GeziŞehir

Vizesiz Gidebileceğiniz En İyi 10 Ülke!

Sizler için vizesiz gidilebilecek en iyi ülkeler hangileri olduğuna dair güzel bir liste hazırladık. Tatilini farklı kültürler eşliğinde yeni yerler görerek geçirmek isteyen bir çok kişi var. Fakat vize işlemleriyle ilgili prosedürler yurtdışı tatil planlarına gölge düşürüyor. Döviz kurunun artışıyla beraber yurtdışı tatil ücretine bir de vize ücreti eklenince yurtdışı tatil planları zorlaşıyor. Ayrıca vize işlemleri bir o kadar belge toplamayı gerektiren teferruatlı işlemler olduğu için çoğu kişi yurtdışı tatil planlarını ertelemek zorunda kalıyor. Çoğu Avrupa ülkesi schengen vizesi ile sizi ülkelerine kabul ederken vizesiz gidebileceğiniz bir çok harika ülke de sizleri kabul ediyor. Vize işlemlerinin gereksiz teferruatıyla uğraşmak istemeyenler için vize olmadan giriş yapabileceğiniz ülkeleri sizler için listeledik. İşte vize olmadan, sadece pasaportunuzla yada kapıda vize uygulaması ile girebileceğiniz en iyi 10 ülke.

1-BOSNA HERSEK
Balkanlarda yer alan, nüfusunun yarısını sırpların diğer yarısını hırvatların oluşturduğu Bosna Hersek vize istemeyen Avrupa ülkelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bosna ülkenin kuzeyinde Hersek ise güneyinde yer alıyor. Bir çok doğal güzelliği içinde bulunduran Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da görebileceğiniz bir çok güzellik bulunuyor. Avrupa’nın dillere destan eksantrik müziği olan Bosna müziğini Saraybosna gecesinde yaşamaya ne dersiniz. Ayrıca Bosna Hersek’in Osmanlı döneminden kalan mimarisine hayran kalacaksınız. Bunlar arasında Mostar Köprüsü, Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü, Bosna Piramitleri yer almaktadır. Ayrıca yöresel lezzetler eşliğinde Una Nehri’ni seyre dalmak ayrı bir keyif olsa gerek.

2- SIRBİSTAN
Balkanlarda yer alan ve vizesiz giriş yapabileceğiniz bir başka ülke Sırbistan. Festivalleri ve gotik mimari yapısıyla görenleri büyüleyen ülkede yoğunlukla sırpça konuşuluyor. Tesla’nın memleketine gitmişken Tesla Müzesi’ni görmemek olmaz. Başkenti Belgrad olan Sırbistan’da Berlgrad’a gitmişken 2.Dünya Savaşı’ndan kalan yıkık binaları görebilirsiniz. Binaları tekrar yapmak zor geldiği için değil. Sırplar tarihini unutmamak ve yaşananlardan ibret almak için bu binaları bu şekilde bırakmışlar. Görünce tüylerinizin diken diken olacağı bir tarihe tanıklık etmiş bir şehir. Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Belgrad’ı gezerken eğlencenin dibine vuracak ve tarihi dokusunun kokusunu alacaksınız.

3- KKTC
Yavru vatan olan Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti sizi vizesiz kabul eden yerler arasındadır. Fakat girişte yeni kimliklerinizi göstermek yerine pasaportunuza damga vurdurursanız Yunanistan’a girmeniz biraz zorlaşabilir. Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan KKTC ‘de dört tarafı denizle çevrili hoş bir otelde kalabilir, huzurun ve doğal güzelliğin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Bunun yanında gece hayatı ve kumarhaneleriyle oldukça meşhur olan KKTC ‘de eğlenceli bir kaç akşam geçirmeye ne dersiniz. Başkenti Lefkoşa’da görebileceğiniz bir çok güzellik bulunan KKTC önerilen ülkeler arasında yer almaktadır.

4- UKRAYNA
Vizesiz ülkelerine giriş yapmalarına izin verilen bir başka yer Ukrayna’dır. Doğu Avrupa’da bir ülke olan Ukrayna üniter devlet yapısına sahip, yüz ölçümü oldukça geniş bir ülkedir. Başkenti Kiev’de ise görebileceğiniz bir çok güzelliğin yanında mimarisi ile de oldukça göz dolduran bir şehirdir. Kiev’deki Aziz Softa Katedrali Avrupa’nın en ünlü katedrallerinden biridir. Kiev kadar Odessa da bir başka meşhur şehridir. Ukrayna’da bilindiği üzere gece hayatı oldukça meşhur ve ucuzdur. Gece hayatının yanında 2.Dünya Savaşı’ndan kalma harika müzelere sahip olan Ukrayna mutlaka gidilmesi gereken ülkeler arasındadır.

5- BAHREYN
Bahreyn Krallığı Asya’da yer alam Basra Körfezi’nin dibinde bir ülkedir. Vizesiz kabul eden ülkelerden biri olan Bahreyn Krallığı aynı zamanda bir ada ülkesidir. Ortadoğu’nun modern yüzü olan Bahreyn Krallığı iki deniz arasındaki ülke anlamına gelen ismiyle ve manzarasının muhteşemliği ile sizi etkileyecek ülkelerden biridir. Yazları çok sıcak olan Bahreyn Krallığı’nı ekim ve kasım aylarında gezmeniz tavsiye edilir. Çünkü bir tarafı çöl olan bu krallığa yaz aylarında gidiş yaparsanız kum fırtınaları ile karşılaşmanız olasıdır. Bahreyn’de harika lüks otellerinin yanında akşamları Arap ezgileri eşliğinde bir müzik zevkine katılabilirsiniz.

6- FİLİPİNLER
Filipinler Pasifik Okyanusu’nun üzerinde yer alan bir başka Asya ülkesidir. Vizesiz kabul eden ülkelerden biri olan Filipinler irili ufaklı bir çok adacıktan meydana gelen,doğal güzelliğine ve denizine hayran kalacağınız ülkelerin başında gelir. Luzon ve Visayas en kalabalık ve en meşhur yerleri arasında yer alır. Doğal güzellikleri çok fazla olan Filipinler geniş kumsalları, büyük yağmur ormanları, eksantrik kuş ve hayvan türleriyle mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelir. Filipinler’in bir adasında geçirdiğiniz bir tatil hafızanızdan silinmeyecek güzellikte olacaktır.

7- HONG KONG
Bir çok filme de konu olan bir ülke olan Hong Kong en çok merak edilen yerlerin arasında gelmektedir. Çin’in güney kıyısında bulunan ülke Asya’nın en zengin ülkeleri arasında yer almaktadır. Uzak Doğu kültürünü belki de en iyi yansıtan yerlerden biri olan Hong Kong özel yönetimli bir bölgedir. Fiyatların biraz pahalı olduğu bu bölgede yapabileceğiniz çok fazla aktivite bulunmaktadır. Victoria zirvesine çıkarsanız filmlerde gördüğünüz o harika mazarayla karşılaşmanız mümkün. Diğer yandan Disneyland ve Ocean Park da bir başka önemli yerleri olan Hong Kong’da Man mo Tapınağı’na giderek Uzak Doğu’nun felsefesini ve inancını yakından takip etme şansı elde edebilirsiniz. Diğer yandan Nathan Caddesi de New York’u aratmayacak türden olan Hong Kong’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8- JAPONYA
Konum olarak Doğu Asya’da bulunan Japonya vizesiz kabul eden bir başka ada ülkelerinden biridir. Asya’nın incisi olarak bilinen Japonya’nın meşhur takım adaları bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Honsku, Kyushu gibi büyük adalardır. Fuji Yanardağı da Japonya’nın tüm dünya tarafından bilinen en yüksek zirvesi olarak kabul edilen bir yanar dağıdır. Her yıl binlerce insan bu yanardağı görebilmek için ülkeyi ziyaret ederler. Teknoloji olarak kendilerini çok geliştirmiş olan Japonlar çok farklı bir kültüre sahip bir halktır. Yemek kültürlerinden tutun,savaş sanatlarına ve eğlence anlayışlarına kadar tüm dünyanın ilgisini çeken böyle bir ülke mutlaka ziyaret edilmelidir. En büyük metropollerinden biri olan Tokyo’da geçireceğiniz bir akşamda yöresel lezzetleri yöresel bir şekilde yiyip çılgın gece hayatlarına tanık olma imkanına sahip olabilirsiniz. Budist tapınaklarına olan ilgi ise Japonya’ya gitmek için başlı başına bir sebeptir.

9- GÜNEY KORE
Asya’da Kore yarımadasının güneyinde olan bir devlet olan Güney Kore sizi vizesiz kabul eden ülkelerin başında gelmektedir. Kuzey Kore her ne kadar gizemiyle bir çok sırrı içinde barındırıyor ve girişin sınırlı olduğu bir ülkeyse de Güney Kore de bir o kadar sıcak insanları ile bizi selamlıyor. Tüm dünyada meşhur olan dizilerinin yanında şehirlerinin güzelliği ile de göz dolduran Güney Kore’nin başkenti Seul’e mutlaka uğramalısınız. Şehrin canlılığı,insanların samimiyeti,Kore kültürünü çok iyi yansıtması size cazip gelen seçenekler arasındadır. Bukchon Hanok Village Kore kültürünü çok iyi yansıtan, Güney Kore’ye gitmişken mutlaka uğramanız gereken yerler arasında yer alır.

10- MALDİVLER
Maldivler Hint Okyanusu’nda yer alan bir çok doğa harikası adadan oluşan bir devlettir. Vizesiz kabul eden devletlerden biri olan Maldivler sahip oldukları adalar ve muhteşem denizle tüm dünyanın tatil anlamında en gözde ülkelerinden biridir. Uzak Doğu’da tatil deyince akla ilk gelen yer olan Maldivler’de yapılan yatırımlar ile bir çok adada rüyada olma hissi veren, cennet gibi oteller vardır. Manzarası için bile gidilebilecek yerlerden olan Maldivler oluşan yaklaşık 1200 ada size rüyadaymış hissi verecek. Adaların denizi de bir o kadar berrak ve masmavidir. Tropik meyvelerden oluşan kokteylinizi yudumlarken bırakın enfes manzara size eşlik etsin.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Liste çok güzel her ülkeyi yazmak mümkün olmayabilir fakat Fas’ın kesinlikle bu listede yer alması gerekir. Yeni bir düzenleme olursa Fas’ı listeye eklemenizi öneririm.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu