEMİŞ / İZMİR
Doğallığını yitirmeyen Ödemiş’e bağlı Birgi köyü, geçmişteki benliğini korumayı başaran nadir köylerden biri. Gün geçtikçe daha fazla ön plana çıkan köylerden biri olan Birgi’ye yolunuz düşerse çok sayıda barındırdığı türbeleri ziyaret etmeden dönmemelisiniz.

———

3- KALEKÖY – GÖKÇEADA / ÇANAKKALE
Buraya yerleşen halkın ortak özelliği, şehir yaşantısından uzak sakin ve huzurlu bir yerde olmak istemeleri. Kaleköy, sakin, huzurlu ve içinizi rahatlatacak çarşaf gibi deniziyle ünlü oldukça doğal bir yapıda olan köydür. İsmini ise köy içerisinde yer alan tarihi kaleden almaktadır.

———

4- HAZINDAK – ÇAMLIHEMŞİN / RİZE
Yayla denildiğinde ilk akla gelen yörelerden biri olan Doğu Karadeniz’in önemli yaylalarından biri olan Çamlıhemşin’e bağlı Hazındak köyü, doğal yapısını yitirmeyen nadir yayla köylerden biridir. Yazları sis bulutlarının üzerinde o müthiş güzel havayı solumak isteyeceksiniz. Aslında bu listeye çok daha fazla Doğu Karadeniz köyü eklenebilir. Fakat bir çoğu turistik ziyaretler sebebiyle doğallıktan çok fazla uzaklaşmış ve ticarethaneye çevirilmiş olarak günümüzde bulunuyor. Ticari düşünceler ise köylerin doğal yapısını yok ederek yeni yapıların oluşturulmasına sebep oluyor. Nitekim Uzungöl bu konuda iyi bir örnek olabilir.

———

5- DOĞANBEY KÖYÜ – SÖKE / AYDIN
Denizin hemen yamacında olmasa da denize bakmak ve o keyfi sürmek isterseniz uzaktan denizi izleyebileceğiniz mükemmel bir köydür Doğanbey Köyü. Söke’ye bağlı köy, Dilek yarımadasında konumlanmıştır. Son yıllarda hafta sonu gezintilerinde bir çok kiş tarafından ziyaret edilmektedir.

———

6- GÖLYAZI – NİLÜFER / Bursa
Eğer bazılarınız hala Gölyazı’yı duymadıysa veya bilmiyorsa fotoğrafı gördüğü an kalkıp Gölyazı’na gitmek isteyecektir. Yukarıdan baktığınızda gerçek mi diyeceğiniz güzellikte yarımada göreceksiniz. Ve tamamen gerçek ve doğallığını yıllardır yitirmemiş bir köy. Yarımada olmasının yanı sıra köyde Roma döneminden kalma evler görmek de mümkün.

———

7- GüZELCEHİSAR / BARTIN
Farkımız alışılmış listelere son verip gerçekten en iyiyi sunmak. Alışılmışa son vermek. Bu listenin sürpriz konuğu da Güzelcehisar. Bartın’ın Güzelcehisar köyü açılır kapanır sandalyenizi ve içeceklerinizi alıp keyif yapmaya gidebileceğiniz muhteşem bir sahile sahip. Köydeki yerel halk ise dışarıdan gelen ziyaretçilere aldırış etmeden köy yaşantısına devam etmektedir.

———

8- ŞİRİNCE KÖYÜ
Listede yer verip vermemekte kararsız kaldığımız fakat tüm ticari çıkarlara rağmen köyün gerçekten güzel olduğu düşüncesi bizim Şirince köyünü bu listede yer vermemize sebep oldu. Doğallığı devam etse de girişinden çıkışına kadar her bir uç noktası ticari detaylarla donatılmış. Köydeki her ev bir kafeye ya da gözlemeciye dönüştürülmüş. Yine de o güzel atmosferi yaşayıp özel şaraplarından tatmak için güzel bir köy.

———

9- BOZÜYÜK KÖYÜ / MUĞLA
Ege yöresine ait dizilerin bir çoğunun çekildiği yöre Muğla yöresi. Bozüyük köyü ise bir çok dizi çekimine sahne olmuştur. O bölgede çekilen dizilerin aktif olarak TV ekranlarında yer aldığı zaman yoğun bir ziyaretçi akınına uğradığı biliniyor. Şimdi ise daha sakin. Eğer Muğla’ya yolunuz düşerse Bozüyük Köyü’ne uğramayı ihmal etmeyin.

———

10- ADATEPE KÖYÜ / ÇANAKKALE
Çanakkale’de çok sayıda güzel köyden biri de Adatepe köyü. Tarihin kalıntılarını hissedeceğiniz, renkli panjurları olan evlere hayranlığınızın uyanacağı fazlasıyla huzur verici bir köy. Ayvacık ilçesine bağlı olan Adatepe köyü, bölgenin en sevimli köylerinden biri.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Güzel bir noktaya parmak basmışsınız. Meşhur olan köy 6 ayda ticarethaneye çevriliyor. Karadeniz’deki tüm yaylalar ticari amaçlara dönüştürülmüş. Tavsiyem egedeki keşfedilmemiş köyleri ziyaret etmeniz. Liste harika bu arada.

  2. Siz bir de Hacım Sultan Köyü’nü görün. Uşak’a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Türbesini de ziyaret edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu