Yaşam

Altının durumu Ne Olacak? 2024 tahminleri

Altının durumu ne olacak 2024 yılında yükseliş göstereceği bir çok uzman yorumcu tarafından söyleniyor olsa da ekonominin bu şekilde ilerlemesi ve altın rezervlerindeki azalma nedeniyle daha az çıkartılacak olması nedeniyle 2024 yılında yükselişini sürdüreceği tahmin ediliyor. Altının durumu diğer yatırım araçlarına bağlı olarakd da hareket ediyor olsa da aslında kendi başına bir yatırım aracı olma yolunda ilerliyor. Gram Altın yorumları 2024 yılında yükseliş ivmesi gösteren değerli madenler arasında yer alacak olmasının yanı sıra ekonominin ve faiz yükseltilmesinin etkisinden uzun bir süre kurtulamayacak.

Altının geleceği parlak olan ve yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı olmakla birlikte ev ve araba fiyatlarına göre %55 oranlarında daha az kazandırıyor. 2023 yılında ev ve araba yatırımı yapanlar %80 kazanç sağlarken , altına olan yatırım %55 oranlarında bir değer kazandırdı. Bu durum enflasyondaki kötü gidişatın bir göstergesi olmakta.

Altın yatırımcıları şu soruları soruyor : Altın daha yükselecek mi? , altın düşecek mi? , altın ne zaman düşer ?

buuon.com

Bu soruların cevapları genel olarak tahmin üzerine dayalı olsa da aslında altının ne kadar yükseleceği dünya ekonomisi ve doların gidişatına göre şekillenir. Altın yatırımcıları farklı yatırım araçlarındaki potansiyeli görmesi halinde buradan çıkış yaparak daha çok kazandıracak olan diğer yatırım araçlarına yönelir. Bu durum altının değer kaybetmesine veya daha yavaş bir yükseliş göstermesine neden olurken hangi yatırım aracını kullanacağına ise siz karar vermelisiniz.

altının durumu

Altının doğal olarak oluşması ve bu oluşumlara olan yatırımların değer nitelikte olması için devletin bu tür girişimleri hala günümüzde devam ediyor. Türkiye’de bir çok altın madeni yer alırken yeni madenlerin keşifleri için gerekli çalışmaların da yapıldığı biliniyor. Bu madenlerin araştırılması ve gerekli çalışmanın yapılabilmesi için madenlerin değer nitelikte bir içeriğe sahip olması da gerekiyor. Yapılan masrafları karşılayacak olan maden bulunması halinde bir çok firmaya işletme hakkı verilerek madenlerin işlenmesi için gerekli olan izinler ile başlanıyor. Hali hazırda bir çok bölgede altın madenleri için çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların olumlu sonuçlanması halinde altın fiyatlarının da yükselişe geçmesi beklenirken Dünya’da aynı durumda olan bir çok ülke yer alıyor.

Son 5 Yıllık Gram Altın Fiyatı

son 5 yıllık altın fiyatı

Altın Fiyatları şu şekilde ;

Gram Altın

ALIŞ(TL) 1.679,84

SATIŞ(TL) 1.680,14

Çeyrek Altın

ALIŞ(TL) 2.812,00

SATIŞ(TL) 2.842,00

Altın Fiyatları

Altın yatırımı yapmanın günümüzde uzun vade için oldukça karlı olduğu son 5 yıllık yükselişi ile görülmektedir. Uzun vade yatırımı için en mantıklı yatırım aracı olan altın için bankaların fiziki altın yatırım hesapları da yer alıyor. Bu yatırımlarını buralarda daha güvenli bir şekilde değerlendirmeniz de mümkün olmaktadır.

Altın SSS

Altın Yükselişine Devam edecek mi?

Altın yükselişine ekonominin gidişatına göre şekilleneceği için farklı yatırım araçlarında olan yükselişin gelmesi veya doların bu şekilde yükselmesi ile altın yatırımcıları buralardan çıkarak dolar veya farklı yatırım araçlarını deneyebilir , bu durumda yükseliş devam etmeyeceği gibi beklenenden daha az trend olacaktır.

Altın Ne Zaman Yükselir?

Altın yükselişi tahmin edilemeyecek bir ekonomi içerisinde yer aldığından altın ne zaman yükselir sorusuna net bir cevap vermek doğru olmaz. Altının Durumu ne olacak diye sorulduğunda , dünya’da yaşanan olumsuz gelişmelerin olması ve bir çok farklı etkene bağlı olarak yükselişin azalması veya durması söz konusu olabilmektedir. Uzmanların yorumları ise gidişat bu şekilde devam eder ise altın 2024 yılında yükselişini sürdürecek.

Altın Düşecek mi?

Altın düşecek mi gibi sorulara hiç kimse tarafından net bir cevap verilemez. Düşmesi veya yükselmesi kimsenin elinde olmadığı gibi sadece tecrübelere bağlı kalarak yorum yapılabilir. Altın değer kaybedecek olsa da gelecek yıllarda yükselişini sürdürmeye devam edeceği gibi yatırımlarınız için bu sadece bir zaman gereksinimi ortaya çıkartır. Beklenilen veya planladığınız kar oranlarına kısa sürede varamayacağınızı hesaplayarak veya tecrübeli uzmanların yatırımlarını inceleyerek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Altın 2024’de ne olur?

Yatırımcılar ve küçük çaplı yatırım yapmak isteyenlerin ilk aklına gelen altın olmaktadır. Altın günümüze kadar hiç bir zaman değer kaybetmemiş olsa da geçtiğimiz yıllarda yaşanan pandemi etkisi ile beklenen seviyelere gelmediği gibi büyük oranda bir değer kaybı yaşamıştı. Önümüzdeki yıllarda bu şekilde dünya çapında etkili olacak bir olumsuz gelişme olmaması durumunda yükseliş devam edeceği tahmin ediliyor.

Bugün yükselmesi beklenen hisseler buradan inceleyebilirsiniz.

Binanceye yeni girecek coinler ilginizi çekebilir

Tıkla Oy ver
[Toplam: 1 Oyunuz: 5]

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu