İnternet

Yanlış Plakaya Ödenen MTV Nasıl Geri Alınır?

Ödemeniz gereken vergi ücretlerini yanlışlık ile başka bir şekilde ödemiş iseniz bunu geri almanız mümkün olabiliyor. Özellikle yanlış plakaya ödenen MTV ücretlerini geri alma kolay olduğu gibi bu tür durumlarda yapmanız gereken başvurular ile kısa süre içerisinde ödediğiniz ücretleri geri alabilirsiniz. Gelir idaresi başkanlığı resmi web adresi üzerinden yaptığınız yanlış ödemeleri e-devlet üzerinden talepte bulunarak alabilir , aynı zamanda bankanızın mobil uygulamaları üzerinden yaptığınız mtv ödemelerini de kolay bir şekilde geri alabilirsiniz.

Her yıl ödenen bu tür ödemeler genellikle devlet tarafından vatandaşları koyulan bir zorunluluk olduğundan ödemelerin yanlış yapılması da normal olabiliyor. Girdiğiniz plakanın yanlış olması, yanlış hatırlıyor olmanız , eksik harf girmeniz sonucunda ödemeler farklı bir plakaya gidebileceğinden bu ödemeyi talep ederek geri alabilirsiniz.

MTV Ödemeleri Geri Nasıl Alınır?

  • Ödeme yaptığınız kanala giriş yapın gib.gov.tr veya banka
  • Gib.gov.tr arama kısmına iade yazdıktan sonra karşınıza çıkan ekranda hangi ödemenin iadesi talebinde bulunacağınızı seçmelisiniz.
  • Ardından tarih kısmına en son ödeme yaptığınız yılı seçebilirsiniz.
  • Bu adımlardan sonra karşınıza çıkan ekranda ödeme yaptığınız plaka ve tutarlar gibi bilgiler gelecek.
  • Bu bilgileri seçtikten sonra alt kısımda yer alan boşluğa plakanızı yazabilirsiniz.
  • Devam ettiğiniz ekranda sizden istenen bilgileri girmeniz ve başvurunuzu tamamlamanız gerekiyor.
  • Başvuru işlemi yaklaşık 2-3 hafta sürmektedir. Ödemelerin yapıldığı kredi kartına iade edileceğinden kartın kullanıma açık olmasına dikkat edin.
  • Bu adımları tamamlarken eksik veya yanlış bir bilgi ile karşılaşmanız durumunda direk olarak vergi dairelerine başvuru yapmanız gerekiyor. Telefon veya posta yolu ile güvenlik sebebi ile işlem yapılamadığını bilmenizi isteriz.

Yanlış ödemelerin doğruluğunu ispat etmeniz halinde geri alabilmeniz mümkün. Farklı bir durum için başvuruda bulunmanız halinde iade yapılmayacaktır.

MTV ödemeleri tek bir ekrandan yapılabildiği gibi iade ve farklı sorularınız için aynı ekranlardan başvurularda bulunabilirsiniz. Başvuru ekranları zaman zaman yoğunluk olması sebebi ile işlem devam edilmemekle birlikte farklı zamanlarda deneyerek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Banka MTV Ödemesi Yapılır mı?

Tüm bankalardan 7/24 mtv ödemelerinizi yapabilmeniz mümkün. Mobil şubeler aracılığı ile hesaplarınızdan yada kredi kartınızı kullanarak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda yanlış ödeme yaptığınız tutarları da iptal edebilmeniz mümkün olabilmektedir.

MTV ödenmez ise Ne olur?

Ödemeniz gereken MTV tutarları zamanında ödenmez ise günlük olarak faiz işlenmeye devam eder. Faizli bir şekilde ödenmediği durumlarda vergi daireleri tarafından haciz işlemlerine başlanarak faizli bir şekilde sizlerden alınır.

MTV Erken Ödeme İndirimi Var mı?

MTV ödemelerinde yıllık olarak planlanan tutar zamanında ödenmesi veya erken ödenmesi gibi bir durumda indirim söz konusu değildir. Geç ödenmesi durumunda faiz işlenerek tutar günlük olarak artmaktadır. Aynı zamanda mtv ödemeleri ödenmediği taktirde araç alış satış işlemleri yapılamaz.

MTV Faiz Oranı Ne Kadar?

MTV ödemelerini geciktirmeniz halinde günlük olarak uygulanan faiz oranı %18 olarak belirlenmektedir. Bu tutar ödemeniz gereken mtv tutarına işlenerek artmaktadır.

imei Kayıt ücreti nasıl geri alınır? Biliyor musunuz?

Tıkla Oy ver
[Toplam: 0 Oyunuz: 0]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu