Eğitim

Türkiye’nin En İyi 10 Fen Lisesi!

Fen liseleri adı üzerinde fen dersleri ağırlıkta olan liselerdir. Gördükleri dersler arasında matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi dersler yer alan fen liselerine giden öğrenciler tıp, mühendislik gibi sayısal puan türü ağırlıklı bölümleri tercih etmektedirler. Peki fen lisesine gitmiş olmanın avantajları nelerdir? İyi bir fen lisesi iyi bir öğrenci topluluğunun, iyi öğretmenlerin ve en önemlisi iyi bir üniversitenin habercisidir. Peki Türkiye’de bilinen en iyi fen liseleri hangileridir? buuON ekibi sizler için bu araştırmayı yaptı. İşte o liste.

1- ADANA FEN LİSESİ
Adana Fen Lisesi 1987 yılında Adana’nın Seyhan ilçesinde eğitim öğretim hayata başlamıştır. Üniversite derecelerine sahip olan güzide fen lisesi sayısal derslerin ağırlıkta olduğu bir lisedir. Bunun yanında bilimsel projelere de sahip olan Adana Fen Lisesi’de her sene kebap günü düzenlenmekte ve sayısız sosyal etkinlik yer almaktadır. Aynı zamanda her sene çeşitli geziler düzenleyen okul Tübitak projelerinin yanında sportif faaliyetler ile de adından sıkça söz ettirmektedir.

2- ANKARA FEN LİSESİ
Ankara Fen Lisesi Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alan en seçkin okullardan biridir. Taban puanı olarak Türkiye’nin en iyi öğrencilerini ağırlayan Ankara Fen Lisesi çok kaliteli bir okuldur. 40 öğretmen ve yaklaşık 500 öğrencisi bulunan Ankara Fen Lisesi 1961 yılında ODTÜ aracılığı ile hizmete başlamış ve Tübitak projeleri ile adından söz ettirmiştir. Pansiyonu bulunan Ankara Fen Lisesi her sene üniversiteye öğrenci sokma başarısını katlamaktadır.

3- AYDIN FEN LİSESİ
Aydın Fen Lisesi 1997 yılında Aydın’da kurulmuş olan Aydın’ın belki de en iyi lisesidir. Tarih olarak çok erken bir tarihte kurulmamasına rağmen başarıları ile bir çok fen lisesinin önüne geçmeyi başarabilmiş bir fen lisesi olma özelliğine sahiptir. Çeşitli bilim projeleri ve toplumsal farkındalığa yönelik yaptıkları projelerle isminden oldukça sık söz ettiren Aydın Fen Lisesi aynı zamanda görüntüsü itibariyle hoş bir lise konumundadır. Bilimsel projelerin yanında öğrencilerin sosyalliğine de bir o kadar önem veren Aydın Fen Lisesi’nin her sene düzenlediği yıl sonu etkinlikleri de göz doldurur cinstendir. Avrupa Birliği projelerine de imza atan Aydın Fen Lisesi en başarılı okullar sıralamasında ön sıralarda yer almaktadır.

4- BUCA İNCİ ÖZER TIRNAKLI FEN LİSESİ
Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi İzmir’in Buca ilçesinde yer alan kaliteli bir okuldur. Eğitim öğretim hayatına 1930 yılında Buca ortaokulu olarak başlayan Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi 1990 yılında Buca Lisesi olarak değişmiş ardından 2013 yılında Buca İnci Özer Tırnaklı Fen Lisesi olarak adından söz ettiren Türkiye’nin en başarılı okullarından biri olarak yerini almıştır. Sayısal ağırlıklı derslerin yoğunlukta olduğu lise her sene üniversite başarısı sebebiyle oldukça yoğun şekilde tercih edilmektedir. Oldukça hoş bir görüntüye sahip olan okul bilimsel projelerle de adından söz ettirmektedir. Ayrıca güzel bir pansiyona sahip olan fen lisesi her sene ygs ve lys alanında ön sıralarda yer almaktadır.

5-ÇAPA FEN LİSESİ
Tarihi 1948 lere kadar dayanan çok eski bir kurum olan Çapa Fen Lisesi İstanbul’un Fatih ilçesinde kurulmuştur. Hizmet kalitesi oldukça yüksek olan Çapa Fen Lisesi’nde 55 öğretmen bulunmaktadır. Her sene üniversiteye derece ile giren öğrencilere sahip Çapa Fen Lisesi sayısal ağırlıklı bir lisedir. Oldukça kaliteli bir kadroya sahip olan Çapa Fen Lisesi öğrenci kalitesi ve yaptıkları bilimsel projelerle de göz doldurmaktadır. Bilimsel aktivitelerin yanında sosyalliğe de önem veren Çapa Fen Lisesi’nin pansiyonu da bulunmaktadır. Misyonu öğrencileri en iyi şekilde geleceğe hazırlamak olan Çapa Fen Lisesi başlıca tercih sebeplerinden biridir.

6- DENİZLİ ERBAKIR FEN LİSESİ
Denizli Erbakır Fen Lisesi 1996 yılında Denizli’de kurulmuş olan kaliteli bir fen lisesidir. Her sene Türkiye genelinde yüksek akademik başarılara imza atan Denizli Erbakır Fen Lisesi aynı zamanda bilimsel ,sanatsal ve sportif faaliyet alanlarında da adından sıkça söz ettiren fen liselerinin başında gelmektedir. Kültürel anlamda da sayısız etkinlik ve başarıya imza atan Denizli Erbakır Fen Lisesi her sene başarıyı kat ve kat arttırarak Türkiye’nin en başarılı liseleri arasına girmeyi başarmıştır. Rehberlik hizmetleri ile her bir öğrenci ile özel olarak istek ve ilgi alanlarına göre özel olarak ilgilenen Denizli Erbakır Fen Lisesi iyi bir gelecek için öğrencilerine her türlü imkanı sağlamaktadır.

7- İSTANBUL ATATÜRK FEN LİSESİ
Türkiye’nin 2.fen lisesi olan İstanbul Atatürk Fen Lisesi 1982 yılında Kadıköy’de kurulmuştur. Bilim ve sanat alanında harika çalışmalara imza atan Atatürk Fen Lisesi mühendislik ve tıp alanında her yıl bir çok öğrencisini çok kaliteli üniversitelere yerleştirerek ne kadar seçkin ve kaliteli bir okul olduğunu ispatlamaktadır. Atatürk Fen Lisesi öğrencilerin ilgi ve alakalarını göz önünde bulundurarak her sene bir çok bilim projesine imza atmaktadır. Bu başarının yanında okul düzeni de oldukça iyi olan Atatürk Lisesi’nin pansiyonu bulunmaktadır.

8- İZMİR FEN LİSESİ
1983 yılında İzmir’in Bornova ilçesinde temeli atılan İzmir Fen Lisesi Türkiye’nin kuşkusuz en iyi liselerinden biridir. Türkiye’nin 3. fen lisesi olarak hizmete açılan İzmir Fen Lisesi Ege Üniversitesi kampüsünün içinde yer almaktadır. Öğrencilere üniversite ve kampüs hayatı lisede göstermesiyle bir çok avantaja sahip olan İzmir Fen Lisesi İzmir’in en seçkin okuludur. Bilim,teknoloji ve fen alanında harika çalışmaların yapıldığı İzmir Fen Lisesi’ndeki öğrenciler aynı zamanda sosyal anlamda da kendilerini geliştiren faaliyetlerin içinde bulunmaktadırlar. Bilim olimpiyatlarında sayısız başarı elde eden İzmir Fen Lisesi’nin akademik başarı oranı da bir o kadar yüksektir. Pansiyona sahip olan lise kuşkusuz en güzide okullardan biridir.

9- OSMAN ULUBAŞ KAYSERİ FEN LİSESİ
Kayseri Fen Lisesi 1984 yılında eğitim öğretim hayatına başlamıştır. Oldukça başarılı okullar arasında yer alan Kayseri Fen Lisesi kalitesi ve eğitim öğretim hayatındaki başarıları ile adından sıkça söz ettiren liselerden biridir. Sayısal derslerin ağırlıkta olduğu Kayseri Fen Lisesi’de her sene üniversite sınavına giren öğrencilerin mühendislik ve tıp gibi alanlarda oldukça yüksek başarılar aldığı görülmüştür. Avrupa Birliği projeleri,genç yazarlar projesi,her öğrenci bir fidan gibi oldukça etkili projelere adım atan Osman Ulubaş Kayseri Fen Lisesi aynı zamanda sosyallik olarak da kendini çok geliştirmiş bir lisedir.

10- TOFAŞ FEN LİSESİ
Tofaş Fen Lisesi Bursa’nın Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. 1989 yılında eğitim öğretim hayatına başlayan Tofaş Fen Lisesi’nin binası DOSAB VE TOFAŞ işbirliği ile yapılmıştır. Robonii ile kendini teknoloji alanında geliştirmiş olan Tofaş Fen Lisesi’nin pansiyon binası ise 1990 ylıında tamamlanmıştır. Her sene Tubitak projeleri ile göz dolduran Tofaş Fen Lisesi teknoloji ve bilime verdikleri önem ile diğer okullardan kolayca sıyrılmaktadır. Sıyrılmalarındaki bir başka önemli etki de her sene üniversiteye yüzde yüz bir başarı oranı ile seçkin öğrencilerini yerleştirmeleridir.

Not: Liste alfabetik olarak listelenmiş olup, buuON.com’a göre oluşturulmuş bir listedir. Resmi kaynaklara dayanmamaktadır.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İzmir Fen Lisesi der susarım. Liseye bir adım önde başlıyorlar. Sebebi ise kampüs içinde olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu