GeziYaşam

Türkiye’nin En İyi 10 Tarihi Yeri!

Bu yazımız tarihi yerlerdeki mistik havas ile büyülenenlere gelsin. İnsanlık tarihi boyunca yeryüzünde var olan birbirinden harika, eşsiz ve görülmeyi bekleyen o kadar fazla tarihi yer var ki. İnsan gerçekten seçmekte zorlanıyor olsa gerek.Türkiye de coğrafi konumu ve insanlık tarihinin aşamalarını teker teker görebileceğiniz Mezopotamya’nın bir kısım topraklarını barındırdığı için tarihi anlamda oldukça önemli yapıtlara ev sahipliği yapan bir ülke konumunda.Bu dünya tarih mirası adına oldukça önemli olan bir kaç tarihi dokulardan işte bazıları.

1- EFES ANTİK KENTİ
Görülmemesinin büyük bir kayıp yaratacağı muhteşem güzellikte olmasının yanında bir o kadar da geniş bir alanı kaplayan Efes antik kenti insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri olarak yerini ayırtmış bir tarihi yer. Bugün UNESCO Dünya Mirası listesine girmiş olan Efes İzmir ilinin Selçuk ilçesinin sınırları içerisinde yer alan bir şaheser niteliği taşımaktadır.Roma’dan kalma önemli bir yunan antik kenti görevini üstlenen Efes aynı zamanda kral yolunun başlangıcını temsil etmekteydi. Uzun süre bilim ,sanat,tiyatro,ticaret merkezi olarak kullanılan antik kent Celsus Kütüphanesi, antik büyük tiyatrosu, bozulmamış devasa sütunları ile görenlerin gözlerini kamaştırıyor.Eğer yolunuz İzmir’e düşerse mutlaka görmeniz gereken bir yer.

———

2- AYASOFYA
Ayasofya Müzesi medyada da geniş bir yer bulan oldukça tarihi ve mutlaka görülmesi gereken önemli bir yapıdır.İstanbul sınırları içerisinde bu müzenin içini mutlaka görmek
isteyeceksiniz.Mermer kaplı duvarlarının yanıda birbirinden şahane mozaiklerle süslenmiş olan Ayasofya Dünya tarihi açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Mimarisndeki büyüklük ve şatafatla oldukça dikkat çeken Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu döneminden kalan oldukça önemli bir yapı olup defalarca kez yeniden inşa edilmiştir.Mutlaka görülmesi gereken tarihi
yerlerin başlıcalarındandır.

———

3- GÖBEKLİTEPE
Göbeklitepe sadece Türkiye değil dünya tarihinin belki de en önemli yapısıdır.Çünkü tarihin sıfır noktası olarak kabul edilir.Şu ana kadar dünya üzerinde bulunmuş en eski yapı olarak bilinen Göbklitepe Şanlıurfa ilinin yaklaşık 22 km uzağında bulunan bir tepede yer almaktadır. Türkiye’nin 2019 yılını Göbeklitepe yılı seçmesiyle de önemi oldukça artan bu yer tarih basamaklarını baştan sona tepetaklak ederek önemini bir kez daha ortaya koymuştur.Mutlaka gidip görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir.

———

4- KAPADOKYA
Sadece tarihi değil doğal güzelliği ile de oldukça dikkat çeken ve günümüzde de oldukça popüler olan Kapadokya’nın tarihi 60 milyon yıl kadar eskidir.Yanardağların püskürttüğü lavların oluşturduğu rüzgarın etkisiyle de şekil alan harika doğal yapılar olan Peri Bacaları da Kapadokya’da yer almaktadır.Bugün Kapadokya Nevşehir ve Ürgüp’ü içine alan bir bölgedir.Aynı zamanda taş evler ve büyük balonlarla da oldukça hoş doğa manzaraları yakalayacağınız Kapadokya’ya mutlaka bir uğrayın deriz.

———

5- ESKİ MARDİN
Herkesin ağalı ve konaklı dizilerden aşina olduğu eski Mardin’nin gerçek mistik yüzünü görmek istemez misiniz? Eski Mardin adı üzerinde eski taş evleri,Şahmaran efsanesi,Süryani şarabı, Deyrüzzaferân Manastırı,dinlerin bir araya geldiği o harika mistik havası,meşhur gümüş işlemeleriyle oldukça meşhur ve tarihi dokusu bir o kadar eski bir kenttir.Eski Mardin’e gittiğinizde büyüleneceğinizden şüpheniz olmasın.

———

6- SÜMELA MANASTIRI
Karadeniz deyince belki de akla gelen ilk yerlerden olan Sümela Manastırı Tranzon’un Maçka ilçesinde yer almaktadır. Rum Ortodoks kilisesi olarak görev yapan manastır iki rahibin bir rüya sonucu burayı bulup M.S 386 da inşa etmeye başlamasıyla ortaya çıkar.Deniz seviyesinden oldukça yüksekte,sarp bir yamaca inşa edilmiş bu manastır görenleri hayrete düşürüyor.Yamaca tırmanmanın tehlikeli olması ve restorasyon çalışmalarının sürmesi sebebiyle bugün manastır içi gezilmese de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olarak bilinmektedir.

———

7- NEMRUT DAĞI
Adıyaman ilinin Kahta isimli yerinde bulunan Nemrut Dağı oldukça dikkat çeken tarihi bir yer olarak boy gösteriyor.Deniz seviyesinden 2100 metre yükseklite bulunan dağdaki heykeller görenleri büyülüyor.Helenistik dönemden kalam ve tanrılara ithafen yapılan bu devasa heykeller Adıyaman’a yolunu düşerse mutlaka görmek isteyeceğiniz yapılar. Termosunuzda sıcak kahvenizle beraber gün batımını Nemrut Dağ’ında harika bir manzara ile geçirmeye ne dersiniz.

———

8- PAMUKKALE
UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan Pamukkale travertenleri Denizli ilinin sınırları içerisinde yer alan,oldukça kolay bir ulaşıma sahip güzide doğal güzelliklerimiz arasındadır.İçinde antik havuz barındıran kreç kayalıklar sayesinde bembeyaz eşsiz bir görünüme sahip olan travertenler;içinde fotoğraf çekmek için bile mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

———

9- MEVLANA TÜRBESİ
‘Ne olursan ol gel..’ bu cümle tüm dünya tarafından bilinen Mevleviliğin mantığını en iyi anlatan sözlerden biridir. Mevlana’ya ait olan bu sözü bilip Mevlana’nın eskiden dergahı olan bugün de müze haline dönüştürülmüş ruhani bir güzelliğe sahip Mevlana Türbesi’ni ziyaret etmemek olmaz.Her yıl binlerce yerli yabancı turiste ev sahipliği yapan türbe Konya il sınırları içerisinde yer almaktadır. Eğer siz de dönen semazenlerin harika ritmini izlemek ve ruhani bir doygunluğa erişmek isterseniz Konya’yı es geçmeyin deriz.

———

10- UZUNGÖL
Karadeniz’in bir başka harikalarından biri olan Uzungöl Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlı doğal güzelliği ve yeşiliyle insanı büyüleyen bir yerlerin başında gelir. Denizden yaklaşık 1100 km yükseklikte bulunan bu göl iki dağın arasında kayalıkların kapatmasıyla oluşmuş etrafında şirin ahşap evlerin olduğu,huzuru koklayabileceğiniz bir atmosfere sahip gizli bir cennettir. Trabzon’a yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu