İnternet

Usdt Coin Neden Düşüyor? Usdt Tether Yorum 2023

Usdt neden düşüyor? Binance borsalarında bu yazı yazıldığı itibari ile %0.17 oranında değer kaybeden usdt için düzeltme veya yükseliş ne zaman olacak? Dolar yatırımlarını bir çok yatırımcı kripto borsalarında yaptığı aşikar.

USDT son 24 saatlik işlem hacimleri sıralamasında 164 milyon dolarlık bir işleme ev sahipliği yaptı. Bu tutar kripto para piyasalarında en çok giriş çıkış yapılan coin olma özelliğine sahip. 

Usdt Neden Düşüyor?

Usdt coin düşüş nedeni ; Türkiye’deki döviz satışları bankalar tarafından durduruldu.

Merkez bankası başkanı tarafından verilen talimat ile ” Bankaların döviz satışlarını durdurma kararı sonrasında dolar 23 TL tutarında sabitlendiği görülüyor. 

Binance borsalarında Usdt değer kaybetmesinin sebebi bu karar sonrasında bir çok kişinin USDT cinsinden coinlerin satışı olarak görünüyor. Yüklü bir satışın gelmesi ardından değer kaybetmesi gayet normal bir durum. Bu durumda kripto borsalarında USDT paritesi %0.16 oranlarında bir değişim söz konusu. 

USDT ABD dolarına sabitlenmiş bir token cinsi olduğundan dolar ile aynı oranda yükseliş ve düşüş gösterebilir. Fakat yüksek düşüşler genellikle satışlardan kaynaklı olduğu da bilinmektedir. Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmada parasını korumak isteyen yatırımcıların yön verdiği bir stabilcoin olma yolunda ilerliyor. 

USDT Tether Geleceği 

USDT (Tether), kripto para piyasasında popüler bir stabilcoin olarak bilinir. Tether Limited tarafından oluşturulan USDT, fiat para birimlerine (örneğin, ABD doları) sabitlenmiş bir dijital varlıktır. Birçok kripto borsasında işlem görmekte ve çeşitli kripto para birimleri için ticaret çiftleri olarak kullanılmaktadır.

USDT’nin temel amacı, kripto para birimlerindeki fiyat dalgalanmalarına karşı bir dengeleme ve sabit bir değer sunmaktır. Tether Limited, her bir USDT tokeninin, Tether’ın rezervlerinde tutulan gerçek fiat para birimiyle desteklendiğini iddia etmektedir. Bu nedenle, 1 USDT’nin değeri genellikle 1 ABD dolarına yakın olarak sabitlenmiştir.

USDT’nin avantajları arasında, kripto para birimlerindeki oynaklığı hafifletmesi, hızlı transfer işlemleri, likidite sağlaması ve ticaretlerde kullanım kolaylığı bulunmaktadır. USDT, kripto para piyasasında bir likidite kaynağı olarak kullanılır ve yatırımcılara stabil bir değer sunar.

Ancak, USDT’nin merkezi bir yapıya sahip olması ve tam olarak düzenlenmemesi bazı tartışmalara ve güven sorunlarına neden olmuştur. USDT’nin rezervlerinin gerçekten tam olarak desteklenip desteklenmediği konusu zaman zaman tartışılmıştır.

Kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce, herhangi bir stabilcoin veya diğer kripto para birimleriyle ilgili ayrıntılı araştırma yapmanız, projeyi anlamanız ve riskleri değerlendirmeniz önemlidir. Güvenilir kaynaklardan güncel bilgilere erişmek ve piyasada yaşanan gelişmeleri takip etmek önemlidir.

USDT Yorum 2023

Dolar endeksli sabitlenmiş olan USDT için dolar ile aynı yorumları yapmak yanlış olmaz. Uzmanlar tarafından dolar yükselişi ekonomik bir krizin habercisi olsa da yükselişin durması veya azalması için ülkeye dolar rezervlerinin girmesi gerekiyor. Dolar sürekli olarak çıkış yaptığı ülkede yükseliş görmek yanlış olmaz. 

Ekonomi Başkanı Mehmet Şimşek tarafından verilen talimat ile Bankaların Döviz alım-satım işlemlerini durdurma talimatı verildi. 

Bu karar sonrasında dolar değer kaybetmeye devam ederken 23 TL seviyelerinde sabitlendi. Bu karar sonrasında düşüş olacağı algısı oluşması ile bir çok yatırımcı USDT paritesindeki yatırımlarını satma kararı alarak yüksek bir satış yüzdesi oluşturularak fiyatlara yansıdı. 

Binance üzerinden takip edilen USDT paritlerinde tahta sürekli olarak satış baskısı görüyor. Anlık olarak değişim %0.20 seviyelerine kadar çıkmış durumda. USDT coin bu durumda sabitlenmesi beklenirken sürekli olarak satış baskısı görmesi ise büyük bir düşüş göstergesi olarak algılanabilir. Türkiye’ye girmesi gereken döviz miktarları ile doların yükselişi de buna bağlı olarak düşüş eğilimi gösterecek olsa da bir çok şirket döviz yatırımlarına  devam ediyor. Özellikle alım satım işlemlerine izin vermeyen bankaların dışında kripto para borsalarına yönlenmiş durumda. 

 

 

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu