İnternet

Whatsapp’tan Gelen Yabancı Numaraları Engelleme

Son zamanlarda Whatsapp kullanıcılarının canını sıkan bir durum olan whatsapp gelen yabancı numaralardan mesajlar ve cevapsız görüntülü aramalar artmaya devam ediyor. Whatsapp’tan gelen bilinmeyen numaraları engelleme adımları ve bu durum ile neredeyse bir çok whatsapp kullanıcısının bununla karşılaşması üstelik evli olan kişilerin bu durumu yaşaması ilerleyen zamanlar için sıkıntı çıkarabiliyor. Whatsapp üzerinden gelen aramaların genellikle yurtdışı numaraları olduğu ve profillerin fake bayan ağırlıklı olduğu görülüyor. Bu kişilerin tamamen sahte profiller olduğu ve dolandırıcılık girişimlerinden kaynaklandığı biliniyor. Üstelik aramaların tamamı cevapsız olmakla birlikte sizler whatsapp durumlarınıza bakmadığınız zaman göremeyeceğiniz şekilde bir bildirim alıyor olmanız.

Bilinmeyen Whatsapp Numaraları

Bu numaralar genellikle Pakistan, Afganistan, Gürcistan, Filipinler, Endonezya gibi bölgelerden yoğunlukla gelen aramalar oluyor. Amaçları tamamen dolandırma amaçlı olmakla birlikte numaraların bir çok web sitesinde satıldığı yada sizlerin yurtdışı gibi internetnet sitelerine üyelik için verdiğiniz numaraların ele geçirilmesinden kaynaklandığı biliniyor. Bu gibi eylemlerden kurtulmanızın whatsapp tarafından gizlilik bilgilerinin gizlenmesi ve bir takım ayarların yapılması sonrasında kurtulmanız mümkün olabilmektedir.

Whatsapp ile sizi arayan bu numaralara dikkat edin.

+62 882 9523 14497

+62 858 1940 26210

+62 858 1940 26210

+62 815 7207 89491

+258 84 780 9688

+62 857-4234-18955

+62 856 0447 91315

+223 64 95 09 79

‪+62 856‑0606‑97534

+62 815-6336-77844

+62 89502454281

Whatsapp Spam Aramalar Nasıl Engellenir?

Whatsapp uygulamanız üzerinden yapacağınız bir takım güvenlik işlemleri ile bu durumdan kurulmanız mümkün olabilir. Fakat bu işi yapan kişilerin her gün farklı taktikler ile devam ettiği görülüyor.

Whatsapp numaralarını engelleme yöntemleri şu şekilde ;

  • Whatsapp ayarlar bölümüne giriş yapın
  • Hesap bölümü altında yer alan Gizlilik/Güvenlik alanına girin .
  • Kullandığınız cihazlarda güvenlik bildirimlerini aktif et butonuna tıkladıktan sonra güvenlik seçeneklerini aktif edin.
  • Tekrar ayarlar sekmesine giriş yaptıktan sonra burada tüm bilgilerinizi sadece KİŞİLERİM olarak ayarlayın.
  • Size mesaj , arama gibi eylemleri sadece rehberinizde bulunan kişiler yapabilecek.
  • Rehberinizden olmayan kişilerin size mesaj göndermesi gibi eylemleri kabul ediyorsanız bu özellikleri kaldırmanız gerekecek.

Whatsapp Yurtdışından Gelen Mesajları Engelleme

Whatsapp kullanıcılarının yurtdışından gelen spam mesajları son günlerde oldukça fazla bir hal almaya başladı. Amaçları tamamen dolandırıcılık olan bu numaraların dağıtımları genellikle ele geçirilen web sitelerindeki bilgilerden kaynaklanıyor. Bunlar genellikle hackerlar tarafından Türk numaralarının satılması ile sonuçlanırken çok ucuz fiyatlar ile elde etmek mümkün. Whatsapp gibi popüler uygulamaları kullanıyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken gizlilik ve güvenlik ayarlarınız olmalı. Tabi ki bu duruma karşı uygulamaların aldığı tedbirler ve önlemler de yer alırken sizlerinde bunları aktif etmeniz isteniyor. Bir çok şikayet sitesinde bu gibi durumla karşılaşan kullanıcıların olması ve şikayetlerini dile getirmesi konusunda whatsapp tarafından kalıcı bir çözüm yolu geliştirilmiyor.

Bu durumla karşılaşan kullanıcıların yorumları ;

valla anlattığınız ayarları yaptım, bu sefer kız profilleri olan aramalar sürekli olarak geliyor. Anlamadım neden?


Yurdışı gelen numaraların bu seferde mesaj olarak göndermesi ve üstelikte türkçe konuşuyor olmaları şaşırtıcı. Ne olduğunu anlamadım.

Gizlilik ayarlarınızı mutlaka yapın bir yer işe yaracaktır.

Aslında numalardan gelen aramaların amaçlarını anlamış değillim. Ne Demek istiyorlar yada ne yapacaklar merak ediyor.um. Benim geri dönmemi mi istiyorlar acaba.
Numaralar bir çok yerden sızdırılıyor. Satılıyor veya ele geçriliyor.

Bu numaralar tamamen sanal olmakla birlikte gelen aramaların amaçları kullanıcıların aktif olup olmadığının bilinmesi. Üstelik bir çok web sitesinde numaralar onay için kullanılıyor.

Onay için kullanılan bu tür web sitelerinde numaralar satılıyor. Özellikle telegram gibii ne olduğu belirsiz uygulamalar için kullanılıyor.

Söylenilen ayarları yaptım bakalım işe yarayacak mı bıktım her gün bu tür mesajlardan. Üstelik hanım görürse ne yapacağımı bilmiyorum. Anlatsam anlamaz.

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu