Elektronik

Vergisiz iphone , Cep Telefonu ve Bilgisayar Nasıl alınır?

Tüm öğrencilerin bu fırsattan yararlanacağı vergisiz iphone , cep telefonu , tablet ve bilgisayar gibi elektronik ürünlere vergi ödemeden daha az fiyat ile sahip olabilecek. Seçimlerden önce vaat edilen vergisiz elektronik cihaz müjdesi ile cep telefonu ve iphone gibi gençlerin en çok ihtiyacı olan ürünleri almak için nasıl bir yol izlemeniz gerekiyor. 

Elektronik ürün vergi oranları nedir?

Yeni düzenleme ile birlikte 3 bin TL ve üzeri olan cep telefonu ve elektronik ürünlere %50 oranında ÖTV yani özel tüketim vergisi geldi. Resmi Gazetede yayınlanan bu oranlar ile bir cep telefonu için ödemeniz gereken 15.000 TL ise ÖTV ile birlikte 30.000 TL olarak hesaplanacak. ÖTV indirimi ve farklı kampanyalar ile satış rakamları daha alt limitlerde olabilecek. 

Elektronik ürün vergi oranı %50 

Cep Telefonu, Bilgisayar, Tablet ve iphone için geçerli olacak.

Vergisiz iphone , cep telefonu ve tablet nasıl alınır?

Öğrencilere sunulan bu müjde henüz resmi gazetede yayınlanmadı. Meclis gündeminde olan bu durumdan yararlanacak öğrenciler %50 daha az fiyat ödeyerek sahip olabilecek. Vergi muhafiyetinden yararlanmak için öğrenci olmanız yani üniversiteye gitmeniz gerekiyor. Üniversite öğrencileri için devam zorunluluğu olan bölümler (açık öğretim hariç) öğrenciler 1 defaya mahsus elektronik ürün ÖTV indirimden faydalanacak. 

Vergisiz telefon satın alacak olan kişiler sadece kendi hatları üzerinden satın alabileceği gibi belirlenecek süre içerisinde başkasına satışını gerçekleştiremeyecek. Resmi gazete de yayınlanacak bilgiler ile bu kampanyanın detayları daha açıklayıcı şekilde kamuoyuna paylaşılacak. 

Japonya iphone Fiyatları buradan kontrol edebilirsiniz.

Vergisiz Cep Telefonundan kimler Faydalanacak?

Bu kampanyadan sadece üniversite öğrenimine devam eden öğrencileri kapsayacak. Önlisans ve lisans öğrencileri için düzenlenecek kampanyanın bir çok kuralı olacağı gibi , suistimal durumlarına karşıda önlem alınacağı bilinmeli. Açıköğretim öğrencileri bu fırsattan yararlanmayacak. Alınan elektronik belirli bir süre satılmayacağı gibi başkasının adına satın alınması da mümkün olmayacak. 

Ülkemizde vergi oranlarının çok yüksek olması ve öğrencilerin apple ürünlerine ulaşımında zorluk yaşadığı için geçtiğimiz seçimlerde öğrencilere bir vaat olarak sunulmuştu. Cumhurbaşkanı tarafından tekrar gündeme gelen bu durum bir çok öğrenciyi meraklandırmış ve gelişmelerin arayışına girmiştir. 

iPhone ModelleriVergili Güncel FiyatVergisiz Fiyat
iphone 14 pro max 58.999 TL29.500 TL
iphone 14 pro54.999 TL27.500 TL
iphone 1442.499 TL21.200 TL
iphone 1331.999 TL16.000 TL
iphone SE21.999 TL11.000 TL
ipad Pro25.499 TL12.650 TL
ipad Air18.999 TL9.500 TL
Apple watch ultra36.499 TL18.250 TL
Apple watch Series 811.999 TL6.000 TL

 

Güncel fiyatlar üzerinden hesaplama yapıldığından, önümüzdeki günlerde yapılacak fiyat güncellemeleri ile vergisiz fiyatlarda değişiklik olabilir. Vergisiz satın almak için o günkü güncel fiyatlardan yararlanmanız mümkün olacak. İphone fiyatlarının yanı sıra sadece apple ürünlerini kapsamadığı gibi farklı modeller ve vergi kapsamına dahil olan elektronik ürünleri de kapsamaktadır. 

Henüz yürürlüğe giren vergisiz cep telefonu kampanyası olmadığından buradaki yazılar bilgilendirme amaçlıdır. 

Vergi oranlarında değişiklik veya farklı ürünlerden alınan vergi oranları sürekli olarak güncelleme olduğundan fiyatlarda değişiklik yaşanabilir. MTV, Tüketim vergisi , elektronik cihaz bandrolü gibi alınan ücretler ÖTV indiriminden düşerek fiyatlandırılacak. 

Öğrenciye Vergi indirimi Ne Kadar Olacak?

Öğrenciler için yapılacak ÖTV indirimi o günki alınan vergi oranından düşülecek. Güncel ÖTV vergi oranı %50 olarak hesaplandığından alınan ürünlerden %50 olarak tam anlamı ile bir indirim olması veya yapılacak düzenleme ile bu oranda %35 yada %40 oranlarında bir düşüş görmek mümkün olacak. 

Vergi indirimleri Türkiye’de %50 olsa da bir çok ülkede bu değişiklik gösterebilmektedir. %5 , %10 oranlarında indirim olan ülkelerden veya yurt dışından gelen telefonlardan alınan vergi oranlarında bir değişiklik mümkün olmayacaktır. 

 

 

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu